Przemysław Kaca o tym, jak hip-hop może pomóc dzieciom z wykluczonych środowisk - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Przemysław Kaca o tym, jak hip-hop może pomóc dzieciom z wykluczonych środowisk

„Dzięki muzyce i wszystkiemu, co się z nią wiąże, młodzi ludzie często odzyskują własny głos, sprawczość, poczucie własnej wartości”.

Te słowa i cała książka „Sny z betonu” bardzo nas poruszają. Przemysław Kaca opowiada w niej, jak hip-hop może pomóc młodym ludziom z wykluczonych środowisk pielęgnować w sobie wewnętrzną siłę, kształcić się i rozwijać.

 Sam autor na co dzień realizuje takie właśnie wsparcie – jest społecznikiem. Pedagog, pomysłodawca i realizator działań edukacyjno - profilaktycznych Hip-Hop Druga Szansa w placówkach oświatowych i resocjalizacyjnych. Starszy koordynator pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku. Współtworzy Fundację Latorośl.

To ważne, by słuchać młodych ludzi i tego, co dla nich ważne. Tylko wtedy można być im realnym wsparciem. To nie tylko przejmująca historia osobista, ale też wiele cennych komentarzy ekspertek i ekspertów - osób pracujących z młodzieżą, związanych z muzyką, dziennikarstwem, reżyserią.

Polecamy tę lekturę ku inspiracji. Więcej informacji o książce i o autorze w naszej Strefie Wiedzy (Poradniki).

Zapraszam na krótką rozmowę z Autorem

Ewa Wróbel, Fundacja Orange: Co dało Panu motywację do zmiany w życiu?

Przemysław Kaca:
Każdy z nas idzie w innych butach przez życie. W prologu książki spotykamy się z wyznaniami młodych osób wyrażających się za pośrednictwem rapu. Nie każdy z nas został wyposażony w jedną z najpiękniejszych umiejętności, jaką jest snucie marzeń. To właśnie ta umiejętność motywuje wielu nastolatków (i mnie również) do zmiany w życiu, a także pozwala dostrzec możliwość zmiany dotychczasowej rzeczywistości. Marzenia w zestawie z planem działania i silną wizualizacją – to coś, czego życzę każdemu. Warto zatem pielęgnować w sobie wewnętrzną siłę, dzięki której nie będziemy ulegać negatywnym przekonaniom i ocenom płynącym z zewnątrz. We wstępie do rozdziału dot. motywacji, przeczytamy, że „człowiek ma wybór – może spełniać własne marzenia albo pomagać innym w spełnianiu ich marzeń”.

Mnie motywację dawała i daje otwartość wielu artystów z kultury hip-hop, którzy z empatią podchodzą do problemów współczesnej młodzieży. Wielu z tych artystów odwiedza dzieci i młodzież w placówkach opiekuńczo – wychowawczych czy placówce wsparcia dziennego. Poznałem świetne osoby z tej branży, które nie pozostają obojętne na trudną sytuację dzieci pozbawionych relacji z dorosłymi. Doświadczenia te nauczyły mnie tego, aby każdą lekcję przyjmować z pokorą oraz wyciągać wnioski z wszelkich niepowodzeń i iść dalej przed siebie.

Ewa Wróbel: Czy jest osoba, która wspierała Pana i dodawała sił lub była dla Pana inspiracją?

Przemysław Kaca:
Ameryki nie odkryję, jeśli powiem, że młodzież ma problem ze wskazaniem autorytetów. Stanowisko prof. Lecha Witkowskiego w tej kwestii utkwiło mi w głowie: nie ma kryzysu autorytetu, jest natomiast kryzys potrzeby autorytetu. Pracując od lat z młodzieżą, dostrzegam pragnienie naśladowania idoli kultury popularnej. W dobie kryzysu rozmowy i relacji, może to być niepokojące zjawisko. Niepokoi fakt przejmowania steru przez popularne osoby dostępne w przestrzeni online, np. youtuberów, raperów czy patostreamerów. Na brak realnej rozmowy i zainteresowania na linii dorosły – dziecko uwagę w książce „Sny z betonu” mocno zwraca dziennikarka Justyna Suchecka – Jadczak. W przypadku braku konstruktywnych kroków podejmowanych przez dorosłych, przestrzeń ta oddawana jest mediom społecznościowym, w które wchodzą coraz młodsze osoby bez umiejętności filtrowania treści. Warto być tą osobą wspierającą i dawać dziecku możliwość wspólnego spędzania czasu.  Bądźmy dla swoich dzieci czy podopiecznych tymi osobami, do których przyjdą po popełnieniu życiowych błędów i upadkach. Towarzyszmy im i bądźmy dla nich przede wszystkim dostępni.

Mnie osobiście sił dodaje twórczość rapera KęKę, któremu z tego miejsca bardzo dziękuję za przekaz i wszystkie dotychczasowe działania dla dzieci z pieczy zastępczej! 

Ewa Wróbel: Co spowodowało, że chciał Pan podzielić się swoją historią w książce?

Przemysław Kaca:
W ramach realizowanych działań „Hip-Hop Druga Szansa” zapraszam młode osoby do dostrzeżenia w sobie potencjału, dzięki któremu będą w stanie wykreować swoją tożsamość. Zapraszam przede wszystkim do bycia sobą i wyrażania własnego zdania, a także do współtworzenia kultury hip-hop. Nasze działania bazują na następujących filarach: wzajemny szacunek i postawa fair wobec drugiego człowieka. Młodzież potrzebuje alternatywnych i konstruktywnych form spędzania czasu wolnego, dlatego warto otworzyć się na kulturę popularną, aby dotrzeć do naszych dzieci, uczniów czy podopiecznych. Przedstawiam swoją ofertę w postaci „Hip-Hop Druga Szansa” już od blisko 12 lat, a dzisiaj dorzucam cegiełkę w postaci książki „Sny z betonu”. Dzieląc się z Wami tą książką, chciałbym zaprosić do wejścia w świat zainteresowań naszych dzieci, dzięki czemu otworzymy się na spotkanie z nimi.

Pokazuję różne warianty, zachęcam do działania, ale przede wszystkim zachęcam do zaakceptowania siebie i wyrażania własnego zdania w sprawach, które nas dotyczą. Pracując na potencjale młodego człowieka, stopniowo podnosimy jego samoocenę i zwiększamy poczucie własnej wartości.