Młodzi ludzie a nadużywanie internetu - Dla mediów - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Młodzi ludzie a nadużywanie internetu

32 proc. rodziców obawia się uzależnienia dzieci od internetu. Co zrobić, kiedy dziecko traci kontrolę nad czasem spędzonym w wirtualnym świecie? Fundacja Orange w ramach kursu "Bezpiecznie Tu i Tam" podsuwa rodzicom porady, jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci i zapobiegać zagrożeniom.

Kontakt ze znajomymi, rozrywka, dostęp do ogromnej ilości informacji – to wszystko powoduje, że 

w sieci można się zapomnieć. Ponad 30 proc. dzieci (10-15 lat) spędza w sieci 1-2 godziny dziennie. 13 proc. deklaruje od 2 do 4 godzin na dobę, ale w weekendy tyle czasu na wirtualne rozrywki poświęca już 27 proc. młodych – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS we współpracy 

z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje . Spędzanie w sieci wielu godzin dziennie jest niewątpliwie sygnałem ostrzegawczym. Dodatkowo mogą występować także inne objawy, które nie zawsze świadczą o uzależnieniu od internetu, ale wiążą się z nadmiernym używaniem sieci 

i powinny zwrócić uwagę dorosłych, na przykład: 

  • zaniechanie przez dziecko swoich pasji i zainteresowań poza siecią, a także zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i szkolnych,
  • pojawianie się rodzinnych konfliktów i kłamstw dotyczących czasu spędzanego w internecie,
  • brak pożądanych efektów mimo podejmowanych prób – rozmów i ograniczenia czasu spędzanego online,
  • rozdrażnienie lub nawet agresywna reakcja w przypadku, gdy korzystanie z elektronicznych gadżetów lub internetu jest utrudnione. 

Nadużywanie internetu to niebezpieczne zjawisko, które może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Zwykle wiąże się z konkretnym rodzajem aktywności online, np. graniem w gry online  czy korzystaniem z serwisów społecznościowych. Warto wiedzieć, w jaki sposób zareagować, gdy zauważymy symptomy świadczące o nadmiernym korzystaniu z internetu. 

  • Porozmawiaj z dzieckiem. Powiedz, jakie zmiany widzisz w jego zachowaniu i co cię w nim niepokoi, wyraźnie nazwij problem. Pozwól także młodemu internaucie przedstawić swoje stanowisko, aby był traktowany po partnersku.  
  • Ustal harmonogram dnia i wspólnie dopasujcie go do codziennych obowiązków i dodatkowych zajęć, np. gry w piłkę, czy lekcji gry na instrumencie. Pamiętaj także, aby zaplanować czas spędzany w świecie online i offline odpowiednio do wieku dziecka. Wspólnie poszukajcie alternatywy aktywności offline, która sprawi mu dużo przyjemności lub pomoże odreagować negatywne emocje.  
  • Ustalcie zasady i etapy ograniczania dostępu do internetu. Omów je z dzieckiem i wytłumacz, że wynika to z troski o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Możesz również nagradzać sukcesy i pomyślnie ukończone etapy. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że każdy mały sukces jest ważny.
  • Jeśli twoje dziecko korzysta z internetu lub elektronicznych gadżetów w sposób, który wyraźnie zagraża jego zdrowiu, np. zaniedbuje potrzeby fizjologiczne, możesz odłączyć sprzęt. Jednak wytłumacz mu, dlaczego podjąłeś taką decyzję i jak długo będzie trwało odłączenie. Dziecko poczuje się bezpiecznie, gdy będzie znało intencje rodzica.
  • Jeżeli sytuacja stanie się poważna, a rozmowy i stopniowe ograniczenie czasu na cyfrowe aktywności nie przyniosą pożądanych efektów, skontaktuj się z pedagogiem, psychologiem szkolnym lub specjalistą z poradni uzależnień. 


Kontrola rodzicielska a bezpieczeństwo w sieci

Czas spędzany w internecie każdemu może wymknąć się spod kontroli. Dlatego warto wiedzieć, 

w jaki sposób rozpoznać symptomy nadużywania internetu i sposoby przeciwdziałania. Z pomocą przychodzi platforma e-learningowa „Bezpiecznie Tu i Tam” przygotowana przez Fundację Orange. Jest ona podzielona na kilka etapów i porusza różne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dziecka w internecie. Są tam informacje m.in. na temat  cyberprzemocy, zakupów online, a także nadmiernego korzystania z sieci, przedstawione w formie filmików, animacji, testów, dzięki którym możemy sprawdzić swoją wiedzę. E-learning jest bezpłatny i dostępny pod adresem: fundacja.orange.pl/kurs.&nbsp</a>;

Kurs „Bezpiecznie Tu i Tam” został przygotowany w ramach społecznej misji Fundacji Orange. Do tej pory organizacja nauczyła 38 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu na zajęciach 

w szkołach, a także wsparła przygotowanie narzędzi ochrony online i e-learningów dla dzieci. Jest partnerem wielu kampanii na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom w sieci, m.in. Dnia Bezpiecznego Internetu. Fundacja Orange została założona w 2005 roku i jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce.
Dodatkowych informacji udziela:

Antonina Bojanowska, koordynator ds. komunikacji, Fundacja Orange

tel.: (+48) 22 527 40 24   kom: (+48) 509 84 86 82

GRAFIKA 2 DO POBRANIA