Pierwsza połowa 2024. Co się u nas działo? - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Pierwsza połowa 2024. Co się u nas działo?

Pierwsza edycja programu dla przedszkoli, mnóstwo zgłoszeń do inicjatyw dla szkół, start prac nad drugim monitoringiem praw dziecka w środowisku cyfrowym i badań higieny cyfrowej – to w skrócie pierwsza połowa tego roku u nas. Staraliśmy się też wspierać inne placówki i organizacje w przygotowaniu obowiązkowych standardów ochrony małoletnich.

W naszej misji mogliśmy – jak zawsze – liczyć na wolontariuszy, wolontariuszki, Radę Programową, partnerów i przyjaciół. Dziękujemy za ten czas.

Higiena cyfrowa od najmłodszych lat

50 placówek z całej Polski rozpoczęło przygodę z naszym nowym programem MegaMisja dla Przedszkoli. Ponad 1000 dzieci wzmacnia kompetencje, które pomogą im budować zdrowe nawyki potrzebne, by zmierzyć się z wyznaniami, które spotkają w świecie pełnym technologii. Uczą się nazywać emocje, współpracować z innymi, wyrażać swoje zdanie w sposób konstruktywny. A wszystko to w zabawie, w aktywnościach ruchowych, przy uważnym wsparciu nauczycielek i nauczycieli (dziękujemy Wam za zaufanie i współpracę!).

Programy szkolne to nasza duma

W tym roku napłynęło aż 980 zgłoszeń do kolejnej edycji MegaMisji szkolnej, w której zależało nam, aby do projektu aplikowały szczególnie placówki z terenów zagrożonych wykluczeniem społeczno-cyfrowym. Już we wrześniu 140 wybranych szkół z całej Polski i 10 świetlic Towarzystwa Przyjaciół Dzieci rozpocznie przygodę z MegaMisją, a dzieci z klas 1-3 zdobywać będą niezbędne kompetencje do tego, aby zadbać o higienę cyfrową, bezpieczeństwo i ochronę przed szkodliwymi zjawiskami w sieci.

Ze wsparciem dla nauczycieli

Do udziału w drugiej edycji bezpłatnego kursu online #BurzaMózgów na temat sztucznej inteligencji zgłosiło się ponad 2400 osób, co pokazało nam, jak bardzo temat AI interesuje nauczycieli i nauczycielki i jak bardzo potrzebują rozwijać swoją wiedzę na temat najnowszych zjawisk, które mają wpływ na młodzież i na całe społeczeństwo. 

Dla pedagogów i pedagożek przygotowaliśmy w tym także roku cykl webinarów i artykułów #SiłaNauczyciela, aby wspólnie z Ośrodkiem Pomocy i Edukacji Psychologicznej "Intra" wspierać ich w rozwoju różnych kompetencji, które ułatwiają pracę w tym wymagającym zawodzie.  

W maju ruszyła też 4. edycja konkursu Nauczyciel Jutr@, który organizujemy z Głosem Nauczycielskim, aby wyróżnić tych, którzy mają odwagę uczyć inaczej, z troską pielęgnować relacje z uczniami i uczennicami i podążać za ich potrzebami, mając na uwadze, że te zmieniają się dynamicznie w świecie pełnym ekranów.

Pod koniec czerwca współorganizowaliśmy także konferencję "Kompas edukacji. Wirtualny Uniwersytet na żywo" w Bydgoszczy. To pierwsze spotkanie w gronie społeczności zgromadzonej wokół Wirtualnego Uniwersytetu i Akademickiego Zacisza prowadzonego przez prof. Romana Lepperta - osób zainteresowanych edukacją i pedagogiką od strony praktycznej i naukowej. Było ożywczo, twórczo i refleksyjnie, za co bardzo dziękujemy.

