Gry dla dzieci – jak rozpoznać te najlepsze? - Blog - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Gry dla dzieci – jak rozpoznać te najlepsze?

Jak wybrać gry odpowiednie dla dzieci?

Najlepszą metodą jest oczywiście osobiste sprawdzenie tego, co chcemy zaproponować dzieciom – szczególnie jeśli są początkującymi użytkownikami internetu i urządzeń ekranowych. To idealny układ: wspólna aktywność rodzica z dzieckiem przed ekranem, po wcześniejszym zweryfikowaniu danej aplikacji. Nic nie zastąpi uważności rodziców, którzy znają indywidualne preferencje swoich dzieci, wspierają ich w rozwoju i określają granice panujące w domu. Nic nie zastąpi dialogu rodziców z dziećmi i wspólnego ustalenia zasad dotyczących korzystania z urządzeń ekranowych.

Wiadomo jednak, że mamy niewiele czasu, a w praktyce gry pomagają nam czasem zyskać czas na domowe obowiązki, czy… chwilę spokoju przy zdalnej pracy. Jak zatem dobrze poradzić sobie z aktywnością online w czasie pandemii? 

Po pierwsze, warto, żebyście wcześniej uświadomili sobie, jakie są potencjalne zagrożenia w internecie. Wielu z nas nie uświadamia sobie, że mogą dotknąć także ich dzieci. ZOBACZ WIĘCEJ: Zagrożenia w internecie - jakie niebezpieczeństwo czyha w sieci?

Po drugie, możecie skorzystać z istniejącej klasyfikacji, która da Wam pewien obraz  tego, jakie treści zawiera dana gra. 

Gry online dla dzieci: PEGI na pomoc!

PEGI (Pan European Game Infrormation, Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier) to czytelny system stworzony w 2003, a w Polsce działający oficjalnie od 2009 roku. Jest informacją przeznaczoną dla użytkowników oraz ich prawnych opiekunów, płacących za elektroniczne zakupy. Polega on na oznaczeniu gier klasyfikacją wiekową: 3/7/12/16/18. Czyli np. znak PEGI 7 oznacza, że gra jest odpowiednia dla dzieci w wieku 7 lat i starszych. Symbole poszczególnych poziomów wiekowych znajdziecie na pudełku lub w sklepie online (Google Play, Appstore). Wyglądają tak:

Czego dowiem się z oznaczeń PEGI?

Oprócz proponowanej grupy wiekowej, klasyfikacja określa także potencjalne zagrożenia dla zbyt młodych użytkowników. Możemy zobaczyć, czy w grze występują:

 • przemoc,
 • wulgarny język,
 • strach,
 • hazard,
 • nagość/ treści erotyczne,
 • narkotyki,
 • dyskryminacja,
 • zakupy w grze.

O tych treściach poinformują Was następujące ikonki:

Jak sprawdzić, czy gra jest właściwa dla mojego dziecka?

A co, jeśli nie masz już opakowania od gry? Możesz sprawdzić jej klasyfikację na stronie https://pegi.info/pl/. System jest powszechny, pod koniec 2017 w systemie znajdowało się w nim blisko 30 000 gier (organizatorzy nie podają nowszych danych).

Gry online: co z aktywnością innych graczy

Wprawdzie system powstał jeszcze przed erą rozwiniętych gier online, ale dostosował się także do obecnej sytuacji. Producenci gier online mogą aplikować o kod bezpieczeństwa PEGI online (więcej na jego temat przeczytacie na stronie https://pegi.info/pl/node/53). Oznacza to, że stosują oni określone standardy odpowiedzialności, takie jak: spójna polityka prywatności, treść gry oznaczona ratingiem wiekowym, odpowiednie mechanizmy zgłaszania treści w grach, usuwanie nieodpowiednich treści, standardy społecznościowe dla abonentów internetowych, odpowiedzialna polityka reklamowa. Sprawdźcie, czy gry, w które grają Wasze dzieci, są oznaczone tym kodem!

Klasyfikacja gier – jak to działa?

System działa obecnie w 38 państwach. Jego powodzenie jest związane z tym, że należą do niego najwięksi producenci gier i konsol do gry, jak również dystrybutorzy gier komputerowych. Wielu z nich dokonuje procesu oceny, jeszcze przed oficjalną premierą gry. Poza tym system jest powszechnie rozpoznawany przez graczy i ich rodziców w wielu krajach.

System ratingu, czyli przyporządkowania gier do poszczególnych grup wiekowych, został opracowany przez Europejską Federację Interaktywnego Programowania (Interactive Software Federation of Europe, ISFE). Jego działaniem zarządza PEGI SA, belgijska spółka non-profit. System jest nadzorowany przez Niderlandzki Instytut Klasyfikacji Mediów Audiowizualnych (ang. Netherlands Institute for the Classification of Audiovisual Media). W radzie PEGI zasiadają przedstawiciele rządów wielu krajów odpowiedzialni za ochronę dzieci. W Polsce jest to Rzecznik Praw Dziecka. Nad poprawnością klasyfikacji czuwa też grupa ekspertów – przedstawicieli środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych i producentów gier.

Wśród ekspertów pracujących nad systemem PEGI są:

 • Przedstawiciele organizacji konsumenckich i rodzicielskich
 • Psychologowie
 • eksperci w dziedzinie mediów
 • eksperci klasyfikacji wiekowej
 • naukowcy zajmujący się grami wideo
 • prawnicy
 • przedstawiciele producentów gier.

 

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam trochę zagadnienie bezpiecznego korzystania z gier. Inne kwestie dotyczące aktywności dzieci online znajdziecie w artykułach: