Orange Digital Center - Fundacja Orange
Pomiń nawigację
Fundacja

Orange Digital Center

 • Darmowe kursy kodowania
 • Warsztaty nowoczesnego rzemiosła
 • Cyfrowa edukacja w małych miastach

  Kompetencje przyszłości są dziś niezbędne do życia, czy to w kontekście edukacji, pracy czy po prostu codziennego funkcjonowania. To umiejętności cyfrowe, ale także krytyczne myślenie, kreatywność, strategie uczenia się czy otwartość na zmiany.  

  Orange Digital Center (ODC) to program edukacji pozaformalnej, w którym wspieramy ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, aby w ten sposób zwiększać ich szanse w życiu społecznym i zawodowym. Zapewniamy możliwość nowoczesnej edukacji szczególnie wśród grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do tego typu opcji.

  Orange Digital Center to wsparcie w tworzeniu miejsc przyjaznych edukacji pozaszkolnej, a także profesjonalne warsztaty, szkolenia i kursy. Skonstruowane są tak, aby rozwijać nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Wierzymy, że takie połączenie daje szansę na lepszą przyszłość w świecie pełnym technologii.

  ODC to międzynarodowa inicjatywa zakorzeniona w strategii społecznego zaangażowania Grupy Orange na świecie i koordynowana przez Fondation Orange we Francji.

  W Polsce ODC to:

  Pracownie Orange

  Multimedialne świetlice, które zakładamy i pomagamy prowadzić dla mieszkańców małych miast i wsi.

  Dowiedz się więcej

  FabLab powered by Orange

  Kreatywne pracownie, w których można nabywać nowoczesne kompetencje, także w zakresie rzemiosła.

  Dowiedz się więcej

  Szkoła Kodowania

  Bezpłatne kursy programowania dla osób, które chcą się rozwijać, podnosić swoje kompetencje lub się przekwalifikować.

  Dowiedz się więcej

  Pracownie Orange

  To  multimedialne świetlice, które zakładamy i pomagamy prowadzić dla mieszkańców małych miast i wsi.  Wyposażone w darmowy internet i sprzęt, są otwarte dla wszystkich jako miejsce rozwijania kompetencji cyfrowych oraz przestrzeń spotkań, integracji, kursów, warsztatów czy ciekawych wydarzeń. Od 2012 roku założyliśmy ich 100.

   

  Dla Liderów i Liderek Pracowni prowadzimy bezpłatne szkolenia, warsztaty, webinary, coaching, aby wzmocnić ich kompetencje liderskie i umiejętności cyfrowe. Poprzez grywalizację społeczną inspirujemy ich też do organizowania ciekawych, nowoczesnych zajęć edukacyjnych dla mieszkańców. Dzięki Orange Digital Center zakładamy więcej świetlic, a mieszkańcom proponujemy udział w Szkole Kodowania i wiele nowych aktywności.

  Więcej o Pracowniach Orange:

  Pracownie Orange

  Partnerzy

  f5

  FabLab powered by Orange

  Z ang. fabrication laboratory – to kreatywne pracownie, w których można nabywać nowoczesne kompetencje, także w zakresie rzemiosła. Tworzymy je wraz z naszym partnerem w Warszawie. Organizujemy tu warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także projekty dedykowane – między innymi dla kobiet czy młodzieży w trudniejszej sytuacji.

  FabLab jest wyposażony w nowoczesne technologie i sprzęty, takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę czy maszyny do szycia, aby umożliwić ludziom nabywanie nowych umiejętności w nurcie D-I-Y (z ang „do-it-yourself” – zrób-to-sam). Kierujemy się tutaj także dbaniem o zrównoważony rozwój – warsztaty odbywają się w myśl idei less waste. Uczestnicy projektów w FabLabie tworzą czasami niezwykłe rzeczy: protezy dłoni w druku 3d, przedmioty sterowane aplikacją, meble, instrumenty muzyczne, uczą się podstaw elektroniki, druku i modelowania 3d, programowania, szycia czy sitodruku. Tu każdy może być twórcą.

