Ruszamy z naborem do #BurzyMózgów - bezpłatnego kursu o sztucznej inteligencji dla nauczycielek i nauczycieli - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Ruszamy z naborem do #BurzyMózgów - bezpłatnego kursu o sztucznej inteligencji dla nauczycielek i nauczycieli

Do 16 lutego czekamy na zgłoszenia nauczycielek i nauczycieli oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą do udziału w drugiej edycji bezpłatnego kursu online #BurzaMózgów. Podczas zająć, każdy uczestnik i uczestniczka w przystępny sposób dowie się, jak działa sztuczna inteligencja (AI) oraz jak wpływa na nasze codzienne życie i decyzje. Inicjatywa pokazuje AI od bardziej społecznej i etycznej strony. Uczy też krytycznego podejścia do technologii. Zapraszamy!

Sztuczna inteligencja (AI – ang. artificial intelligence) stała się częścią codziennego życia. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mediów społecznościowych, serwisów streamingowych, czy sposobie działania smartfonów. Jej zastosowanie jest tak szerokie, że część użytkowniczek i użytkowników jej nie zauważa. Coraz częściej mówi się także o sztucznej inteligencji w kontekście edukacji. Tym bardziej przydatna staje się wiedza o tym, gdzie i jak działa, jakie konsekwencje powoduje, a także jakie decyzje możemy podejmować np. jako użytkownicy social mediów, aby zadbać o swój dobrostan i dobór treści, które są nam wyświetlane.

To druga edycja kursu, który ma przystępną formułę a zagadnienia tłumaczone są prostym językiem w krótkich filmach, pogrupowanych w 12 bloków tematycznych. Forma online pozwala na realizowanie kolejnych kroków w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Nauczycielki i nauczyciele, mogą korzystać z gotowych materiałów – scenariuszy zajęć i pomysłów na ćwiczenia z uczniami. Po ukończeniu tego kursu nauczyciele będą mogli pomóc młodym ludziom zrozumieć, że to nie przypadek co widzą np. w social mediach, że to co jak działa AI wpływa na ich nastrój i decyzje. Ci, którzy przejdą cykl szkoleniowy, otrzymają zaświadczenie Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl.

Aby wziąć udział w #BurzyMózgów, nie trzeba mieć technologicznych umiejętności. Kurs mogą realizować nauczycielki i nauczyciele wszystkich przedmiotów, szkół podstawowych szczególnie klas 4 – 8 i tacy, którzy rozmowy o bezpieczeństwie w internecie i higienie cyfrowej wplatają w zajęcia z młodzieżą. Zapisy do #BurzyMózgów trwają do 16 lutego br. a elastyczna formuła pozwala na realizację we własnym tempie, do końca roku szkolnego. Aby się zgłosić, wystarczy założyć konto na: www.fundacja.orange.pl/burzamozgow. Kurs ruszy 19 lutego 2024 roku i trwać będzie do końca roku szkolnego.

24 stycznia godz. 18.00 zaplanowany jest także webinar, podczas którego opowiemy o projekcie. Dołączyć można pod linkiem https://burzamozgow.clickmeeting.com/burzamozgow-zaczynamy