Powrót do szkoły z Fundacją Orange - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Powrót do szkoły z Fundacją Orange

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Wakacje też. Nowy rok szkolny, zawsze budzi jednak jakąś ekscytację - niesie to, co nowe i ciekawe, ale też wyzwania, które stoją przed wszystkimi osobami związanymi z edukacją i szkołą Zobaczcie, co my przygotowaliśmy od września.

Rozpoczęcie roku szkolnego jest ważne również dla naszej Fundacji. Choć nie idziemy tego dnia do szkoły, to wraz z nadejściem września ruszają kolejne edycje naszych programów dla szkół i kilka nowych inicjatyw związanych z edukacją. Będzie się działo!

Wsparcie dla szkół

Od lat wspieramy szkoły w prowadzeniu zajęć, które uczą zdrowych i wartościowych aktywności cyfrowych. Wspólnie z nimi dbamy o naukę podstaw higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w internecie w najmłodszych klasach w programie MegaMisja i pomagamy prowadzić ciekawe angażujące lekcje przeplatane nauką programowania w SuperKoderach. Do nowych edycji na rok szkolny 2023/24 dołączy kolejnych 280 szkół i 5700 dzieci z całej Polski. Nauczyciele i nauczycielki z placówek, które przystąpią do SuperKoderów odbyli w sierpniu specjalne szkolenia i przygotowanie do prowadzenia zajęć.

Ale z naszych darmowych scenariuszy obu programów może skorzystać każda szkoła i placówka edukacyjna. Polecamy otwartą MegaMisję i scenariusze zajęć #SuperKoderów.

Bezpłatne szkolenia Lekcji:Enter dla nauczycielek i nauczycieli potrwają jeszcze do końca października. Zapraszamy do zapisów na stronie projektu. Do tej pory skorzystało z nich już niemal 76 000 osób z całej Polski. Uczą się, jak prowadzić lekcje w sposób angażujący uczniów i uczennice. Pokazują, że ważne jest krytyczne podejście do technologii i wartościowe, mądre ich wykorzystanie do nauki i do poznawania świata.

Do 10 września trwa też nabór zgłoszeń do 3. edycji konkursu Nauczyciel Jutr@, który prowadzimy razem z Głosem Nauczycielskim, żeby docenić piękne zaangażowanie tych, którzy zdecydowali się uczyć inaczej i podążać za potrzebami młodych ludzi wychowywanych w świecie cyfrowym. Znacie kogoś takiego? A może Wy powinniście znaleźć się w tym gronie? Koniecznie przygotujcie zgłoszenie. Tegorocznego laureata lub laureatkę poznamy już 10 października.

Z końcem roku szkolnego zamknęliśmy pierwszą odsłonę kursu online o sztucznej inteligencji #BurzaMózgów, z której skorzystało 940 nauczycielek i nauczycieli. Śledźcie nasze kanały, wypatrując kolejnej edycji – będziemy dawać znać, kiedy ruszy. Już pod koniec września zapowiemy nową inicjatywę na rzecz rozwoju kompetencji nauczycielek i nauczycieli. Pod koniec października będziemy też startować z naszymi działaniami na rzecz przedszkoli.

Klimat a zdrowe nawyki cyfrowe

Chcecie uczyć dzieci i młodzież, jak mądrze ograniczać negatywny wpływ technologii na środowisko? Przygotowaliśmy cykl porad i ciekawostek, które publikujemy na naszych kanałach w social media, a już niebawem w naszej Strefie Wiedzy będą dostępne do pobrania bezpłatne scenariusze zajęć dla szkół, organizacji społecznych i osób pracujących z młodzieżą. Powstały one we współpracy z Kamilem Śliwowskim, członkiem naszej Rady Programowej oraz z konsultantką merytoryczną - Mariolą Fik.

Forum, konferencja i warsztaty

Już 26-29 września będziemy na 17. Międzynarodowej Konferencji „bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. To największe w Polsce cykliczne wydarzenie dotyczące tej tematyki. Razem zastanowimy się, jak wspierać rodziców i osoby pracujące z młodzieżą w działaniach na rzecz bezpieczeństwa online i czy prawa dziecka w Polsce są respektowane w środowisku cyfrowym. Wśród prelegentów Konrad Ciesiołkiewicz z naszej Fundacji. Będziecie mogli także wziąć udział w webianarze z Izabelą Kręgiel, koordynatorką MegaMisji, o tym, jak rozwijać kompetencje przyszłości u uczniów i uczennic. Więcej informacji na temat zapisów na to wydarzenie w aktualności.

W listopadzie zaprosimy uczestniczki i uczestników naszych inicjatyw edukacyjnych na zjazd Forum Fundacji Orange „W kierunku empatii”. Przede wszystkim będziemy podnosić wątki związane z empatią, która jest podstawą do budowania prawdziwych relacji, dobrej współpracy, wzajemnego rozumienia potrzeb i oczekiwań. Sprawdzimy, jak ważne są kompetencje społeczne w funkcjonowaniu w społeczeństwie informacyjno-cyfrowym oraz krytyczne myślenie. Spojrzymy na świat i emocje dzieci i młodzieży, nie zapominając o nas – dorosłych. Mamy nadzieję zgromadzić ponad 300 osób, żeby wspólnie działać na rzecz edukacji. Już nie możemy się doczekać tego spotkania.

A dodatkowo:

  • będziemy rozmawiać o kondycji psychicznej młodzieży z Fundacją Civis Polonus podczas debaty w Onet 19 września,
  • pojawimy się na Poznańskim Kongresie Samorządów Uczniowskich 27-28 września
  • i na V Kongresie Edukacji Medialnej „Edukacja medialna X.0” 24-25 listopada.

Z sercem w rok szkolny

Do szkół wybiorą się też nasze wolontariuszki i wolontariusze. Przygotowaliśmy dla nich szereg materiałów o bezpieczeństwie dzieci w internecie, higienie cyfrowej i ekologii, aby mogli wspierać dzieci i młodzież w zdobywaniu nowych umiejętności. Na co dzień pracowniczki i pracownicy Orange Polska, a pod skrzydłami Fundacji realizują liczne akcje, działania społeczne i ekologiczne. Nigdy nas nie zawiedli.

Wiemy, że dla wielu z Was powrót do szkoły jest wyzwaniem. Całym zespołem Fundacji Orange niezmiennie chcemy Was wspierać, inspirować i dodawać pozytywnej energii do edukacji i rozwoju.

Oczywiście działamy też na rzecz mieszkanek i mieszkańców małych miast i wsi – jesienią otwierać się będą nowe Pracownie Orange, szykują się także nowości w FabLabie, ale o tym w osobnym wpisie już wkrótce!