Dzieciństwo może być pełne mocy. Podsumowanie ważnej kampanii - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Dzieciństwo może być pełne mocy. Podsumowanie ważnej kampanii

Przemoc wobec dzieci to w Polsce poważny problem. Ma wiele różnych form, toczy się także w internecie. Nasza Fundacja Orange dołączyła do kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, bo łącząc siły z innymi, możemy skuteczniej przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci. Organizacje, placówki i firmy, które także włączyły się do kampanii, przeprowadziły dziesiątki tysięcy inicjatyw w ciągu 6 tygodni trwania akcji. Cieszymy się, że tyle osób i instytucji stanęło po stronie bezpiecznego i dobrego dzieciństwa. Zobaczcie podsumowanie kampanii.

„Wspieraj dzieciństwo mocy. Bez przemocy” – to piękne hasło kampanii, którą wsparliśmy, aby uwrażliwiać społeczeństwo na przemoc wobec dzieci. Ta – niestety – jest ciągle jeszcze poważnym problemem.

  • 1/3 Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci,
  • co 5. uważa, że kary te są dobrym narzędziem wychowawczym i są skuteczniejsze od rozmów,
  • 18% uważa, że kary fizyczne poprawiają zachowanie dziecka, a 24% sądzi to samo o krzyku.*

*Wyniki pochodzą z ,,Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024". Badanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Ipsos Polska, Warszawa, 2024.

Wyniki wyraźnie pokazują potrzebę podnoszenia świadomości o tym, czym jest przemoc wobec dzieci, jakie niesie skutki, jak jej zapobiegać i budować przyszłość pełną miłości i bezpieczeństwa dla dzieci.

O kampanii

Takie cele postawiła sobie nowa kampania „Dziecieństwo bez Przemocy”, którą zainicjowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Składały się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwały do 19 listopada 2024 roku. Kampania niesie ważne przekazy, aby przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspierać w reagowaniu na przemoc oraz uświadamiać w imię wartości uważnego rodzicielstwa. Tematami, które poruszaliśmy w trakcie tej kampanii były też m.in. reagowanie na przemoc, wdrażanie narzędzi, które minimalizują ryzyko jej wystąpienie, zwróciliśmy uwagę na temat przemocy rówieśniczej, ale także na siłę niesionej pomocy - zarówno przez dorosłych, jak i rówieśników.

Działaliśmy razem

Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmowały w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne na temat ochrony dzieci. Kampania ma swoją coroczną odsłonę.

Wyjątkowym, symbolicznym momentem akcji był jej finał 19 listopada. W Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci wiele miejsc (w tym budynki i inne obiekty w całej Polsce) zabłysły na czerwono, w kolorze kampanii.

Dzieciństwo mocy - DZIĘKUJEMY

Czym byłaby kampania społeczna bez inicjatyw edukacyjnych? Oto podsumowanie pięknych i ważnych działań, które zostały podjęte w ramach kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. Niezwykle mobilizujące i budujące jest to, że dla tak wielu osób ten temat jest ważny…stanęli oni z nami po stronie bezpiecznego dzieciństwa, dzieciństwa wolnego od przemocy…widzimy to i doceniamy, że:

  • Kampania trwała 6 tygodni. Do akcji włączyły się władze terytorialne i lokalne, instytucje, organizacje, placówki, firmowe. Przeprowadziły dziesiątki tysięcy inicjatyw.
  • Ponad 7600 podmiotów zarejestrowało się na stronie kampanii i zgłosiło podjęcie różnych działań. Były to m.in. konferencje, szkolenia, spotkania z rodzicami, zajęcia z dziećmi, ale też wydarzenia w lokalnych społecznościach - marsze, biegi, konkursy.
  • Na czerwono zostało podświetlonych w Polsce ponad 2000 obiektów i budynków oraz setki okien. W samej Warszawie rozświetliły się m.in. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pałac Kultury i Nauki Warszawa i PGE Narodowy.
  • W webinarach Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wzięło udział prawie 10 000 ekspertów_ek, nauczycieli_ek i rodziców, a ponad 250 000 uczniów i uczennic uczestniczyło w lekcjach online.

O cyberprzemocy

Przemoc niestety ma też miejsce w internecie. Co piąty nastolatek przyznaje, że doświadczył takiej jej formy (Nastolatki 3.0 - badania NASK z 2020 roku). Czym jest cyberprzemoc? Co może zrobić szkoła i osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą, aby przeciwdziałać temu zjawisku? Jak wspierać budowanie empatycznych postaw – także w cyberprzestrzeni? Zobaczcie poradnik, który przygotowaliśmy jakiś czas temu we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Znajdziecie w nim wskazówki i praktyczne porady do zastosowania w pracy z młodymi ludźmi.

Reagujmy

Prawda jest taka, że reagowanie na przemoc wymaga nie tylko odpowiedzialności, ale również wiedzy. Polecamy 30 minutowy kurs, który powstał w ramach kampanii FDDS: Reaguj na przemoc wobec dzieci (fdds.pl). To ważny krok, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat i podjąć działanie. Przejdź do kursu.

Pamiętajmy...

Bezpieczeństwo dzieci zależy od każdej i każdego z nas. Mamy na to realny WPŁYW. Ważne jest, aby stworzyć dla nich przestrzeń, w której będą czuły się bezpieczne i akceptowane oraz aby wiedziały, że zawsze mają kogoś, na kim mogą polegać. Dbajmy o rozwój i bezpieczeństwo dzieci, aby zapewnić im szczęśliwe dzieciństwo (pełne wsparcia, uważności na jego sprawy i potrzeby) oraz dobrą przyszłość.

Strona kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, tutaj. Pamiętajmy – dzieciństwo może być pełne mocy!