Przewodnik dla grup działających lokalnie - Fundacja Orange

Przewodnik dla grup działających lokalnie

Jak skutecznie i długoterminowo angażować ludzi do działań społecznych? W jaki sposób rozwijać lokalną społeczność? Jakie inicjatywy wybrać? Czym się inspirować? Na te i inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć w przewodniku, który powstał, by wesprzeć lokalne grupy społeczników w ich ważnych działaniach. Autorem jest Jacek Królikowski.

W przewodniku zebrane są porady praktyków, którzy od lat uczestniczą w lokalnych inicjatywach oraz koordynatorów programów, trenerów, którzy wspólnie z nimi pracują.

Przewodnik powstał także z myślą o tym, że dobre działania lokalne budują relacje między ludźmi, umacniają więzi lokalne, a to wszystko prowadzi do zwiększania zaufania społecznego, tak ważnego w naszym codziennym życiu.

W przewodniku znajdziecie wiele praktycznych porad dotyczących m.in. tego, jak współpracować w grupie, jak planować spotkania, jak ustrzec się przed dezinformacją, czy też jakie narzędzia cyfrowe mogą nam pomóc w planowaniu działań i promocji w social mediach.

Może to być dla Was także, a może przede wszystkim, źródło inspiracji do podejmowania nowych inicjatyw, projektów, próbowania nowych rozwiązań i metod wśród swoich społeczności. Mamy nadzieję, że przedstawione w nim wskazówki i doświadczenia liderek i liderów lokalnych grup, w tym Pracowni Orange, będą dla Was motywacją do kolejnych działań i bodźcem do zachęcania ludzi wokół siebie do wspólnych aktywności.

>>Pobierz przewodnik<<

Poradnik powstał przy współpracy wielu praktyków i ekspertów, a jego autorem jest Jacek Królikowski - prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, współautor podręcznika Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej (KOSS). Współpracował z Funda­cją Rozwoju Demokracji Lokalnej, przygotowując szkolenia dla samorządów terytorialnych, przez trzy lata kierował projektami dla administracji publicznej w Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji, a od 2008 r. związany z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.