Programowanie dla dzieci. Od czego zacząć naukę? - Blog - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Programowanie dla dzieci. Od czego zacząć naukę?

Troje dzieci programujące jeżdżącego robota za pomocą tableta

Radzimy, jak najlepiej rozpocząć naukę kodowania. Tym bardziej, że obchodzimy Europejski Tydzień Kodowania.

Od czego zacząć naukę programowania?

Kodowanie to nic innego jak odpowiednia komunikacja z cyfrowymi urządzeniami. Używamy do tego różnych języków i reguł, ale najbardziej ogólne zasady są wspólne i opierają się na podstawach logiki. Programowanie dla dzieci może w pierwszej chwili wydawać się zagadnieniem bardzo skomplikowanym, dlatego na samym początku nauki warto wprowadzić elementy offline, czyli bez komputera, smartfonu ani tabletu. Dobrym przygotowaniem do programowania będzie zabawa w szyfrowanie – zastąpienie określonego hasła innym ciągiem znaków według ustalonej zasady.

Innym wstępem do programowania dla dzieci jest nawigowanie postacią czy pojazdem za pomocą komend kierunku w układzie współrzędnych. Przypomina to starą grę w statki wzbogaconą o ruch. Chodzi o to, by osiągnąć zamierzony efekt używając komendy w stylu: „jedź 3 pola, skręć w lewo, jedź 4 pola, skręć w prawo, przeskocz 3 pola, zatrzymaj się”. W takiej zabawie mogą pomóc maty do nauki programowania (znajdziesz wiele różnych modeli), planszówka - Scottie go lub Bit by Bit - prosta gra na telefon.

Zacznij od markera i płachty papieru

W pierwszych krokach nauki programowania wystarczą także zwykłe tekturowe strzałki i duża płachta papieru z narysowanymi polami. Bez problemu zrobisz je ze swoim dzieckiem samodzielnie mając do dyspozycji markera, trochę papieru i dowolną figurkę czy zabawkowy pojazd. I oczywiście czas.   

Naukę kodowania dla dzieci w trybie offline można też wzbogacać o bardziej skomplikowane komendy, jak np. warunki („jeśli spotkasz przeszkodę, przeskocz 1 pole”) czy pętle nakazujące powtórzenie zadanych czynności.

Kilka inspiracji do rozpoczęcia nauki programowania dla dzieci znajdziesz na stronie: http://koduj.gov.pl/zabawy-dla-rodzicow-i-dzieci/

Programowanie dla dzieci - pierwsze kroki przed ekranem

Z takim przygotowaniem możemy już siadać do komputera i odpalać na przykład aplikację Scratch. Jest to bezpłatne, edukacyjne środowisko do nauki programowania. Szczególnie polecane do nauki programowania dla młodszych dzieci. Poszczególne polecenia są przedstawione w graficznej formie i układa się je w bloki: od razu widać, co do czego pasuje, co można z czym połączyć. Nie trzeba szybko pisać na klawiaturze ani martwić się o literówki. Dzieci mogą w nim stworzyć swoje własne gry czy animacje, a nawet użyć w nich własnych dźwięków czy ilustracji! Scratch jest otwarty i darmowy, opracowany przez specjalistów z Massachusetts Institute of Technology w USA, a wiele robotów edukacyjnych korzysta z jego założeń.

Tego popularnego rozwiązania używają też nauczyciele, którzy edukują dzieci z podstaw programowania i robotyki w naszym programie dla szkół #SuperKoderzy. Scenariusze tych zajęć są darmowe, można je znaleźć pod adresem https://superkoderzy.pl/scenariusze/. Możesz z nich śmiało skorzystać, jeśli szukasz inspiracji na lekcję dot. programowania dla dzieci lub chciałbyś wykorzystać je w ramach domowych zajęć.

Użyj… bananów

Proste aplikacje i gry stworzone w Scratchu można spokojnie rozwinąć, dodając do nich gadżet, kontroler MakeyMakey, który pozwala zamienić mysz i klawiaturę na… cokolwiek, co przewodzi prąd. Można dzięki niemu podłączyć do komputera np. banany albo plastelinę, które aktywują odpowiednie opcje po ich dotknięciu. A nawet kartkę z przyciskami narysowanymi miękkim ołówkiem! Wystarczy chwila główkowania (lub oglądania tutoriali), żeby znaleźć pomysły na świetną zabawę. Można z dzieckiem zbudować pianino z bananów lub pada do gier z modeliny.

Roboty w ruch

Każdy mały programista i młoda programistka będzie się cieszył, gdy zobaczy efekt swojej pracy w fizycznej przestrzeni: w klasie czy w pokoju. Dlatego ogromną popularność zdobywają roboty edukacyjne pomagające dzieciom rozpocząć naukę programowania. Obecnie na rynku jest bardzo wiele modeli, dostosowanych do różnego poziomu umiejętności i wieku dzieci: od przedszkola aż do bardziej zaawansowanych dla starszych klas szkoły podstawowej. To świetny sposób, by budowę kodu na ekranie szybko przetestować, patrząc czy robot pokonuje właściwą trasę, rysuje odpowiedni kształt itp.

Wiemy, że to działa, bo od trzech lat obserwujemy uczniów w naszym programie #SuperKoderzy. Robią na lekcjach informatyki wyścigi robotów, które samodzielnie złożyli, a na muzyce - instrumenty z bananami w roli klawiszy. Programowanie dla dzieci zaczyna się od zabawy, dzięki czemy wiedza sama wchodzi do głowy. Polecamy!

Pogłębianie wiedzy o programowaniu

Bardziej zaawansowani uczniowie mogą skorzystać np. z przepastnych zasobów Khan Academy – platformy do samodzielnej nauki wielu zagadnień programowania. Znajdziecie na niej takie lekcje, jak np. wprowadzenie do Java Script, czy nawet wstęp do HTML/ CSS. Dodamy z dumą, że zostały one przetłumaczone w partnerstwie z naszą fundacją.

CZYTAJ WIĘCEJ: Khan Academy. Edukacja na życzenie – teraz także mobilnie