Czy przestrzegamy higieny cyfrowej i jak wpływa ona na nasze zdrowie? Jak zadbać o siebie, ale także o dzieci, które dorastają w otoczeniu technologii? To pytania , które warto sobie zadać po lekturze raportu z pierwszego badania higieny cyfrowej dorosłych, przeprowadzanego przez Instytut Cyfrowego Obywatelstwa i naszą fundację.
Higiena cyfrowa to chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwłaszcza urządzeń ekranowych i internetu. Nieumiejętne korzystanie z nich może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego.
-Zachowywanie higieny cyfrowej przez dorosłych jest ważne również dlatego, że to właśnie oni modelują zachowania dzieci i młodzieży w tym obszarze. Rodzina, szkoła i najbliższe otoczenie to pierwsze miejsca treningu społecznego, w których dzieci i młodzież powinny uczyć się, jak używać urządzeń ekranowych i internetu w sposób chroniący zdrowie – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes naszej Fundacji . – Dlatego niezbędne jest podejmowanie działań edukacyjnych upowszechniających higienę cyfrową, które skierowane są do osób dorosłych. Podstawą tych działań powinna być diagnoza ich zachowań w tym zakresie.
Raport z Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej
W badaniu zrealizowanym w roku 2022 [1] skoncentrowano się na najważniejszych zachowaniach z czterech obszarów higieny cyfrowej:
- stawianiu granic i kontroli w używaniu urządzeń ekranowych,
- bezpiecznym używaniu internetu,
- tworzeniu i odbieraniu informacji w internecie
- innych zalecanych zachowaniach prozdrowotnych związanych z używaniem ekranów, jak dbałość o sen czy bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Wyniki badania opublikowano w raporcie „Higiena cyfrowa dorosłych użytkowniczek i użytkowników internetu w Polsce”.

Test Higieny Cyfrowej pomoże wzmocnić dobre nawyki
Od dziś każdy może skorzystać też z bezpłatnego Testu Higieny Cyfrowej i sprawdzić, czy wystarczająco chroni swoje zdrowie w czasie używania ekranów oraz poznać dobre nawyki, które warto wprowadzić w swoim życiu. Test wraz z praktycznymi poradami jest dostępny bezpłatnie na stronie www.higienacyfrowa.pl. Znajdziemy tu pytania między innymi o: kontrolowanie czasu ekranowego, korzystanie z ekranów przed snem czy podczas czynności wymagających skupienia. Zatrzymanie się nad odpowiedzią i wynikiem, to ważny moment autorefleksji, który w rezultacie może prowadzić do podjęcia działań prozdrowotnych.
_
Honorowy patronat nad badaniem objęła Komisja Europejska w Polsce, Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Komitet Dialogu Społecznego KIG.
[1] Badanie przeprowadzono metodą CAWI na grupie 1067 respondentów reprezentatywnej dla osób powyżej 18 r.ż. mieszkających w Polsce i używających internetu.