Nauczyciel Jutr@ - ruszamy z czwartą edycją konkursu dla nauczycielek i nauczycieli - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Nauczyciel Jutr@ - ruszamy z czwartą edycją konkursu dla nauczycielek i nauczycieli

Rozpoczęliśmy nabór zgłoszeń do konkursu Nauczyciel Jutr@. Nasza fundacja razem z Głosem Nauczycielskim po raz czwarty szuka osób, które pracę z dziećmi i młodzieżą opierają na dobrej relacji i podążaniu z potrzebami młodych ludzi. Takich, które rozwijają swoje kompetencje po to, aby lepiej rozumieć ich świat i wyzwania środowiska cyfrowego. Zgłoszenia przyjmujemy do 8 września 2024 r. 

Konkurs Nauczyciel Jutr@ towarzyszy prestiżowym wyborom Nauczyciela Roku. Do konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosić mogą się czynne zawodowo nauczycielki i nauczyciele ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz placówek oświatowych. Tak, jak w Konkursie Nauczyciel Roku, kandydatów mogą zgłaszać także inni nauczyciele i nauczycielki, dyrekcja szkół lub placówek oświatowych, rodzice czy sami uczniowie i uczennice. Link do formularza zgłoszeniowego i regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Jak mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes naszej fundacji - Nauczyciel Jutr@ to przede wszystkim osoba empatyczna, otwarta na dialog, która stawia potrzeby swoich uczniów i uczennic w centrum uwagi. Podąża za ich zainteresowaniami, a współpracę z nimi opiera na budowaniu relacji. Nierzadko uczy się od młodych ludzi. Nie musi być obeznana z nowinkami technologicznymi, ale ma odwagę poznawać cyfrowy świat, by być bliżej uczniów i lepiej rozumieć ich rzeczywistość.

Kto może zostać Nauczycielem Jutr@?

Wśród nadesłanych do 8 września zgłoszeń, jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, będzie szukać nauczycielek i nauczycieli, którzy:

  • stawiają dobrostan i szacunek dla uczniów i uczennic na pierwszym miejscu;
  • wyróżniają się otwartą postawą na prowadzenie angażujących zajęć opartych na dialogu; 
  • pracują w zgodzie z najnowszą wiedzą pedagogiczną oraz psychologią rozwojową;
  • dążą do podnoszenia swoich kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych;
  • korzystają przy tym z technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby prowadzić ciekawsze i inspirujące lekcje dla młodych ludzi.

Finalnie zostanie wybranych 5 nominowanych, a spośród nich laureatka lub laureat. Nagrodą główną jest wizyta studyjna w szkołach poza granicami Polski. Finał konkursu Nauczyciel Jutr@ i Nauczyciel Roku zaplanowany jest na 8 października 2024 roku w Warszawie.

Kim jest zwyciężczyni konkursu Nauczyciel Jutr@ 2023?

Tytuł Nauczycielki Jutr@ w 2023 roku otrzymała Aleksandra Janicka, nauczycielka wychowania przedszkolnego z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Strzyżowicach. Pedagożka zyskała uznanie jury Konkursu swoim podejściem do potrzeb dzieci i ich podmiotowym traktowaniem. Przedszkole pod opieką Pani Aleksandry rozpoczęło pracę opartą na planie daltońskim, a ona sama zainicjowała działalność Rady Dziecięcej, która ma realny wpływ na działalność placówki. Więcej o pracy Aleksandry można przeczytać tutaj.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Trzymamy kciuki!