Orange Digital Center ma już rok - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Orange Digital Center ma już rok

Czym są kompetencje przyszłości? Kto potrzebuje ich najbardziej i jak wspierać ludzi w ich nabywaniu? Rok temu otworzyliśmy Orange Digital Center (ODC) w Polsce – inicjatywę na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości rozumianych nie tylko jako umiejętności cyfrowe, ale przede wszystkim społeczne. Co zadziało się w tym czasie, a co jeszcze przed nami?

ODC to międzynarodowa inicjatywa społeczna Grupy Orange, która dzieje się i w Polsce. Połączyła wszystkie projekty edukacji pozaformalnej w Fundacji Orange: Pracownie Orange, FabLaby powered by Orange i pozwoliła również otworzyć nowy – Szkołę Kodowania.

To bezpłatna nauka programowania od podstaw dla osób, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do takiej opcji rozwoju. Poza serwowaniem dawki wiedzy technicznej, Szkoła Kodowania wspiera uczestniczki i uczestników w rozwoju umiejętności społecznych. Zapewnia networking, spotkania inspiracyjne i profesjonalne doradztwo zawodowe. Prowadzimy ją razem z Pomorską Fundacją Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Kursy programowania Javy i Pythona ukończyło już 70 osób, natomiast ścieżkę UX w listopadzie ukończy 35 kolejnych. Dla wszystkich chętnych dostępny jest też bezpłatny kurs online Szkoły Kodowania.

W warszawskim FabLab powered by Orange, który jest częścią Orange Digital Center, dzięki wsparciu trenerek i trenerów można nauczyć się, jak twórczo korzystać z technologii, aby stworzyć rozmaite przedmioty – od biżuterii po drona. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.

Dzięki projektom w FabLabie wspieramy także kobiety – zachęcamy je do odkrywania swojego potencjału, realizacji kreatywnych projektów, aby mogły zdobywać nowe kwalifikacje i zwiększyć szanse na rynku pracy. Do takich projektów zaliczamy warsztaty nowoczesnego rzemiosła dla kobiet – MakerWoman. Część zajęć dostępna była także w języku ukraińskim jako okazja do zintegrowania się w gronie twórczyń z Polski i Ukrainy, wzajemnego wsparcia, podzielenia się doświadczeniami, a także zainspirowania do dalszego rozwoju.

Popularnym projektem w FabLabie był również YouthLab – skierowany do młodych osób w wieku 16-25 lat, które chcą zdobyć solidne podstawy znajomości nowych technologii i ułatwić sobie start na rynku pracy.

Łącznie, przez cały rok w FabLab powered by Orange w różnych bezpłatnych warsztatach wzięło udział 2797 osób. Razem z Robisz.to udało nam się odbyć 1023 godzin warsztatów. Cieszymy się z zainteresowania i zachęcamy do udziału w kolejnych kursach FabLabu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodatkowo, w ramach Orange Digital Center, otworzyliśmy 20 nowych Pracowni Orange w małych miejscowościach, aby mogły służyć lokalnym mieszkańcom. Inspirującą wiadomością jest również to, że ostatecznie aż 243 grupy inicjatywne złożyły wnioski o przyjęcie do projektu. Jest nam niezmiernie miło, ponieważ widzimy, że nie brakuje osób otwartych na inne, pełne pomysłów, zmotywowane do działania jednostki i grupy.

Pracownie Orange to aktywizujące lokalną społeczność, multimedialne świetlice, które wyposażamy w darmowy, szybki Internet, meble i sprzęty. Podczas warsztatów i spotkań mieszkańcy mogą rozwijać swoje zainteresowania i działać dla wspólnego dobra. Oczywiście to więcej niż miejsca – to centra spotkań, edukacji, nowoczesnych możliwości rozwoju dla mieszkańców w każdym wieku.

Każda aktywna Pracownia ma swoją specyfikę, dostosowaną do potrzeb danej miejscowości. Szkolimy ich liderów i liderki, czyli osoby koordynujące działania na miejscu. Mieszkańcy organizują warsztaty, np. z: rozwoju umiejętności liderskich, organizacji wolontariatu czy zastosowania VR w edukacji.

A jak skutecznie i długoterminowo angażować ludzi do działań społecznych? W jaki sposób rozwijać lokalną społeczność? Na te i inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć w przewodniku, który został opublikowany w tym roku, właśnie po to, by wesprzeć lokalne grupy społeczników w ich ważnych działaniach. Przewodnik został wydany pod skrzydłami naszej Fundacji, zaś jego autorem jest Jacek Królikowski. Gorąco polecamy tę lekturę.

W naszym Orange Digital Center to był bardzo angażujący rok. Dziękujemy za wsparcie wszystkim, którzy nam kibicują, a także Radzie Eksperckiej ODC i naszym Partnerom – za współpracę i pomoc przy projektach.