Fundacja Orange partnerem głównym Dnia Bezpiecznego Internetu - Dla mediów - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Fundacja Orange partnerem głównym Dnia Bezpiecznego Internetu

Lepszy internet zależy od Ciebie - pod takim hasłem 9 lutego odbywają się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 w Polsce. Fundacja Orange jest partnerem głównym wydarzenia. Specjalnie dla rodziców i opiekunów przygotowała bezpłatny kurs internetowy, w którym dowiedzą się, jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w sieci.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) organizowane są w Polsce od 2004 roku, aby tworzyć okazję do dyskusji o bezpieczeństwie w internecie i promować idee wykorzystania zasobów sieci do rozwoju i edukacji dzieci i młodzieży. Tego dnia w wielu krajach porusza się tematykę aktualnych zagrożeń, które spotkać mogą młodych użytkowników online. Inicjatorem wydarzenia jest Komisja Europejska. Hasłem "Lepszy internet zależy od Ciebie" organizatorzy chcą podkreślić, że każdy internauta poprzez swoje zachowania wpływa na to, czy internet jest pozytywną i bezpieczną przestrzenią. 
 

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 w Warszawie organizowana jest konferencja dla nauczycieli, edukatorów i środowisk związanych z rozwojem cyfrowych kompetencji. Aby idea DBI rozprzestrzeniała się w całym kraju, co roku ogłaszany jest  konkurs na najlepszą inicjatywę lokalną promującą odpowiedzialne korzystanie z internetu. Są to lekcje, zabawy, happeningi, które w ciekawy sposób mają nauczyć dzieci i młodzież ważnych zasad bezpieczeństwa. Odbywać się mogą w szkołach, przedszkolach, bibliotekach i innych placówkach. Dla wszystkich inicjatorów lokalnych akcji przygotowane zostały pakiety edukacyjne, z których można korzystać, a najlepsze projekty zostaną wyróżnione nagrodami od organizatorów i partnerów DBI. 
 

- W ubiegłym roku otrzymaliśmy zgłoszenia 1523 inicjatyw lokalnych z całej Polski, zorganizowanych na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Liczymy, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Rosnące zaangażowanie szkół i placówek edukacyjnych przekłada się bezpośrednio na wzrost świadomości tego, jak istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa internet – mówi Julia Gursztyn, koordynatorka projektu Safer Internet w NASK, współorganizatora DBI.
 

Partnerem głównym obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Fundacja Orange, która już od 10 lat działa na rzecz ochrony dzieci w internecie. 

– Cieszy nas tegoroczne hasło „Lepszy internet zależy od Ciebie”, bo pokazuje, że każdy z nas może się przyczynić do tego, czy będzie przyjaznym miejscem. Wpływ na to mają także rodzice i opiekunowie. Ci nie zawsze wiedzą, jak przygotować dzieci do mądrego i bezpiecznego korzystania z sieci i trudno im czasami „nadążyć” za cyfrowymi aktywnościami młodych. Ale Dzień Bezpiecznego Internetu to dobra okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. – mówi Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.
 

Dla rodziców dzieci w różnym wieku Fundacja przygotowała platformę e-learnigową „Bezpiecznie Tu i Tam”, dostępną bezpłatnie pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs Dzięki niej rodzic pozna rodzaje zagrożeń, na które może natknąć się młody internauta, sposoby zabezpieczeń, a także porady i wskazówki o tym, jak zapobiegać ryzykom i jak nauczyć dziecko bezpiecznych i kulturalnych zachowań w sieci. Całość podana jest w formie interaktywnych treści, filmów, animacji i krótkich quizów, które pomogą zapamiętać najważniejsze informacje. Użytkownicy mogą też zadać pytanie ekspertom. Kurs trwa około 1,5 godziny, ale każdy z 5 modułów można przejść osobno w dogodnym czasie.
 

E-learning powstał w ramach społecznej misji Fundacji Orange, która do tej pory nauczyła 38 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu na warsztatach w szkołach i innych placówkach, wsparła przygotowanie narzędzi i zabezpieczeń przed nieodpowiednimi treściami dla najmłodszych i brała udział w wielu kampaniach na rzecz przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Została założona w 2005 roku i jest jedyną fundacją korporacyjną wśród telekomów w Polsce. 

Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Fundacja Orange jest partnerem głównym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska oraz Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak. 

Więcej informacji nt. Dnia Bezpiecznego Internetu dostępnych jest na stronach internetowych: www.dbi.pl, najmłodsi znajdą informacje nt. wydarzenia na stronie: www.sieciaki.pl, a dla kurs internetowy dla rodziców i opiekunów dostępny jest na stronie www.fundacja.orange.pl/kurs 

***

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK i FDN) zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. 
 

Dodatkowych informacji udzielą:

Antonina Bojanowska, koordynatorka komunikacji, Fundacja Orange

tel.: (+48) 22 527 40 24   kom: (+48) 509 84 86 82

 

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska 
e-mail:  wojciech.jabczynski@orange.com

ajax,download,6.html?hash=56ffda7b1209e797ed70442c82c62e4f

ajax,download,6.html?hash=56ffda7b1209e797ed70442c82c62e4fGRAFIKA 1 DO POBRANIA 

GRAFIKA 2 DO POBRANIA