Zagrożenia w internecie - jakie niebezpieczeństwo czyha w sieci? - Blog - Fundacja Orange

Strefa wiedzy

Zagrożenia w internecie - jakie niebezpieczeństwo czyha w sieci?

Niebezpieczne treści

Nie trzeba sięgać w odmęty deepnetu, by trafić na negatywne treści, zdecydowanie nienadające się dla dzieci. Są to materiały pornograficzne, związane z przemocą, substancjami odurzającymi czy skrajną ksenofobią - np. wobec osób innej rasy, wiary czy orientacji seksualnej. Mogą też zawierać wulgaryzmy czy treści obsceniczne. Osobna kategoria zagrożeń w internecie to patotreści. Stanowią one specyficzną mieszankę chyba wszystkich wymienionych zagrożeń. Najczęściej przybierają formę streamu, w czasie którego widzowie przekazują płatności, od których uzależniony jest rozwój patostreamu. Więcej na ten temat znajdziecie w raporcie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Hejt i fake news

Kolejne zagrożenia w internecie to hejt oraz jego specyficzna odmiana: mowa nienawiści. To temat, którym zajęliśmy się w naszej kampanii #jestnaswiecej

Kolejnym, stosunkowo nowym zagrożeniem w sieci, jest fake news. Nieprawdziwe informacje, które mogą mieć poważne konsekwencje i stają się plagą, a jej ofiarami padają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Szkodliwe relacje online i cyberprzemoc

Relacje w sieci – szczególnie te, które są ograniczone do przestrzeni wirtualnej – mogą mieć negatywne skutki. W sieci nie brakuje oszustów, którzy korzystają z możliwości ukrycia swojej prawdziwej tożsamości i stanowią realne zagrożenie dla użytkowników internetu. Może się to wiązać ze zjawiskiem cyberprzemocy lub np. chęcią wyłudzenia zdjęć o charakterze erotycznym (takie zjawisko nazywamy sekstingiem).

Zagrożenia w internecie - scam i phishing

Odrębną kategorią zagrożeń w internecie jest sytuacja, w której oszuści wzbudzają nasze zaufanie po to, aby wyłudzić nasze dane (np. hasło i login do Facebooka) lub pieniądze. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak, to duża plaga. Przestępcy specjalizują się w coraz to skuteczniejszych sztuczkach, które mają za zadanie uśpić naszą czujność. Pokazują chwytający za serce tytuł, a udostępnienie go i rzekome logowanie do Facebooka to tak naprawdę wpisanie swoich danych w łudząco podobnym oknie. Zdarza się, że internetowi oszuści podszywają się pod firmę kurierską, która prosi o małą dopłatę, by przekierować paczkę do pustego paczkomatu. Takich metod są dziesiątki. Kolejne case’y, związane z zagrożeniami w internecie takimi jak: scam i phishing, skrupulatnie opisuje Michał Rosiak na blogu Orange. Jeśli traficie na podejrzanego SMSa lub mejla, zgłoście go koniecznie do zespołu, do którego należy Michał, pisząc na adres cert.opl@orange.com. To pomoże ustrzec innych od tego typu zagrożeń w internecie.

Uzależnienie od internetu

Urządzenia ekranowe wciągają, a sieciowe gry, serwisy i różne typy treści potrafią mocno uzależniać. Są to już zdiagnozowane jednostki. Warto zapobiegać im już na samym początku, przestrzegając maksymalnego czasu korzystania z urządzeń ekranowych oraz ustalając zasady korzystania z sieci w domu.

CZYTAJ TAKŻE: Uzależnienie od internetu. Jak uchronić przed nim dziecko?

Jak przeciwdziałać internetowym zagrożeniom?

Jeśli chcecie być bezpieczni online i uczyć tego samego Wasze dzieci czy uczniów, przede wszystkim skupcie się na poznaniu problemu i nie doprowadzaniu do niebezpiecznych sytuacji. Każdy, kto ma świadomość o tym, że zagrożenia w internecie istnieją i są realnym problemem, będzie umiał się przed nimi uchronić. Więcej informacji o przeciwdziałaniu konkretnym rodzajom zagrożeń w sieci oraz szczegółowe opisy każdego z nich znajdziecie na stronie https://www.orange.pl/razemwsieci