Zapraszamy do lektury najnowszych wytycznych Komitetu Praw Dziecka ONZ w zakresie prawa do życia w czystym, zdrowym i zrównoważonym środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem polityk klimatycznych. Oficjalna nazwa dokumentu to: Komentarz Ogólny nr 26 do Konwencji o Prawach Dziecka. Komentarze mają formę rekomendacji, których zadaniem jest dookreślenie praw dziecka w danym obszarze życia społeczno-ekonomicznego.
Najnowsze wytyczne mają historyczny charakter, gdyż po raz pierwszy Komitet, będący strażnikiem Konwencji, uznaje prawo do życia w zdrowym i czystym środowisku jako integralną część praw dziecka – człowieka i obywatela. Prawa te odczytane zostały przez pryzmat czterech fundamentalnych zasad prawnych Konwencji: dobra dziecka, zakazu dyskryminacji, prawa do życia, przeżycia i rozwoju oraz poważnego traktowania opinii dziecka.
W naszych działaniach edukacyjnych duży nacisk kładziemy na zrównoważony rozwój – osobisty, społeczny i środowiskowy. W sposób bezpośredni wiąże się on także z rozwojem nowych technologii. Paleta tematów odnoszących się do funkcjonowania w środowisku społeczno cyfrowym jest bardzo szeroka: podmiotowość dziecka w świecie algorytmów, umiejętność selekcji, przyswajania i wykorzystywania wartościowych treści, rozróżnianie informacji od opinii, treści redakcyjnych od przekazów reklamowych, krytyczne i refleksyjne podejście do nich, także w zakresie ochrony środowiska i poszanowania klimat, zdolność do podejmowania właściwych decyzji, dobrostan psychiczny, wiedza, umiejętności i postawy ekologiczne użytkownika sieci.
To tylko niektóre z licznych zagadnień, którymi zajmujemy się w naszych programach. Tak jak istnieje zanieczyszczenie wody i powietrza, tak samo przestrzeń informacyjna pełna jest „cyfrowych zanieczyszczeń”. Nie każdy zestaw zachowań obywatelskich i konsumenckich w sieci jest odpowiedzialny. Wiele z nich przekłada się na zwiększony ślad środowiskowy. Zrównoważony rozwój, przyszłość naszej planety i zmiany klimatyczne stanowią krytycznie ważne tematy dla całego społeczeństwa. Najbardziej czułą na nie grupą społeczną są właśnie dzieci i młodzież. W tej sprawie poczucie wagi i powagi wyzwań, z jakimi mierzymy się współcześnie, powinno być drogowskazem dla dorosłych, państwa i jego instytucji, przedsiębiorstw i organizacji. Wytyczne Komitetu Praw Dziecka ONZ były konsultowane z tysiącami młodych ludzi na całym świecie. Także, a może przede wszystkim z tego powodu, gorąco rekomendujemy jego lekturę.