Zalety internetu. Jakie możliwości stwarza nam dostęp do internetu? - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Zalety internetu. Jakie możliwości stwarza nam dostęp do internetu?

Często w naszych artykułach przestrzegamy Was przed różnymi zagrożeniami związanymi z korzystaniem z sieci – czy to na poziomie bezpieczeństwa, czy ryzykownych zachowań. Ale mamy szczere przekonanie, że internet to jeden z najważniejszych wynalazków współczesności i ma wiele zalet – i właśnie o nich przeczytacie w tym artykule. Więc rozsiądźcie się wygodnie i poczytajcie w internecie, co dobrego w internecie.

Oczywiście, ten artykuł mógłby być dowolnie długi – lista zalet internetu jest ogromna, a każda osoba z niego korzystająca zapewne docenia nieco inne elementy. Dlatego tutaj będzie tylko niewielki wycinek dobrych stron tego wynalazku. Najpierw trochę ogólnie, a następnie skupimy się na tym, co nam najbliższe – czyli edukacji.

Zalety internetu. Pozytywne cechy sieci internetowej

Szybka i wygodna komunikacja

Pamiętacie jeszcze czasy, gdy komunikowaliśmy się telefonicznie tylko przez telefony stacjonarne, wybierając numery z ręcznie zapisywanej książki adresowej/telefonicznej, a jak chcieliśmy wysłać „grafikę”, to ewentualnie można było skorzystać z faksu lub – znacznie wolniejszego – listu?? OK, później pojawiły się SMSy, MMSy (które zresztą aktualnie zwykle przesyłane są przez internet), więc komunikacja nieco przyspieszyła. Ale porównajmy to z dzisiejszymi możliwościami – maili, Messengerza, WhatsAppa, Skype’a, Snapchata, Instagrama itd. Opcji komunikatorów jest co niemiara, a do tego mamy do wyboru, czy chcemy przesyłać wiadomości tekstowe, nagrać dźwięk, wysłać grafiki, a może w ogóle zobaczyć się z rozmówcą (lub rozmówcami!) twarzą w twarz na videocallu.

Dostęp do praktycznie całej wiedzy świata

Jedna fraza wpisana w wyszukiwarkę pozwala dotarcie – w wielu przypadkach – do właściwie nieograniczonych źródeł informacji. Czy chcemy przeczytać o wydarzeniach historycznych, o ciekawych miejscówkach na piknik, o najlepszych horrorach dostępnych w serwisach VOD, czy po prostu dowiedzieć się, co się dzieje na świecie – prawdopodobnie bez problemu znajdziemy te informacje. Oczywiście, pozostaje kwestia jakości tych informacji i powielanych fake newsów, ale o tym możecie przeczytać w innych artykułach na naszej stronie.

Znalezienie osób o podobnych zainteresowaniach

Nie trudno jest offline znaleźć ludzi, którzy np. lubią grać w piłkę nożną. A jak znaleźć ludzi chętnych do gry w tchoukball? Albo ekipę zainteresowaną robieniem świec? Złapać kontakt z tymi, którzy uwielbiają origami? A pewnie o tych najbardziej niszowych zainteresowaniach nawet nie pomyślimy. Internet pomaga znaleźć „swoich” ludzi i dzięki temu jeszcze lepiej rozwijać zainteresowania.

Wygoda robienia zakupów

Temat zakupów przez internet pozostaje wciąż kontrowersyjny – po pierwsze dlatego, że łatwość i wygoda takiego rozwiązania napędza (często bezsensowny) konsumpcjonizm, ale także – a może przede wszystkim – dlatego, że na znaczeniu tracą lokalni przedsiębiorcy, krok po kroku wygryzani z rynku przez wielkie korporacje oferujące lepsze ceny i jeszcze wygodniejsze opcje dla kupujących. Jednocześnie możliwość wyboru spośród nieskończonej liczby produktów, możliwość researchu, aby znaleźć optymalny dla siebie produkt, czy szansa na zapoznanie się z opiniami użytkowników przed zakupem, to przewaga internetu nad przeszukiwaniem kolejnych sklepów stacjonarnych, które siłą rzeczy mają ograniczoną ofertę. A kiedy szukamy produktów niszowych, rzeczy z drugiego obiegu, jak choćby bardzo konkretnego wydania jakiejś książki, przeszukiwanie internetu drastycznie zwiększa szansę na powodzenie. No i umówmy się – kto nie lubi zamówić jedzenia kilkoma kliknięciami, żeby za pół godziny je zjeść…

Sieci społecznościowe

Pamiętacie portal naszaklasa.pl? Ten polski portal społecznościowy swego czasu świecił triumfy w naszym rodzimym internecie. Pomysł na ten serwis był zresztą genialny – kilka kliknięć i można było znaleźć swoich dawnych znajomych z klasy, już zwykle dorosłych, z całą historią życiową. I choć Nasza Klasa ostatecznie nie przetrwała próby czasu, zdaje się pokazywać najbardziej niesamowitą rolę social mediów – łączenie osób, które utraciły ze sobą kontakt. Mimo wszystkich problemów każdego z mediów społecznościowych, nie sposób nie docenić mocy internetu do łączenia dawnych znajomych. Oczywiście, to nie wszystko – social media pomagają też łączyć ludzi o podobnych zainteresowaniach, dzielić się sukcesami z innymi, szukać wsparcia itd.

Jakie zagrożenia niesie korzystanie
z mediów społecznościowych?

Przeczytaj

Możliwość pracy zdalnej

Nie tak dawno miliony ludzi na całym świecie przekonało się o tym, że jeśli chcemy, to jesteśmy w stanie – w przypadku niektórych zawodów – pracować także wyłącznie przez internet. Oczywiście, nawet przed powstaniem internetu istniała niewielka grupa osób, która pracowała z domu, choć zazwyczaj były to osoby w wolnych zawodach – np. pisarze. Wraz z rozwojem internetu coraz więcej osób przechodziło na pracę zdalną – szczególnie w sektorze IT. Aktualnie pracownicy „biurowi” w przeróżnych branżach coraz częściej decydują się na pracę w zaciszu własnego domu – a jest to możliwe dzięki internetowi.

Rozrywka

No dobrze, ale choć korzystając z internetu wiele z nas pracuje, to sieć jest miejscem rozrywki cenionej przez rzesze ludzi. Możemy wybierać seriale i filmy i oglądać je dokładnie wtedy, kiedy mamy na to ochotę i tam, gdzie chcemy. Możemy grać w gry online, wirtualnie spotykać się ze znajomymi, oglądać koncerty na YouTube, oglądać i tworzyć memy i wiele, wiele innych rzeczy. Koniec czasów seriali pojawiających się raz w tygodniu i pokazywanych o konkretnej godzinie, koniec gier wyłącznie dla jednego komputera, koniec „memów” tylko na ostatniej stronie gazety. Teraz te wszystkie drobne przyjemności możemy znaleźć online.

Akcje społeczne

W internecie można też czynić dobro. Oczywiście, lajkami nie nakarmimy głodnych, ale mamy możliwość łatwiejszego, tańszego nagłaśniania ważnych społecznie spraw, zachęcania ludzi do włączania się w nie i wsparcia finansowego. Ogromna jest tutaj rola mediów społecznościowych, które pomagają przekazywać informacje kolejnym osobom.

Wygoda w codziennych zadaniach

Gdy chcemy dojechać w jakieś nowe miejsce nie potrzebujemy już wyciągać drukowanych map. Nie musimy wypytywać ludzi, jakim autobusem dotrzeć w dane miejsce, ponieważ mapy online wygodnie i szybko udzielą nam wskazówek dojazdu. Kiedy chcemy zrobić przelew, opłacić rachunki itp., nie potrzebujemy już iść do banku czy na pocztę – możemy to zrobić nie wstając od ekranu komputera, a nawet z telefonu. Ba, nawet nie musimy samodzielnie odkurzać – coraz więcej osób korzysta z robotów odkurzających, które można zdalnie włączać. A to wszystko dzięki internetowi. Możemy korzystać z asystentów głosowych, które tworzą nas „inteligentny dom”, możemy wiele drobnych, codziennych zadań robić szybciej i mniejszym wysiłkiem, a dzięki temu zająć się innymi (przyjemniejszymi?) rzeczami.

