Przemoc wobec dzieci to w Polsce poważny problem. Ma wiele różnych form, toczy się także w internecie. Dołączyliśmy do kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, bo łącząc siły z innymi, możemy skuteczniej przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci. Dołączcie i Wy.
„Wspieraj dzieciństwo mocy. Bez przemocy” – to piękne hasło kampanii, którą wspieramy, aby uwrażliwiać społeczeństwo na przemoc wobec dzieci. Ta – niestety – jest ciągle jeszcze poważnym problemem. Dlatego potrzebne są inicjatywy, które pomagają zrozumieć, czym jest przemoc wobec dzieci, jakie niesie skutki, jak jej zapobiegać i budować przyszłość pełną miłości i bezpieczeństwa dla dzieci.
O kampanii
Takie cele postawiła sobie nowa kampania „Dziecieństwo bez przemocy”, którą zainicjowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą do 19 listopada 2024 roku.
Kampania niesie ważne przekazy, aby przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspierać w reagowaniu na przemoc oraz uświadamiać w imię wartości uważnego rodzicielstwa.
Dzieciństwo MOCY - działajmy razem
Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne na temat ochrony dzieci. Kampania ma swoją coroczną odsłonę.
Wyjątkowym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada. W Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci wiele miejsc (w tym budynki i inne obiekty w całej Polsce) zabłyśnie na czerwono, w kolorze kampanii.
Dołącz do kampanii
W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” skorzystać można z webinarów dla rodziców, nauczycieli_ek i edukatorów_ek. Wybrane z nich są rejestrowane. Nagrania znajdują się przy opisach konkretnych wydarzeń. Są też dostępne lekcje online.
Włącz swoją miejscowość, organizację, placówkę, instytucję czy firmę do kampanii ,,Dzieciństwo bez Przemocy". Na stronie akcji znajdziesz szereg rekomendowanych lokalnych aktywności oraz formularz zgłoszeniowy.
O cyberprzemocy
Przemoc niestety ma też miejsce w internecie. Co piąty nastolatek przyznaje, że doświadczył takiej jej formy (Nastolatki 3.0 - badania NASK z 2020 roku). Czym jest cyberprzemoc? Co może zrobić szkoła i osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą, aby przeciwdziałać temu zjawisku? Jak wspierać budowanie empatycznych postaw – także w cyberprzestrzeni? Zobaczcie poradnik, który przygotowaliśmy jakiś czas temu we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Znajdziecie w nim wskazówki i praktyczne porady do zastosowania w pracy z młodymi ludźmi.
Pamiętaj...
Bezpieczeństwo dzieci zależy od każdej i każdego z nas. Mamy na to realny WPŁYW. Dbajmy o rozwój i bezpieczeństwo dzieci, aby zapewnić im szczęśliwe dzieciństwo - pełne MOCY i wsparcia oraz dobrą przyszłość.