Blog - Fundacja Orange

Otwórz / zamknij menu mobilne

Menu główne

Wyszukiwarka

Blog

Blog

 • Hejt w internecie – czym jest i jak sobie z nim radzić?

  Choć obraźliwe komentarze w kierunku innych nie pojawiły się wraz z upowszechnieniem internetu, to dopiero w ostatnich latach i w szczególności w kontekście mediów społecznościowych pojęcie hejtu zaczęło się tak często pojawiać. Czy to wina internetu? Czym jest hejt? Jakie są jego przyczyny i skutki? Jak reagować na hejt w internecie? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

  Czytaj więcej - Hejt w internecie – czym jest i jak sobie z nim radzić?
 • Jakie zagrożenia niesie korzystanie z mediów społecznościowych?

  Pamiętacie jeszcze świat bez social mediów? Bez codziennego scrollowania kolejnych postów, bez „lajków”, wysyłania wiadomości, bez influencerów i storiesów? Media społecznościowe spełniają bardzo wiele funkcji w życiu wielu ludzi i są im bardzo przydatne. Ale niosą ze sobą także szereg zagrożeń. O nich w poniższym artykule.

  Czytaj więcej - Jakie zagrożenia niesie korzystanie z mediów społecznościowych?
 • Czym są kompetencje cyfrowe i jak je rozwijać wśród uczniów i nauczycieli?

  Co myślisz, jak słyszysz hasło „kompetencje cyfrowe”? Czy to umiejętność zainstalowania potrzebnych aplikacji? Umiejętność zrobienia zakupów online? Bezpiecznego korzystania z internetu? Na pewno. Jednak jest to jednocześnie znacznie więcej. To cały katalog umiejętności niezbędnych do pełnego funkcjonowania we współczesnym świecie. Czym są kompetencje cyfrowe? O tym w poniższym artykule.

  Czytaj więcej - Czym są kompetencje cyfrowe i jak je rozwijać wśród uczniów i nauczycieli?
 • Fake news - czym jest i jak go rozpoznać?

  Fake news to pewien typ „informacji”, którego kariera rozpędziła się na niebywałą wcześniej skalę wraz z upowszechnieniem się internetu, social mediów i – w gruncie rzeczy – najbardziej demokratycznego w historii dostępu do tworzenia i publikowania treści. Jest on również czymś, co bywa bardzo niebezpieczne. Dlaczego? I jak nauczyć siebie i swoje dzieci rozpoznawania fake newsów? Jak nie wpaść w ich pułapkę? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

  Czytaj więcej - Fake news - czym jest i jak go rozpoznać?
 • Fonoholizm – jak uchronić przed nim dziecko?

  Ile razy dziennie zerkasz na telefon? Ile czasu spędzasz, patrząc się w ekrany? A Twoje dziecko? Badania pokazują, że więcej osób na świecie posiada komórkę niż szczoteczkę do zębów. Już prawie połowa populacji świata ma własnego smartfona! Te genialne małe komputerki często towarzyszą nam od pierwszych chwil po przebudzeniu, aż do ostatnich chwil przed uśnięciem. Ich obecność jest dla wielu tak oczywista, że czasami zapominają o zagrożeniach, jakie wiążą się z nadmiernym korzystaniem ze…

  Czytaj więcej - Fonoholizm – jak uchronić przed nim dziecko?
 • Sharenting. Co warto wiedzieć o publikowaniu wizerunku dziecka w sieci

  Trudno sobie wyobrazić czasy bez mediów społecznościowych, dzięki którym możemy m.in. dzielić się ważnymi dla nas wydarzeniami z życia. Ich obecność umożliwiła nam pokazywanie tego, co dla nas ważne – również zdjęć dzieci. Jednak nierozsądne zachowania w tym obszarze mogą nieść poważne konsekwencje. Jak uchronić przed nimi dzieci?

  Czytaj więcej - Sharenting. Co warto wiedzieć o publikowaniu wizerunku dziecka w sieci
 • Koronawirus a uzależnienie od internetu

  Zdalne nauczanie i przeniesienie dużej liczby aktywności do świata online spowodowało, że wiele dzieci spędza znacznie więcej czasu przy komputerach czy smartfonach. Czy są zagrożone uzależnieniem od technologii?

  Czytaj więcej - Koronawirus a uzależnienie od internetu
 • COVID-19 a edukacja – jak to robimy?

  Od lat pomagamy szkołom wprowadzać cyfrowe technologie na lekcje. Współpracujemy z tysiącami zaangażowanych nauczycieli, którzy z pasją wykorzystują nowe narzędzia i aplikacje. Spotykaliśmy jednak także takich, którzy do cyfrowych nowinek podchodzili z rezerwą.

  Czytaj więcej - COVID-19 a edukacja – jak to robimy?
 • Duma z wolontariuszy w czasie epidemii

  Nasz wolontariat to 3,5 tysiąca zaangażowanych pracowników rocznie. Standardowo zajmujemy się cyfrową edukacją i wsparciem lokalnych organizacji czy placówek pomocowych. Wolontariusze działają tam, gdzie jest potrzeba. Nie inaczej jest w czasie epidemii COVID-19: to całe zespoły, które w różny sposób walczą z epidemią.

  Czytaj więcej - Duma z wolontariuszy w czasie epidemii