Gotowe materiały dla instytucji i organizacji działających na rzecz dzieci. - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Gotowe materiały dla instytucji i organizacji działających na rzecz dzieci.

Do 15 sierpnia 2024 wszystkie placówki pracujące z dziećmi i młodzieżą mają obowiązek wdrożenia standardów ochrony dzieci. Wśród nich oczywiście szkoły, przedszkola, czy kluby sportowe. To z myślą o nich powstał specjalny poradnik oraz gotowe materiały, które pomogą w refleksji nad tym, jak w działalności placówki odpowiednio chronić wizerunki dzieci. Tym bardziej, że jest wiele ryzyk związanych z publikacją treści z ich udziałem w internecie.

Standardy ochrony małoletnich i ważny poradnik

Opracowanie standardów ochrony to dobra okazja, aby placówki uregulowały w nich również kwestie związane z ochroną wizerunków dzieci w internecie. Materiały, w tym zdjęcia i filmy z udziałem dzieci, często wykorzystywane są w działalności placówek oświatowych, klubów sportowych i NGO-sów. I chociaż zazwyczaj stoją za tym dobre intencje, to warto zadać sobie pytanie - czy jest to potrzebne i konieczne? Tym bardziej, że niesie to za sobą bardzo wiele ryzyk - od niechcianych modyfikacji (także przy użyciu AI) po kradzież cyfrowej tożsamości i inne zagrożenia.

Gotowe scenariusze. Wsparcie w ochronie wizerunków dzieci

W ochronie wizerunków dzieci w internecie pomoże specjalny poradnik pt. „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?” , który wydaliśmy wspólnie z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. Na jego bazie przygotowane zostały także gotowe scenariusze spotkań na ten temat w placówkach. Opracowała je Aleksandra Rodzewicz - ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, wieloletnia dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej, przy wsparciu naszej fundacji i Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

Gotowe prezentacje mogą być wykorzystane podczas spotkań z osobami pracującym z dziećmi i młodzieżą. Zostały przygotowane z myślą o dyrekcji przedszkoli, szkół, o kuratoriach, jednostkach samorządu terytorialnego, klubach sportowych i organizacjach pozarządowych. Materiały zawierają konkretne rozwiązania, pomysły i argumenty wspierające w podjęciu decyzji o ochronie wizerunków dzieci w internecie.

W trosce o prawa i podmiotowość dzieci

Zachęcamy, aby przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego objąć temat ochrony wizerunków dzieci szczególną uwagą, tym bardziej że problem nadmiernego i bezrefleksyjnego prezentowania treści w internecie z ich udziałem drastycznie narasta, powodując wiele niebezpiecznych konsekwencji.

Warto pamiętać, że wizerunek to dana osobowa i dobro osobiste. W przypadku dzieci należy posługiwać się nim szczególnie ostrożnie. Nawet zamieszczane w dobrych zamiarach, stanowić mogą zagrożenie dla ich dobra i bezpieczeństwa, narażać na hejt, cyberprzemoc i być wykorzystane w celach przestępczych, także na tle seksualnym. Dodatkowo, mogą powodować stres z powodu braku kontroli nad własnym wizerunkiem, co szczególnie w okresie nastoletnim, jest dla młodych ludzi istotne.  

Sprawdź bezpłatne, gotowe scenariusze i prezentacje dla kuratoriów oświaty, dyrekcji szkół, przedszkoli, JST, NGO i klubów sportowych i wykorzystaj je na spotkaniach kadry, aby szerzyć świadomość o wyzwaniach związanych z rozwojem cyfrowym. Czytaj także poradnik "Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?".