Kontynuujemy wsparcie telefonu zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających w Polsce. Teraz mogą wybrać rozmowę w trzech kanałach: telefonicznym, czatowym i mailowym. Dyżury w ich ojczystym języku działają z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W nasze działania pomocowe na rzecz osób z Ukrainy niezmiennie włączają się wolontariusze i wolontariuszki i współpracujące z nami organizacje.
Po napaści Rosji miliony dzieci musiały opuścić swój dom w Ukrainie. Uciekając, pozostawiły ważne dla siebie sprawy, a często członków rodziny, przyjaciół i ukochane zwierzęta. Setki tysięcy z nich znalazły się w naszym kraju i muszą odnaleźć się w innej rzeczywistości, wśród nowych osób, innego systemu edukacji. Wielu z nich towarzyszyć mogą trudne, a nawet skrajnie trudne emocje.
Telefon zaufania w języku ukraińskim
Przypominamy więc, że Telefon Zaufania 116 111 działa dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zainicjowany w czerwcu 2022, nadal służy młodym osobom potrzebującym wsparcia i rozmowy - w ojczystym języku. Telefon jest bezpłatny i anonimowy.
Teraz dostępna jest także rozmowa przez czat oraz możliwość wsparcia mailowego. Dzwoniące dzieci same wybierają kanał, za pomocą którego chciałyby się kontaktować. Telefon i czat w języku ukraińskim (i rosyjskim) działa codziennie od 14:00 do 24:00. Maila można napisać w dowolnej chwili.
Kontakt i więcej informacji o projekcie w języku ukraińskim znajduje się na stronie 116111.

Telefon dla dzieci z Ukrainy prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przy naszym wsparciu. Konsultanci i konsultantki zostali specjalnie przygotowani do tej roli. Aby było ono jak najbardziej profesjonalne, zespół brał udział w licznych szkoleniach i warsztatach.
Telefon to także psychoedukacja prowadzona w mediach społecznościowych dla dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce. Treści podane są na kanałach 116 111 w sposób przystępny dla młodzieży. Posty i relacje mówią o emocjach, o dbaniu o siebie, o pomocy psychologicznej – czym jest i jak z niej korzystać.
Działamy na rzecz osób z Ukrainy
W działaniach na rzecz osób z Ukrainy wspieramy też funkcjonowanie domów uchodźcy prowadzonych przez Fundację Leny Grochowskiej. Tu z zajęć plastycznych i sportowych skorzystało już ponad 140 dzieci. W świetlicach Fundacji Ocalenie, do których trafia młodzież potrzebująca codziennego wsparcia, opieki, pomocy w nauce i w integracji, odbywają się kursy języka polskiego, zajęcia sportowe, szachowe czy logopedyczne. Wspieramy też Fundację Ukraiński Dom, która prowadzi warsztaty terapeutyczne dla nastolatków i kursy polskiego dla osób dorosłych.
- „Czuję progres w nauce języka polskiego: gramatyce i umiejętnościach komunikacyjnych.” – mówi jedna z uczestniczek.
Podobną inicjatywę prowadzi Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej - lekcje polskiego odbywają się dla 220 uczniów i uczennic, 3 razy w tygodniu.
„Dają mi dużo możliwości. Dzięki temu będę mogła pójść na studia w Polsce.” – mówi 17-letnia Sofia, uczennica Centrum Edukacji PCPM.
Współpracujemy także z Fundacją Ładowarka, a niedawno w Jeleniej Górze rozpoczął się projekt „Mojej Fundacji” pod hasłem „Odkrywajmy Karkonosze” - warsztaty integracyjne dla dzieci z Ukrainy i z Polski o tematyce gór.
Wolontariat dla Ukrainy
Od listopada do grudnia 2023 w różne inicjatywy włączyło się 145 naszych wolontariuszy i wolontariuszek, wspierając łącznie ponad 1300 osób z Ukrainy. Pomagali w adaptacji do nowych warunków, poprawie dobrostanu dzieci, organizowali też różne świąteczne wydarzenia, które wspierały integrację i wymianę doświadczeń na temat kultury i zwyczajów w Polsce i w Ukrainie.
- „Super atmosfera świąteczna, wymiana przepisów kulinarnych między Polakami a Ukraińcami, wspólne robienie ozdób świątecznych, pierników i przepysznych potraw z dwóch krajów.” – wspomina Mikołaj, nasz wolontariusz.
-„Mogłam obserwować jak dzieci całkiem obce na pierwszy rzut oka nie mające wspólnych zainteresowań, (…) tworzą całkiem zgrany zespół. Razem przeżyliśmy wspaniałą przygodę i oprócz tego, że nauczyliśmy się pierwszej pomocy, dowiedzieliśmy się czegoś o górach i roślinach, poznaliśmy legendy” – wspomina Lucyna. – „Po zakończeniu projektu (…) narodziły się nowe znajomości, zawiązały się przyjaźnie które nadal trwają.” – dodaje.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie, współpracę i serca otwarte na potrzebujących. Pozostajemy #solidarnizUkrainą i w nadziei, że nowy rok przyniesie zakończenie tragedii wojny.