Dzieje się! Nasza Fundacja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych na projekt Lekcja:AI. Ponad 11 tysięcy nauczycieli i nauczycielek skorzysta w nim ze szkoleń, które pomogą im lepiej zrozumieć zjawisko sztucznej inteligencji i jego wpływ na ludzi. A także wspierać dzieci w odpowiedzialnym podejściu do AI. Działać będziemy w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz No Input Signal. Start w kwietniu 2025.
Sztuczna inteligencjana dobre zadomawia się w codziennych aktywnościach, jest wsparciem w wielu aspektach funkcjonowania, także w edukacji, ale rodzi także wyzwania. Warto poznać, jak działa, w jakich obszarach jest obecna, jakie korzyści, ale i jakie zagrożenia przynosi.
- Jedną z kluczowych grup, które powinny rozwijać wiedzę i kompetencje w zakresie nowych zjawisk i wyzwań powodowanych rozwojem cyfrowym są nauczyciele i nauczycielki. Obserwujemy, jak chętni są, aby śledzić trendy, poszerzać wiedzę i przygotowywać młodych ludzi do życia w świecie, w którym AI odgrywa coraz większą rolę – podkreśla Anna Kowalik-Mizgalska, Prezeska naszej Fundacji.
W ramach nowego projektu „Lekcja:AI” przeszkolimy co najmniej 11 tysięcy nauczycieli i nauczycielek z całej Polski na temat sztucznej inteligencji. Nowe kompetencje pozwolą im lepiej rozumieć kwestie etyczne i społeczne związane z wykorzystaniem AI dziś i w przyszłości, a także mądrze wspierać młodych ludzi w rozumieniu szans i ryzyk.
Projekt „Lekcja:AI” ruszy w kwietniu 2025 roku i potrwa do końca września 2027. Szkolenia - około października 2025. Inicjatywa realizowana będzie przez Fundację Orange jako lidera w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i firmą No Input Signal Sp.z o.o. Grant na realizację wygraliśmy w konkursie Ministerstwa Edukacji. Kwota dofinansowania projektu ze środków unijnych w ramach programu FERS wynosi 11040819,90 zł.
Wspólnie opracujemy program szkoleń i materiały edukacyjne o AI, wspierać będziemy sztab trenerów i trenerek w prowadzeniu i organizacji szkoleń. Te odbywać się będą na 3 poziomach: podstawowy, średni i zaawansowany w liczbie maks.50 godzin. Dwa ostatnie zakładają inicjatywę i praktykę - przygotowanie przez uczestników i uczestniczki scenariusza zajęć według własnego pomysłu oraz opisu projektu edukacyjnego z wykorzystaniem narzędzi AI. Szkolenia będą online i stacjonarne, realizowane wg metodyki cyklu Kolba i aktywizujących metod pracy, wspieranych technologiami.
Nasza organizacja ma już doświadczenie w prowadzeniu inicjatyw na szeroką skalę. W projekcie „Lekcja:Enter” realizowanym ze środków unijnych w partnerstwie z FRSI przeszkolonych zostało ponad 82 tys. nauczycieli i nauczycielek z kompetencji cyfrowych. Od 2022 roku prowadzimy też kurs online o sztucznej inteligencji – dla osób pracujących z młodzieżą. Od niemal 20 lat działamy w obszarze edukacji.
Cieszymy się z możliwości kolejnego działania, które podniesie kompetencje nauczycieli i nauczycielek i pozwoli im lepiej zrozumieć wyzwania świata, w którym wychowują się dziś młodzi ludzie.