Kto może zostać wolontariuszem?  - Blog - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Kto może zostać wolontariuszem?

Dwie osoby w czapkach z daszkiem robiące sobie selfie

Jeśli szukacie sposobów na to, jak zaangażować się w wolontariat, zakładam, że decyzję o tym, że warto - macie przemyślaną i ulokowaną głęboko w sercu. Skąd to wiem? Bo telefony i maile z pytaniami o to, jak zostać wolontariuszem otrzymuję regularnie i nie ukrywam, bardzo mnie to cieszy Opowiem Wam o sposobach na zostanie wolontariuszem w ramach wolontariatu pracowniczego, bo takim rodzajem wolontariatu zajmuję się na co dzień.

Jak zostać wolontariuszem?

Pierwsze kroki warto skierować do intrantetu – wewnętrznej sieci firmowej. Z reguły są tam informacje, czy istnieje w firmie program wolontariatu i jak z niego skorzystać. Jeśli jesteście „świeżymi” pracownikami – to informacje o tym, jak zostać wolontariuszem możecie napotkać na szkoleniu wprowadzającym, na rozmowie rekrutacyjnej lub już na etapie oferty o pracę. Dobrym tropem jest sprawdzenie fundacji firmowej. Często to właśnie w niej pracuje koordynator wolontariatu, który cierpliwie opowie i objaśni, w czym można wziąć udział. Taki koordynator może znajdować się równie dobrze w dziale CSR firmy, w dziale komunikacji wewnętrznej/HR lub PR – różnie w zależności od firmy.

Cechy wolontariusza

Czy wolontariusz musi mieć jakieś szczególne cechy lub umiejętności? W działaniach wolontariusza przydaje się pozytywne podejście do życia, trochę uśmiechu i energii. Cechy wolontariusza to także chęci do zaangażowania się, otwarta głowa na nieszablonowe rozwiązania i odrobina odpowiedzialności. W zależności od rodzaju projektu sprawdzi się też umiejętność pracy w grupie. Najważniejsze zaś - to być sobą. Każdy ma takie cechy, które sprawią, że jest ważną częścią zespołu. Bo w dobrze funkcjonującym zespole, również wolontariackim, są różne zadania. Jedni sprawdzą się w malowaniu dużych powierzchni szerokim wałkiem, a inni w misternym wypełnianiu szczegółów obrazka cieniutkim pędzelkiem. Jedni są świetnymi liderami, strategami, planistami, inni lubią otrzymać zadanie i je dokładnie wypełnić. Jedni lubią działać, uwielbiają, kiedy dużo się dzieje wokoło, ale polegliby na wypełnianiu wniosku o grant lub formalnym rozliczaniu projektu, nie cierpią tego - na szczęście są inni, którzy się w tym super odnajdują. I to jest OK. tak właśnie ma być.

Pierwiastek W

Kim jest wolontariusz? Dla mnie jest bohaterem. Serio. Taką cudowną osobą, którą cenię za zaangażowanie, profesjonalizm, za to, że los innych nie jest mu/jej obojętny. To są ludzie, którzy mają w sobie to coś. My to nazywamy pierwiastkiem W, czyli takim specjalnym rodzajem pozytywnej energii, która ujawnia się w pracownikach Orange działających w projektach społecznych ;) I uwaga, to jest zaraźliwe. Taki pozytywny wirus W.

Dlaczego warto być wolontariuszem? Sami sprawdźcie. Napisałam o tym w artykule o motywacjach (na blogu już 8 sierpnia!). Życzę Wam wspaniałej przygody w wolontariacie. Pomagajcie i bawcie się dobrze. W końcu to część życia, dlaczego nie miałaby być przyjemna ;)

Izabela Kręgiel – odpowiedzialna za program Wolontariatu Pracowniczego Orange, Fundacja Orange