Wiemy, gdzie powstaną nowe Pracownie Orange! - Aktualności - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Wiemy, gdzie powstaną nowe Pracownie Orange!

Znamy listę 26 miejscowości w całej Polsce, które otrzymają nowoczesną, multimedialną świetlicę dla swojej okolicy. O tym, że nowe Pracownie powstaną właśnie w tych lokalizacjach zadecydowali sami mieszkańcy, którzy z ogromnym zaangażowaniem przez ponad 2,5 tygodnia głosowali w plebiscycie internautów na pomysły zgłoszone przez grupy inicjatywne z ich miejscowości.

Bytów, Grójec, Boćwinka, Łodygowice, Brodnica, Kranów, Wysokie Mazowieckie, Szczawne, Piotrowice, Praszka, Nowogard, Siedlisko, Jurczyce, Złotoryja, Zbiersk Cukrownia, Łęczyca, Lisewo, Kozerki, Hażlach, Prace Małe, Pęchratka Polska, Bulkowo, Ćmińsk, Trzydnik Duży, Maćkowa Ruda, Chmieln - to lista miejscowości, w których powstaną nowe Pracownie Orange.

Aby znaleźć się w gronie laureatów grupy inicjatywne musiały zwycięsko przejść przez 2 etapy programu. W ramach pierwszego etapu, który trwał do połowy września, zespoły z miejscowości liczących mniej niż 40 tysięcy mieszkańców zgłaszały pomysły na Pracownię dla swojej okolicy. Następnie, spośród 211 nadesłanych zgłoszeń, komisja złożona z przedstawicieli partnerów programu wybrała 63, które przedstawiły najciekawszą i najbardziej różnorodną ofertę zajęć dla wszystkich grup społecznych ze swojej okolicy. Wyłonione w ten sposób lokalizacje zostały zakwalifikowane do kolejnego, decydującego etapu, którym był plebiscyt internautów. Od 4 do 20 października wszystkie miejscowości z ogromnym zaangażowaniem rywalizowały o głosy. Zadaniem grup inicjatywnych było zmobilizowanie jak największej liczby osób, by oddawały głosy na ich pomysł na Pracownię.

Teraz reprezentanci finalnej "26" otrzymają darmowe, otwarte dla wszystkich mieszańców świetlice. Wszystkie nowe pracownie Fundacja Orange wyposaży w meble i nowoczesny sprzęt multimedialny o łącznej wartości 30 000 zł: komputery, telewizor, urządzenie wielofunkcyjne, konsolę PlayStation 4 z zestawem gier i drukarkę. Ponadto liderzy zwycięskich grup przez dwa lata będą aktywnie wspierani przez Fundację w realizowaniu swoich pomysłów na zajęcia dla wszystkich mieszkańców swojej okolicy.

W Pracowni będą organizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży, na których poznają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i portali społecznościowych. Prowadzone będą także zajęcia komputerowe dla seniorów. W ofercie Pracowni planujemy także zajęcia artystyczne, edukacyjno-rozwojowe, a także warsztaty międzypokoleniowe integrujące społeczności lokalne  – zapowiada Iwona Sugalska, liderka grupy inicjatywnej z Brodnicy.

Do tej pory Fundacja Orange stworzyła 77 Pracowni Orange w małych miastach i wsiach w całej Polsce. We wszystkich pracowniach regularnie odbywają się różnorodne zajęcia skierowane do wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku. Najmłodsi uczęszczają na warsztaty programowania i druku 3D, młodzież zgłębia tajniki robotyki, seniorzy spotykają się na kursach obsługi komputera lub podczas wieczorków integracyjnych, a cała lokalna społeczność gromadzi się na wieczorkach gier planszowych czy seansach filmowych. Wszystko to sprawia, że Pracownie Orange są nie tylko miejscem innowacyjnej edukacji cyfrowej, ale także lokalnym centrum integracji i aktywizacji lokalnych społeczności. Tworząc kolejne pracownie, Fundacja Orange ułatwia coraz większej liczbie mieszkańców małych miast i wsi dostęp do nowych technologii oraz tworzy miejsca nowoczesnej edukacji i przestrzeń do wspólnych działań lokalnych społeczności.