„Cała nadzieja w szkole. Polska edukacja może być wspaniała” – to nowa książka Justyny Sucheckiej, cenionej dziennikarki edukacyjnej, a także sojuszniczki młodzieży, nauczycielek i nauczycieli, a prywatnie też - mamy. Nasza Fundacja jest partnerem tego wydania, a Was z całego serca zapraszamy do lektury.
Justyna Suchecka to laureatka nagród takich jak: Grand Press, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i Nagrody Korczaka, przyznawanej osobom działającym na rzecz praw dziecka oraz równej i przystępnej edukacji. Autorka książek: „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” i „Pokolenie zmiany”.
Cała nadzieja w szkole
W swojej najnowszej książce Justyna diagnozuje, co „boli” uczennice i uczniów, rodziców, nauczycielki i nauczycieli. Z uważnością i troską, ale i z nadzieją bada obszary, w których potrzebna jest zmiana. Czego uczymy się wśród innych ludzi? Jak się uchronić przed zanikaniem uwagi? Dlaczego przyszłości nie da się budować bez troski o nauczycieli i nauczycielki? To tylko kilka przykładów rozdziałów, które znajdziecie w nowej publikacji. Dlaczego ta książka, dlaczego ten temat?
„Głęboko wierzę, że również ode mnie zależy, jak będą wyglądały nasza szkoła i przyszłość” – tłumaczy autorka. Wierzy, że cała nadzieja w szkole!
W Fundacji też widzimy nadzieję
W naszej Fundacji myślimy w podobny sposób, jak autorka i łączy nas przekonanie, że szkoła jest ważnym miejscem codziennych doświadczeń dzieci, ale i kształtowania przyszłości całego społeczeństwa. Dlatego z radością zostaliśmy partnerem tej publikacji. Nasze serca są blisko potrzeb młodych ludzi, ale wspieramy też dorosłych, którzy pracują z nimi na co dzień, aby lepiej rozumieli wyzwania – także te powodowane szybkim rozwojem cyfrowym.
Nasze programy to głównie edukacja na ten właśnie temat. Szkolimy, wspieramy, tworzymy materiały edukacyjne, raporty i publikacje. Wiemy też, jak trudny jest zawód nauczyciela. W codziennej współpracy w naszych programach, ale i w konkursie Nauczyciel Jutr@, który organizujemy z Głosem Nauczycielskim, widzimy tych, którzy mają odwagę uczyć inaczej.
Premiera książki Justyny Sucheckiej odbyła się dzień po Gali tegorocznej edycji konkursu. Nauczycielką Jutr@2024 została Beata Jeżewska z Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Pedagożkę wyróżniono za wieloletnie podążanie za młodymi ludźmi i wsłuchiwanie się w ich potrzeby. Doceniono także jej troskę o dobrostan dzieci dorastających w cyfrowym świecie. Wszyscy finaliści i finalistki to osoby, które pracują z pasją i powołaniem. Co zresztą zobaczyliśmy już na początku - w ich zgłoszeniach. Dzięki Nim młodzi ludzie mają przestrzeń do tego, by się uczyć, popełniać błędy, rozmawiać o swoim samopoczuciu, rozwijać pasje. To dla nas cenne i wzruszające doświadczenie.
Nauczyciel w ciągłej zmianie
Trud bycia nauczycielem czy nauczycielką wiąże się też z tym, że ciągle muszą się dokształcać i podążać za tym, jak zmieniają się potrzeby dzieci. Ale widzimy, jak ciekawi, chętni i gotowi są na te zmiany, podejmując tematy nieoczywiste czasami dla ich wykształcenia. Tak oto do naszego kursu #BurzaMózgów na temat sztucznej inteligencji zgłosiło się ponad 2400 osób, setki szkół aplikują co roku do MegaMisji, która podejmuje temat higieny cyfrowej. Dodatkowo, ponad 82 tysiące nauczycieli i nauczycielek z 10 tysięcy szkół w całej Polsce podniosło swoje cyfrowe kompetencje w naszym projekcie Lekcja:Enter. To pokazuje nam, że „cała nadzieja w szkole” nie musi być złudna. Choć mamy świadomość, jak wiele jeszcze jest do zrobienia.
Zmiany potrzebne już dziś
„Lepszą szkołę każdego dnia może budować każde z nas. Jak? „Chociażby mówiąc głośno o tym, na czym nam zależy, sprzeciwiając się wykluczaniu, budując atmosferę życzliwości, szanując nauczycielki i ufając dzieciom. Projektując szkołę przyszłości, myślimy o tym, że nie tylko ma być gotowa na świat przyszłości, ale że również może ten świat kreować” – pisze Justyna Suchecka w książce. „To przecież dzisiejsi uczniowie i uczennice tę przyszłość napiszą. Jeśli wychowamy ich na otwartych, ciekawych świata, krytycznych obywateli i obywatelki, już samą swoją obecnością uczynią ten świat lepszym. To daje mi nadzieję” – dodaje.
Jeśli i Wy potrzebujecie jej więcej, serdecznie zapraszamy Was do lektury.