Anonimowość w sieci – jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem? - Blog - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Anonimowość w sieci – jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem?

Podczas rejestracji na różnych portalach i w mediach społecznościowych wzrasta dostępność naszych danych osobowych w internecie. Wystarczy adres IP, (numer przydzielony do komputera za pomocą sieci) nazwisko lub pseudonim na forum, by znaleźć wiele informacji na temat danej osoby. Nowoczesne technologie i powszechny dostęp do internetu bardzo ułatwiają pracę czy naukę. ale z drugiej strony korzystając ze zdobyczy najnowszych technologii, możemy pozostawić wiele „cyfrowych śladów”. Dlatego anonimowość w sieci może być tylko pozorna.

Zagrożenia dla Twojej prywatności w sieci

W dobie powszechnie dostępnego internetu wiele osób zakłada konta na portalach społecznościowych i udostępnia mnóstwo treści w sieci. Obecnie dotyczy to nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych. Dzieci często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw i zagrożeń, które mogą spotkać w wirtualnej rzeczywistości. Uważa się, że używanie pseudonimu lub anonimowego nicku daje nam poczucie anonimowości i całkowitej bezkarności. Jednak to tylko pozory. Przesyłając zdjęcia czy filmiki, np. z naszymi dziećmi czy widoków z wakacji, mamy przekonanie, że są bezpieczne, a nasza prywatność w sieci nienaruszona. Niestety taka dokumentacja własnego życia daje cyberprzestępcom wiele możliwości Będą wiedzieć dokładnie, co mamy w domu oraz kiedy wyjeżdżamy na urlop. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że raz opublikowane zdjęcie, po skasowaniu nie zniknie. Dlatego warto chronić prywatność w sieci własną i naszych pociech.

Granice anonimowości w internecie

Można zaryzykować stwierdzenie, że prywatność w sieci nie istnieje. Wyszukiwarki zapamiętują i monitorują każdy nasz ruch. Nawet wysyłając e-maila musimy liczyć się z tym, że pozostanie on tam już na zawsze. Mimo, że wiele osób pamięta o braku anonimowości w sieci, często naraża się na niebezpieczeństwo. Im więcej danych udostępniamy, tym mniejsza staje się prywatność. Nasze dzieci i młodzież łatwo ulegają wpływom innych oraz są zbyt łatwowierne. Ciężko im zrozumieć, że w internecie nie wszyscy mają dobre intencje. Korzystając z różnych portali powinniśmy być bardzo uważni. Kluczowe znaczenie w anonimowości w internecie ma ochrona informacji, których ujawnienie mogłoby stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa. Są to przede wszystkim wszelkie dane osobowe, numery telefonów czy kart kredytowych.