Tylko w tym roku nasi wolontariusze pomogli 12 tysiącom osób - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Tylko w tym roku nasi wolontariusze pomogli 12 tysiącom osób

wolontariusze

Nasz wolontariat obejmujący pracowników Orange Polska jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. O tym, jak wygląda on od środka oraz na czym polega działalność wolontariuszy rozmawiamy z Izą Kręgiel, koordynatorką wolontariatu pracowniczego w Orange.

Ile osób w Orange zajmuje się wolontariatem?

Ponad 3 000 pracowników Orange co roku włącza się w wolontariat pracowniczy. To dla nas powód do dumy. Za każdym wolontariuszem stoją niesamowite osobiste historie pomagania. Wolontariusze często wracają do organizacji i osób, którym pomogły. Często też wybierają nowych beneficjentów, liczy się prawdziwa potrzeba. I rozmowa, bo to z niej wiemy, czego najbardziej potrzeba w danej placówce.

Zarządzanie taką armią wolontariuszy to nie lada wyzwanie, jak sobie z tym radzisz?

Pomocne są nowe technologie - dajemy radę korzystając z dedykowanej aplikacji, którą stworzyliśmy opierając się na naszym know how z ponad 10letniej historii zarządzania wolontariatem, z badań naszych wolontariuszy, ich oczekiwań oraz wielu konsultacji z nimi jak również ze współpracy ze sprawdzonym Partnerem, jakim jest Fundacja Gerere.

Co trzeba zrobić, aby zostać wolontariuszem?

Przede wszystkim mieć taką chęć, aby podzielić się swoim czasem z innymi. I zgłosić się bezpośrednio do wybranej placówki, której chce się pomóc lub do placówki posiadającej oferty zaangażowania dla wolontariuszy (np. Centrum Wolontariatu). Można skorzystać z dedykowanych aplikacji pozwalających na udzielanie się poprzez realizację mikro zadań (przykładem jest https://tudu.org.pl/). A w przypadku wolontariatu pracowniczego – warto kontaktować się z osobą odpowiedzialną za zarządzanie wolontariatem. Niezależnie od rodzaju wolontariatu warto rozpoznać, co chciałoby się robić, czy bardziej lubi się edukować dzieci czy spędzać czas z seniorami, czy remontować czy animować czas. Spróbować można wszystkiego. I wiedzieć, ile czasu się posiada- godzinę tygodniowo, czy dzień w miesiącu. Sprawę ułatwia, jeśli ma się pasję, którą można się podzielić z innymi. Wolontariusze Fundacji Orange niejednokrotnie mają zaprzyjaźnioną organizację, której potrzeby i wyzwania znają, wiedzą, gdzie przyda się pomoc. Lub mają pomysł, że chcieliby udzielać się w domu dziecka, lub podzielić się wiedzą, jak mądrze korzystać z sieci w lokalnej szkole. Można być liderem drużyny lub przyłączyć się do akcji, którą ktoś organizuje w okolicy - taką możliwość daje aplikacja dla wolontariuszy, autorskie narzędzie stworzone w naszej fundacji. W aplikacji można zarówno założyć własną akcję jak i sprawdzić, gdzie aktualnie akcje się dzieją. Oraz oczywiście dołączyć – i już w realnym świecie realnie komuś pomóc, zmienić czyjeś życie na lepsze.

Na czym dokładnie polegają zadania wolontariusza?

Wolontariusze Fundacji Orange samodzielnie wybierają rodzaj aktywności oraz długość jej trwania. W ofercie wolontariatu pracowniczego Orange mamy wolontariat kompetencji i wolontariat akcyjny. Zajęcia z bezpieczeństwa w sieci – scenariusze dla dowolnej grupy wiekowej dzieci i młodzieży wraz z filmami i zeszytami ćwiczeń. Drużyny realizują własne pomysły na pomaganie, oparte na zbadanych potrzebach organizacji – otrzymując wsparcie finansowe od fundacji w postaci grantu finansowego, wsparcie merytoryczne w realizacji projektu oraz wsparcie koordynatorki – na każdym etapie.

Jak zachęcasz pracowników do wolontariatu?