Działania lokalne

W naszych Pracowniach Orange nieustannie dużo się dzieje. Ich liderzy i liderki organizują warsztaty, kursy, spotkania i inicjatywy społeczne na rzecz mieszkańców. W tej połowie roku osoby prowadzące Pracownie skorzystały z naszego wsparcia, m.in. z warsztatów o użyciu VR w edukacji. Pomogliśmy im także w prowadzeniu lokalnych działań ekologicznych i zakładaniu nowych makerspace’ów. Nasze serca skradła akcja szycia maskotek w celach charytatywnych w 4 Pracowniach.

Działo się też w FabLab powered by Orange, który prowadzimy na warszawskiej Pradze razem ze Stowarzyszeniem Robisz.To. Od początku tego roku z zajęć i warsztatów skorzystało aż 1370 osób, majsterkując i tworząc różne przedmioty i projekty według własnych koncepcji, zdobywając przy tym nowe umiejętności i znajomości.

Nasi wolontariusze i wolontariuszki nie próżnują. Od początku roku zaangażowali się w różne inicjatywy już ponad 1100 razy, pomagając prawie 8700 osobom w różnych częściach kraju. Wiele ich inicjatyw dzieje się także z myślą o planecie i ekologii.

Prawa dziecka zawsze w centrum

W ostatnim czasie wspieramy inne placówki i organizacje we wdrażaniu standardów ochrony małoletnich. Poprzez dedykowane webinary, artykuły i wystąpienia na różnych konferencjach radzimy, edukujemy i mówimy o tym, o jakie aspekty warto zadbać, żeby skuteczniej zapobiegać krzywdzeniu i zaniedbaniu dzieci. Także w środowisku cyfrowym.

Dodatkowo, razem z ekspertkami i ekspertami rozpoczęliśmy prace nad drugim monitoringiem praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym. Wnioski przedstawimy w raporcie, który wydamy za rok. Nieco wcześniej pojawi się drugi raport z badania higieny cyfrowej Polek i Polaków, nad którym wspólnie z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa zaczęliśmy właśnie prace.

Jesteśmy także świeżo po konferencji zorganizowanej przez Parlamentarny Zespół Praw Dziecka, na której zaprezentowaliśmy nowy poradnik o ochronie wizerunków dzieci w internecie i ich prawa do prywatności. Jest to materiał dla instytucji, placówek, firm, organizacji, mediów, osób prywatnych. Dostępny do pobrania za darmo na specjalnej  podstronie. A jeszcze w lutym zostaliśmy partnerem ważnej kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która powstała także po to, by chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami online – w tym wypadku groomingiem.

Aspekty obecności młodych w środowisku cyfrowym i konsekwencji tego dla ich kondycji psychicznej omawiane były w czerwcu na pierwszej konferencji projektu Młode Głowy, której zostaliśmy partnerem, aby w gronie ekspertek i ekspertów omówić i wypracować rekomendacje działań niezbędnych do tego oraz wesprzeć dzieci i młodzież w dobie kryzysu zdrowia psychicznego. To ważne - należy mówić o nim głośno i jednoczyć siły z wieloma ekspertami i instytucjami, aby zadbać o to, co najważniejsze w tym kontekście.

Dziękujemy

Niezmiennie działamy i ładujemy energię na drugą połowę roku i pracujemy z pełnym przekonaniem, że to, co robimy, ma sens. Dziękujemy wszystkim, którzy z nami współpracują, naszym partnerom, Radzie Fundacji, Radzie Programowej, nauczycielkom i nauczycielom z całej Polski. Dziękujemy też za piękne wyróżnienie w ramach Jubileuszu NASK. I miło nam, że nasza koleżanka Monika Eilmes znalazła się na Liście 100 Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych i Zatrudnienia Polaków. Bardzo gratulujemy!

Wszystkim życzymy pięknych wakacji i dużo dobra w nowym roku szkolnym. Żeby być na bieżąco z tym, co u nas słychać, nie zapomnijcie śledzić nas na naszych kanałach social media: Facebook, Instagram, X.