Edukacja zdalna nie dla wszystkich? - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Edukacja zdalna nie dla wszystkich?

SOS wioski dziecięce

Edukacja zdalna w czasach epidemii koronawirusa jest ogromnym wyzwaniem dla szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców. Szybko przekonaliśmy się, jak wiele dzieci nie ma komputerów i dostępu do internetu, a przeniesienie lekcji do sieci odbiera im możliwość nauki. Wśród nich znaleźli się też podopieczni SOS Wiosek Dziecięcych, którym postanowiliśmy pomóc.

Nasza Fundacja od 15 lat działa na rzecz edukacji cyfrowej i uczy dzieci, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z technologii. Współpracujemy z setkami szkół rocznie i czujemy się częścią środowiska edukacyjnego. Przeniesienie lekcji ze szkolnej klasy do internetu pokazało, jak niezbędne w dzisiejszych czasach stają się cyfrowe kompetencje. W nauczaniu zdalnym dotyczą one nie tylko dzieci i nauczycieli, ale bardzo często też rodziców, szczególnie najmłodszych dzieci, którzy towarzyszą im na co dzień w realizacji e-zadań. A przecież nie każdy rodzic jest biegły w obsłudze aplikacji, nie każdy ma nawet adres e-mail i nie każde dziecko ma komputer czy tablet. Przejście na zdalną edukację bardzo szybko uświadomiło nam, jak wiele dzieci nie może w niej, niestety, uczestniczyć właśnie z powodu braku sprzętu. Nawet najlepiej wyposażona szkoła w chwili, kiedy jest zamknięta, tu nie pomoże. Część placówek wypożyczyła komputery i tablety nauczycielom i uczniom i to jest wielka pomoc. Choć oczywiście nie ma szans zaspokoić potrzeb wszystkich.

Szacuje się, że nawet 70 tys. dzieci może być dzisiaj pozbawionych możliwości nauki, bo nie mają w domach komputerów czy tabletów z dostępem do internetu. Czasy e-nauczania ukazały wyraźne różnice i cyfrowe wykluczenie szczególnie wśród dzieci ze środowisk defaworyzowanych. A to może przyczynić się do powstania wielu zaległości w nauce, nawet u najzdolniejszych uczniów, i jeszcze bardziej pogłębić już istniejące różnice społeczne.

Chcemy pomóc je zminimalizować. Choć trochę. Dlatego zdecydowaliśmy przyłączyć się do grona darczyńców i wesprzeć dzieci i rodziny objęte programem SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Dziękujemy Wioskom za zorganizowanie tej potrzebnej akcji.

- Z udzielonej przez Fundację Orange pomocy skorzystają dzieci i młodzieży w Rodzinach SOS w pieczy zastępczej i w Rodzinnych Domach Czasowego Pobytu, „Puchatek I” i „Puchatek II”. Zakupiony sprzęt – komputery z oprogramowaniem, kamerki i słuchawki - umożliwi im zdalną naukę, korepetycje online, ułatwi kontakt z opiekunami. I pomoże też zdobywać im nowe umiejętności. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Cieszymy się, że w tej trudnej sytuacji i morzu potrzeb mogliśmy pomóc podopiecznym Stowarzyszenia.

SOS Wioski Dziecięce w Polsce to organizacja dobroczynna, która opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi oraz tymi z rodzin dysfunkcyjnych. Działa w Polsce od 36 lat i ma pod opieką 1566 osób. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages obecnej w 136 krajach.

Dla wszystkich młodych internautów na czas #zostańwodomu przygotowaliśmy też możliwość zdalnej nauki programowania w czasie Poranków z SuperKoderami i kurs modelowania 3d online. A dla nauczycieli klas 1-3 cykl webinarów o tym, jak mądrze zorganizować naukę zdalną dla najmłodszych uczniów. Serię webinarów i tutoriali o e-nauczaniu dla nauczycieli przygotował też zespół Lekcji:Enter.