   

  W latach 2018 – 2023 tworzyliśmy FabLab wspólnie ze Stowarzyszeniem FabLab Gdańsk. Więcej informacji o naszej współpracy znajdziesz w programach archiwalnych.

  FabLab powered by Orange w Warszawie stworzyliśmy w 2017 roku razem ze Stowarzyszeniem Robisz.to Działa na Pradze Północ

  FabLab Warszawa

  Partnerzy

  robiszto_logoczern_siec1

  Szkoła Kodowania

  Stworzyliśmy projekt dla osób w wieku 18-35 lat, którzy poszukiwali nowych szans życiowych i zawodowych oraz chcieli zdobyć kompetencje w nowych obszarach. Zrealizowaliśmy bezpłatne kursy programowania i projektowania potwierdzone certyfikatem w wybranej przez kursanta ścieżce: Java, Python lub Designer UX.

   

  Uczestniczki i uczestnicy mogli skorzystać z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami rynku IT, a także z webinarów technologicznych, networkingu i spotkań inspiracyjnych. Podczas, jak i po zakończeniu kursów, zapewnialiśmy indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej.

   

  W trakcie Szkoły Kodowanie przeszkoliliśmy 105 osób, a co istotne, większość osób – 74% –stanowiły kobiety.

   

  Dla osób niezdecydowanych oraz tych, którym nie udało się zakwalifikować do Szkoły Kodowania ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, przygotowaliśmy bezpłatne i dostępne on-line kursy, które uczą podstaw w ścieżkach Java, Python i UX Designer. Zachęcamy do obejrzenia!

  Dowiedz się więcej o projekcie

  E-Learning

  Partnerzy

  pfig_logo
  ckt-logo

  Rada ekspercka Orange Digital Center

  Łukasz Komuda

  Ekspert rynku pracy

  Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, dziennikarz ekonomiczny i redaktor w prasie oraz mediach elektronicznych. W latach 2009-2012 zastępca redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego w „Businessman.pl”. Ekspert rynku pracy i redaktor portalu Rynekpracy.org w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Zajmuje się także obszarami demografii, ekonomii społecznej i dyskryminacją na rynku pracy.

  Ewa Janus-Khouri

  Dyrektor Centrum Kreatywności Targowa

  Związana z Krajową Izbą Gospodarczą i rozwojem polskiej przedsiębiorczości, wieloletnia koordynatorka Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, managerka zaangażowana w inicjatywę KIG Młodzi Innowacyjni, współtwórczyni projektów, strategii komunikacyjno-marketingowych i kampanii informacyjnych. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów, współpracując z przedstawicielami biznesu, samorządu lokalnego i gospodarczego.

  Aleksandra Pierścińska

  Fundacja Stocznia

  Z wykształcenia antropolog kultury. Specjalistka ds. badań jakościowych w projektach na zlecenie jednostek administracji publicznej i organizacji z sektora pozarządowego. W Stoczni zajmuje się ewaluacją i badaniami, w tym dotyczącymi wpływu społecznego przedsiębiorstw. Współautorka opracowań dotyczących wykluczenia cyfrowego w Polsce.

  Tomasz Bratek

  Zastępca prezydenta m.st. Warszawy

  Ma kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze oświaty i szkolnictwa wyższego. W latach 2000-2016 związany z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, gdzie pełnił funkcje m.in. zastępcy dyrektora generalnego i członka zarządu. Twórca Centrum Współpracy z Krajami Europy Wschodniej i Kaukazu w Warszawie. Od 2018 r. pełnił funkcję Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, a od 2021 jest Zastępcą Prezydenta m.st. Warszawy.

  Zdjęcie portretowe Karoliny Zaleskiej

  Karolina Zaleska

  Koordynatorka prac Rady Orange Digital Center

  Ekspertka ds. Komunikacji i CSR Orange Polska. Absolwentka marketingu medialnego i PR na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalistka w dziedzinie komunikacji, CSR i sponsoringu, z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu kompleksowych, strategicznych projektów społecznych i biznesowych.