- Korzystajmy z domowego, prywatnego komputera. Kupowanie w sieci z kafejki internetowej zwiększa ryzyko utraty danych osobowych.
- Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W przypadku oszustwa pozwoli to policji szybciej namierzyć przestępcę.
- Warto również korzystać ze znanych i sprawdzonych stron zakupowych. Jeśli nie mamy doświadczeń z danym portalem, warto zasięgnąć opinii, poszukać informacji na forach.
- Zwróć uwagę, czy sklep podaje dane kontaktowe. W razie jakiś wątpliwości, warto zadzwonić i dopytać się o szczegóły.
- Pamiętajmy, by zachować ograniczone zaufanie do sprzedającego.
- Podczas płatności kartą kredytową, trzeba zwrócić uwagę czy dane połączenie internetowe jest bezpieczne (zamknięta kłódka – symbol na dole strony oraz „https” w pasku adresu strony).
- Większość sprzedawców umożliwia również dokonanie opłaty za towar przy odbiorze. Warto z tej możliwości skorzystać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
- Szczególną ostrożność powinniśmy zachować kupując sprzęt. Warto pytać o np.: instrukcje obsługi, legalne oprogramowania, dowody zakupy, gwarancję czy dostępność ładowarki.
- Jeśli jednak padniemy ofiarą oszustwa, należy niezwłocznie zgłosić to policji.
Blog
przeczytasz w ok. 2 min.
Jak robić bezpieczne zakupy w internecie?
Nie musimy stać w długich kolejkach. Nie ruszając się sprzed monitora, zamówimy niemalże wszystko czego potrzebujemy, a kurier dowiezie nam towar pod drzwi. Niestety wszystko ma dwie strony medalu. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać dokonując transakcji przez internet i jak ustrzec się przed internetowym oszustem. Przygotujmy też nasze pociechy do bezpiecznych transakcji online, jeżeli wyrażamy zgodę by samodzielnie kupowały przez internet. Poznajcie zasady bezpiecznych zakupów w internecie: