Zdrowe nawyki cyfrowe i Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Zdrowe nawyki cyfrowe i Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego

Dziś Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. To dobra okazja, aby na 24 godziny „odłączyć” się i zadbać o siebie i swoje zdrowie - zwłaszcza w świecie pikających powiadomień. Niezwykle ważne jest zdanie sobie sprawy z tego, ile czasu spędzamy przed ekranem. Równie ważne jest zauważenie tego, że ten czas jest zbyt długi - może to być jeden z pierwszych kroków w stronę zdrowych nawyków cyfrowych.

Dzień Bez Telefonu to w gruncie rzeczy jedynie pretekst do tego, aby pokazać, że warto dbać o umiar w używaniu urządzeń elektronicznych i o równowagę różnych aktywności. W rzeczywistości, każdy dzień jest dobry na wysiłek fizyczny, spotkanie ze znajomymi, spacer w lesie, głęboki oddech czy dobrą książkę.

Higiena cyfrowa na co dzień

Kluczem do równowagi jest zwracanie uwagi na to, ile czasu dziennie spędzamy, używając urządzeń ekranowych. Nieumiejętne z nich korzystanie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego (np. wad wzroku czy postawy), psychicznego (takich jak zaburzenia koncentracji) i społecznego (np. odizolowania). Nasza fundacja podkreśla ogromną rolę higieny cyfrowej i dbania o nią każdego dnia. „Chodzi o to, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas” – to przekaz, który niesie film „Dopamina”. Swoją premierę miał podczas wydarzenia Digital Youth Forum 2023 (DYF). W centrum stawia doświadczenie nastoletnich użytkowników mediów społecznościowych i ich językiem opowiada o tym, z czym mierzą się młodzi w sieci. Film można obejrzeć na YouTube. Serdecznie polecamy!

Higiena cyfrowa - edukacja

Równowagi w używaniu urządzeń ekranowych warto uczyć już od najmłodszych lat – dobrym przykładem jest tu program MegaMisji - to lekcje, które wspierają młodych w cyfrowym świecie.

A Ty jak często ulegasz pokusie sięgnięcia po telefon? Sprawdź się! Test Higieny Cyfrowej, wraz z praktycznymi poradami znajdziesz tutaj: https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/test-higieny-cyfrowej-pomoze-wzmocnic-dobre-nawyki. Powstał on z inicjatywy Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Dzień Bez Telefonu Komórkowego to także dobra okazja na ciekawą i niezwykle ważną lekturę, dotyczącą higieny cyfrowej. W związku z tym, serdecznie zachęcamy do przeczytania książki „Wychowanie przy ekranie”, autorstwa Magdaleny Bigaj - prezeski Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Oto jej fragment:

“Byłam naprawdę pochłonięta rozmową, dopóki nie stuknęłam w czarną prostokątną serwetkę. Rozumiecie? KLIKNĘŁAM w papierową serwetkę. Jak w ekran telefonu. Jak się domyślacie, nie pokazała godziny ani listy powiadomień. Ale nagle wypadłam z rozmowy i patrzyłam zdumiona na serwetkę do ust i moją dłoń zawieszoną nad nią, z palcami ułożonymi niczym u pianisty, który uderzył ostatnią nutkę i czeka, aż wybrzmi. Dlaczego to zrobiłam?”

No właśnie, dlaczego? Czy liczne powiadomienia i świat cyfrowy dominują nasze życie? Czy potrafimy jeszcze być „tu i teraz” - choć na chwilę odłączyć się i spędzić czas  w gronie przyjaciół czy rodziny? To nadal jest możliwe! Korzystając z nowych technologii, zachowujmy umiar i zdrowy rozsądek. W realnym życiu skupiajmy się na jednej czynności. W kontaktach z innymi wybierajmy rozmowę – nie urządzenie.
Zwłaszcza dzisiaj wybierzmy SIEBIE, swoje ZDROWIE i dobrze spędzony dzień.