Trwa rekrutacja do programu MegaMisja - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Trwa rekrutacja do programu MegaMisja

Młodzież codziennie online

Jak pokazują badania EU Kids Online 2018, aż 82,5 % dzieci w wieku 9-17 lat codziennie korzysta z internetu za pomocą smartfona. Zjawisko to dotyczy również młodszych grup wiekowych. Tu rodzą się pytania zarówno o czas wykorzystania urządzeń z dostępem do internetu, bezpieczeństwo online jak i o to, do czego są one używane. Chciałbym zająć się tym ostatnim zagadnieniem. Czy można czas online spędzać twórczo, kreatywnie, a przede wszystkim z pożytkiem dla swojego rozwoju? Czy takiego wykorzystania technologii, urządzeń mobilnych można uczyć się w szkole?

MegaMisja odpowiada na te potrzeby

Z pewnością nie tylko można, ale i trzeba! Przykładem takiej inicjatywy edukacyjnej jest program MegaMisja Fundacji Orange, który trafił dotychczas do 800 szkół. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy pracujący w świetlicach szkolnych na swoich zajęciach pomagają uczniom rozwijać kompetencje cyfrowe. Najmłodsi uczniowie z klas 1-3 uczestniczą w cyklu zajęć, który ma formę fabularnej bajki. Przez zabawę uczą się: jak korzystać z nowych technologii w sposób bezpieczny; jak weryfikować źródła informacji; jak chronić swoją prywatność; jak przestrzegać praw autorskich; jak tworzyć i prezentować własne dzieła w sieci. Program rozwija również zdolności społeczne uczniów: wspiera współpracę w grupie, komunikację czy też wypracowywanie wspólnego zdania. Dzięki swobodnej atmosferze MegaMisji, najbardziej zaangażowanymi uczestnikami zajęć są często dzieci, które na tradycyjnych lekcjach nie są prymusami. Proponujemy także inne atrakcje, np. wyzwania dla szkół. Dzięki nim, mogą zaprosić do siebie ambasadora programu Grzegorza Kasdepke, popularnego pisarza książek dla dzieci.

Kampania społeczna uczniów

Jedną z nagrodzonych szkół była szkoła w Jastrzębi, która odpowiedziała na wyzwanie „Zaproś dziennikarza do swojej szkoły”. Szkoła stworzyła swoją kampanię społeczną dotycząca szacunku dla osób starszych. Uczniowie przygotowali plakaty, a owoce tej szlachetnej akcji trafiły do lokalnych instytucji, mediów, a nawet Prezydenta RP. Opiekunem grupy jest Anna Siczek. – Musimy zacząć od najmłodszych uczniów, by pokazać im, jak ważne jest, by osoby starsze traktować z godnością i należytym im szacunkiem – mówi. Kampania była możliwa dzięki połączeniu wrażliwości na ważny  problem społeczny, pomysłu dzieci, wsparciu nauczycieli oraz wykorzystaniu nowych technologii.

Dziękujemy za zaangażowanie

Gratuluję zwycięzcom oraz blisko trzydziestu innym szkołom, które w lokalnych mediach odpowiedziały o tym, jak MegaMisja wprowadza najmłodszych w świat nowych mediów.
Dziękuję również wszystkim nauczycielom z 800 szkół, które do tej pory uczestniczyły w naszym programie. To dzięki Wam przygotowujemy najmłodsze pokolenia do wyzwań przyszłości. Za nami już ponad 30 000 tysięcy zajęć!

Zapraszamy kolejne szkoły Do 10 maja 2019 r. prowadzimy rekrutację do programu MegaMisja oraz programu #SuperKoderzy, w ramach którego uczymy programowania dzieci w klasach 4-8. Więcej informacji pod adresem http://fundacja.orange.pl/rekrutacja oraz stronach internetowych programów: www.megamisja.pl, www.superkoderzy.pl.

Krzysztof Kosiński – koordynator programu MegaMisja, Fundacja Orange