Internet w edukacji i nauczaniu – zalety internetu w dydaktyce

No dobrze. Sporo już napisaliśmy o zaletach internetu ogólnie, nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy mocniej nie pochylili się nad tematem edukacji. Znowu, ta lista mogłaby być bardzo długa, dlatego skupimy się tylko na kilku punktach.

Możliwość prowadzenia zdalnych lekcji

Choć edukacja zdalna była dla nauczycielek i nauczycieli ogromnym wyzwaniem w czasie kolejnych fal pandemii, przez to że mimo wszystko internet nie pozwala (jeszcze?) na taką interaktywność jak lekcja w klasie, nie sposób nie docenić tego, że edukacja online pozwoliła uczennicom i uczniom w sposób bezpieczny brać udział w zajęciach szkolnych. Dla części nauczycielek i nauczycieli ta nagła, obowiązkowa zmiana spowodowała też, że zaczęli rozglądać się za alternatywnymi narzędziami do pracy z uczniami – a po pandemii ich nie porzucili, ponieważ sprawdzają się one także w warunkach nauczania w klasie.

Kursy online

Poza edukacją formalną, internet jest przeogromnym źródłem wiedzy z przeróżnych kursów – od nauki programowania, przez ceramikę, malowanie, jogę, po inwestowanie, czy wiedzę o kosmosie. A ponieważ konkurencja w tych tematach jest niemała, a jak pisaliśmy wcześniej, internauci mają możliwość przed zakupem zapoznać się z opiniami, to wiele z tych kursów jest bardzo wysokiej jakości, a często bardzo tanich lub nawet za darmo. To niesamowicie inkluzywne, że ludzie mogą teraz rozwijać się z przeróżnych kierunkach i nie potrzebują na to wydawać setek, a nawet tysięcy złotych. Wystarczy szczere zainteresowanie tematem i najpewniej odpowiednie źródła wiedzy się znajdą.

Dostęp do wiedzy całego świata

No właśnie, uczyć możemy się nie tylko na kursach. Nie musimy spędzać długich godzin w bibliotekach, przeszukując źródło po źródle. Do encyklopedii, prac naukowych, dyskusji naukowców itp. mamy dostęp nie wychodząc z domu. Teraz już tylko od nas zależy, ile tej wiedzy będziemy chcieli zdobyć.

Dostęp do materiałów dydaktycznych online

Na koniec jeszcze ostatni punkt szczególnie dla nauczycielek i nauczycieli. Dzięki internetowi mamy dostęp do tysięcy scenariuszy lekcji na przeróżne tematy, do interaktywnych, dobrych jakościowo materiałów, które można wykorzystać na lekcjach. Do filmów, które można pokazać uczennicom i uczniom, aby lepiej zrozumieli dane zagadnienie. Dzięki internetowi sporo się zmieniło w tym zakresie – nie jesteśmy zależni od jakości materiałów od wydawnictwa i nie ma konieczności – w wielu przypadkach – do samodzielnego przygotowania materiałów. Bądź co bądź, pewnie już ktoś coś takiego zrobił :)

Na tym kończymy. Wiemy, że ta lista jest niepełna – każda osoba, która tutaj dotarła pewnie ma już w głowie rzeczy, o których my nie napisaliśmy. I całe szczęście! Bo to tylko pokazuje, że internet ma mnóstwo, mnóstwo zalet i pewnie trudno by nam było wrócić do świata sprzed jego wynalezienia i rozpowszechnienia. Oczywiście pamiętajmy, że obok tych wszystkich zalet są także zagrożenia – uzależnienie, cyberprzemoc, cyberataki, fake newsy i mnóstwo, mnóstwo innych rzeczy. Nie jest naszą intencją udawanie, że internet to samo dobro, warto jednak korzystać z tego wszystkiego, co dobrego oferuje. Bardzo Was do tego zachęcamy!