Ruszamy z realizacją dwóch nowych projektów szkoleń dla nauczycieli i nauczycielek szkolnych, które poprowadzimy ze środków unijnych. Ich celem jest wsparcie 6362 osób w rozwijaniu umiejętności prowadzenia ciekawych i angażujących lekcji, także przy pomocy cyfrowych narzędzi, oraz lepsze rozumienie wyzwań związanych z higieną cyfrową. Cieszymy się, że nasze pomysły wygrały w konkursie Centrum Projektów Polska Cyfrowa i wspólnie z partnerami projektów możemy zacząć działać.
4 października Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło wyniki konkursu na granty ze środków unijnych na realizację szkoleń dla nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych i ponadpodstawowych . Dwa nasze projekty znalazły się na tej liście, z czego bardzo się cieszymy.
Dzięki temu przeszkolimy 6362 osoby, aby pomóc im prowadzić zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży wychowywanej w świecie pełnym technologii – używać ciekawych i angażujących metod pracy, wykorzystywać cyfrowe narzędzia, aplikacje i materiały edukacyjne. Ważnym aspektem szkoleń będzie lepsze rozumienie wyzwań związanych z zachowaniem higieny cyfrowej.
- Projekt „Edukacja na cyfrowo” realizować będziemy razem ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog i Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.
- W projekcie „Szkoła Jutr@” partnerem jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.
Tworzenie interaktywnych prezentacji, materiałów multimedialnych, projektowanie quizów, praca z wirtualnymi tablicami, które ułatwiają współpracę podczas zajęć – to niektóre z zagadnień szkoleń. Program zakłada też wykorzystanie robotów edukacyjnych, płytek mechatronicznych, czy druku 3D, wspierających interdyscyplinarne podejście do nauki. Uczestnicy i uczestniczki poznają sposoby użycia urządzeń mobilnych i aplikacji edukacyjnych, które wzbogacą zajęcia zarówno w klasie, jak i zdalne.
Łączna kwota dofinansowania to 16,4 mln zł przyznana przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Regiony objęte szkoleniami to województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, podlaskie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko – mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Dziękujemy wszystkim szkołom i samorządom, które zgłosiły chęć udziału w szkoleniach.
Nowe projekty potrwają do końca marca 2025 roku. Obejmują zarówno szkolenia stacjonarne, online, jak i e-learning. Program stawia na aktywny udział i eksperymentowanie z nowymi narzędziami. Uwzględnia różnorodne poziomy wiedzy i doświadczenia uczestników i uczestniczek. Dla szkół uczestniczących w projekcie przewidziano granty finansowe na zakup materiałów dydaktycznych, które pomogą zastosować w praktyce zdobytą na szkoleniach wiedzę.
To kolejne projekty ze środków unijnych, który realizować będzie nasza organizacja. W jednym z nich „Lekcja:Enter” (2019-2023) szkoleniami objętych było ponad 82 tys. nauczycieli i nauczycielek z całej Polski. Jest to ważny element naszej społecznej misji, w której wspieramy dzieci, młodzież, a także osoby z nimi pracujące w tym, aby potrafiły korzystać z dobrodziejstw możliwości cyfrowych i unikać zagrożeń.