Jak motywuję wolontariuszy? Oni są zmotywowani i pełni energii, sami się do mnie zgłaszają! Orange ma to już chyba w DNA, że wolontariat istnieje i że będąc pracownikiem tej firmy można działać społecznie. To w końcu już 15 lat istnienia programu. Do aplikacji, której używamy codziennie, dodaję nowe oferty zaangażowania się w wolontariat, zapraszam wolontariuszy do aktywności. Tajemnica wolontariatu pracowniczego, który działa jak dobrze naoliwiona maszyna to dbanie o wolontariuszy, bycie dostępną, odpowiadanie na ich pytania, pomaganie wtedy kiedy tego potrzebują, zostawianie pola na ich decyzje, kreatywność, pozwalanie im na rozwiązywanie problemów, towarzyszenie im w procesie projektowym bez narzucania się, tworzenie ram, w których poczują się bezpiecznie, czasem rozmowa z ich przełożonymi, czasem rozmowa o ich spostrzeżeniach, problemach organizacji czy innych ważnych dla nich w danym momencie rzeczach.

Co jeśli ktoś chce pomóc, a nie ma pomysłu na swój projekt?

Może dołączyć do aktualnie dziejących się projektów, wybrać ten, który go zainteresował. Projekty są realizowane w całej Polsce, więc posortowanie po obszarze czy temacie nie stanowi problemu.

Jakie są sukcesy naszych wolontariuszy w tym roku?

W samym 2018 roku wolontariusze zrealizowali ponad 100 projektów w całej Polsce według potrzeb organizacji oraz pomysłów jak odpowiedzieć na te potrzeby, otrzymując od Fundacji granty finansowe na zakup niezbędnych materiałów do realizacji projektów pomocowych. To rzesza ponad 750 pracowników wolontariuszy, którzy do działania zaprosili również swoje rodziny i przyjaciół. To ponad 7 300 przeszkolonych dzieci z zakresu bezpieczeństwa w sieci oraz 7 wyjazdów sporych drużyn wolontariackich – a mamy dopiero sierpień, więc wiele jeszcze przed nami. Załóżmy, że chcielibyśmy stworzyć ranking akcji wolontariackich, które najbardziej zapadły Ci w pamięci, nie tylko z tego roku.

Co wymieniłabyś w pierwszej kolejności?

Spektakularne są te duże akcje, kiedy w setkę wolontariuszy jednego dnia potrafimy przeszkolić 2 000 dzieci z zakresu mądrego korzystania z Internetu, kiedy ponad 1 200 wolontariuszy spędza z dziećmi wartościowy czas przed Bożym Narodzeniem w różnych placówkach ofiarowując upominki. Ale w pamięć zapadają chwile: uśmiech dzieci, ich radość – kiedy mogą oderwać się na minutę od szpitalnej rzeczywistości, przytulenie się malucha w podziękowaniu za wspólną zabawę, zachwyt w oczach na widok edukacyjnej wysepki i czarów w niej ukrytych, radość i wzruszenie dorosłych, którzy nie spodziewali się takich efektów pracy wolontariuszy. Takie momenty, dla których warto angażować się w wolontariat.

Co jest najważniejsze w pracy z wolontariuszami?

Wdzięczność i docenienie. Zawsze trzeba podziękować za pracę wolontariuszy, bez tego nie ma wolontariatu na dłuższą metę. Trzeba mieć cierpliwość i być elastycznym – czasem trzeba wytłumaczyć po raz kolejny to samo zagadnienie, czasem trzeba reagować w nieprzewidzianych warunkach projektowych. Koordynator wolontariatu to manager od wszystkiego, trochę psycholog – potrafi wysłuchać, trochę logistyk- dostarcza zasoby, trochę mentor.

Dlaczego to robisz?

Lubię ludzi. Współpraca z osobami, które chcą działać społecznie daje mi niesamowitą energię. Mam też w sobie żyłkę udoskonalacza. Fakt, że mogę coś zrobić lepiej – pozytywnie mnie nakręca. Tak powstała aplikacja dla wolontariuszy - z potrzeby lepszego skuteczniejszego zarządzania wolontariatem pracowniczym. Co więcej, nie zostawiamy tego narzędzia wyłącznie dla siebie, ale chcemy się nim dzielić z innymi firmami i organizacjami, które potrzebują dobrej aplikacji do sprawnego zarządzania wolontariatem.

Zauważasz jakieś trendy w wolontariacie na przestrzeni lat? Coś się zmienia?

Wolontariat kompetencyjny oraz wolontariat długoterminowy zyskują coraz większą rzeszę zwolenników, wolontariat akcyjny jak zawsze ma się dobrze. Powstają gremia zrzeszające koordynatorów wolontariatu, daje to przestrzeń do wymiany doświadczeń, dzielenia się dobrymi praktykami, uczenia się od siebie nawzajem i inspirowania. Dzięki za rozmowę! :)