Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Wolontariat w Orange – najwyższa jakość

Już po raz czwarty program Wolontariatu Pracowniczego w Orange otrzymał Certyfikat Wysokiej Jakości. Przyznany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w czasie uroczystej Gali „Dobroczyńca Roku”, jest ważnym potwierdzeniem spełniania standardów, ale przede wszystkim wyróżnieniem dla pięknych działań naszych  wolontariuszek i wolontariuszy, którzy angażują się w pomoc potrzebującym.

Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” przyznawany jest organizacjom, które programy wolontariatu mają wpisane w kulturę organizacji, prowadzą je w sposób bezpieczny i etyczny - zgodny ze standardami Karty Zasad Wolontariatu Pracowniczego. Ta określa prawa i obowiązki wolontariuszy(ek) i pracodawców. Chroni też najważniejsze wartości wolontariatu, jak bezinteresowność i dobrowolność.

Wolontariat Orange z Certyfikatem

21 maja w czasie uroczystej Gali „Dobroczyńca Roku” program Wolontariatu w Orange zyskał kolejny już Certyfikat Wysokiej Jakości – poziom trzeci, najwyższy.

„Dla Orange otrzymanie Certyfikatu oznacza bycie w Uniwersum dobroczynności – i to jest wspaniałe! Przedłużenie Certyfikatu na kolejny rok to potwierdzenie, że robimy dobre rzeczy i robimy to dobrze. To motywacja i napęd do dalszego działania" – mówi Jacek Kowalski, Członek Rady naszej Fundacji i Członek Zarządu ds. Human Capital w Orange Polska, który odebrał Certyfikat. – ,,Mam takie przekonanie, ze nasz wolontariat jest bardzo pozytywny, czego dowodem jest jego ogromna skala – wolontariuszki i wolontariusze angażują się rocznie 3 tysiące razy, przy ok. 8 tysiącach pracowników. Mogą wzajemnie się od siebie uczyć, często „specjalizują” się w określonych działaniach pomocowych, ale i tak jeśli trzeba włączyć się w konkretną akcję i pomoc, to wskakują na pokład".

Wysokie standardy sprawdzone

Aby otrzymać Certyfikat, firma przechodzi szczegółowy audyt prowadzony przez komisję - ekspertów i ekspertki Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Obejmuje on zarówno stronę formalną, jak i praktyczną – m.in. poprzez wywiady z wolontariuszami i wolontariuszkami oraz koordynatorem programu. Sprawdzane jest też, czy wolontariat uwzględniony jest w dokumentach wewnętrznych firmy. Pierwszy raz otrzymaliśmy go 3 grudnia 2021 roku.

Wolontariat ciągle w akcji

Pracownicy i pracowniczki w Orange mają możliwość włączenia się w wolontariat z naszą Fundacją, np. organizują zajęcia dla dzieci o bezpieczeństwie w internecie, czy oszczędzaniu energii. Sami zgłaszają nam też swoje pomysły na pomaganie i potem realizują je w całym kraju. Regularnie wspierają podopiecznych w domach dziecka, świetlicach środowiskowych, DPS-ach, organizują warsztaty i wspólny wartościowy czas dla seniorów czy osób potrzebujących wsparcia, wykonują prace remontowe i porządkowe, organizują akcje związane z ekologią. Wspierają osoby z niepełnosprawnościami w czasie Orange Warsaw Festival. Wielokrotnie pokazali ogromną mobilizację w kryzysowych sytuacjach, jak pandemia czy wojna w Ukrainie.

Tylko w 2024 roku włączyli się w akcje pomocowe prawie 3000 razy, a swoimi działaniami wsparli ponad 16500 osób. Wolontariat w Orange powstał z inicjatywy pracowników i pracowniczek, którzy chcieli po prostu robić razem coś dobrego dla innych. Dziś tworzymy wspólnie jeden z większych programów wolontariatu pracowniczego w Polsce.

Karta Zasad Wolontariatu

Ogłoszona w 2020 roku, Karta Zasad Wolontariatu Pracowniczego gromadzi najważniejsze zasady i wytyczne prowadzenia wolontariatu w firmie. Wiele z nich to cenne wskazówki dla tych, którzy chcą uruchomić podobną inicjatywę w swoich firmach czy podjąć współpracę z organizacjami pozarządowymi.