Lista 100 na rzecz umiejętności cyfrowych w 2022 roku - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Lista 100 na rzecz umiejętności cyfrowych w 2022 roku

Poznajcie Listę 100 osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do wzmacniania cyfrowych kompetencji Polek i Polaków w roku 2022. Listę co roku ogłasza Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, aby doceniać to zaangażowanie. Jesteśmy partnerem tej inicjatywy.

6 marca 2023 Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce (SPRUC) opublikowało Listę 100 za rok 2022. Znajdują się na niej osoby, które w sposób szczególny zaangażowały się we wzmacnianie cyfrowych kompetencji Polek i Polaków w roku 2022. Uroczyste ogłoszenie i wręczenie symbolicznych wyróżnień odbyło się w czasie konferencji „Umiejętności cyfrowe 2023.pl”. Lista wyróżnionych znajduje się na stronie SPRUC. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Nominacji do Listy 100 dokonują osoby, które w poprzednich latach były laureatami i laureatkami jako osoby aktywne na polu cyfrowej edukacji w swoich otoczniach zawodowych, lokalnych czy regionalnych. Ostatecznego wyboru spośród nominowanych dokonuje Kapituła Listy 100 pod przewodnictwem Włodzimierza Marcińskiego. Zasiada w niej także Monika Eilmes - kierowniczka Działu Projektów Unijnych w naszej Fundacji. W tej edycji napłynęły 192 zgłoszenia.

Co dla nas ważne, każdego roku na Liście 100 pojawiają się także przedstawicielki i przedstawiciele świata edukacji – szkół, uczelni wyższych oraz ośrodków kształcenia oraz organizacji pozarządowych.

Wśród laureatów Listy 100 roku 2022 jest m.in. prof. Roman Leppert - pedagog, redaktor naczelny „Przeglądu Pedagogicznego”; członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Od 2020 roku prowadzi „Akademickie Zacisze” – program online, w którym co środę rozmawia z przedstawicielami i przedstawicielkami świata edukacji, prowadzonej  także w oparciu o wykorzystanie nowoczesnych metod i technologii. Na Liście znalazła się także Marta Wcisło zMiejskiego Ośrodka Kultury w Porębie, która tylko w 2022 roku poprowadziła dla mieszkańców 46 warsztatów z druku 3D, programowania, konstrukcji robotów, obróbki zdjęć, podstaw grafiki, sztucznej inteligencji, obsługi komputerów przez seniorów.

Osoby, które były laureatami Listy i zostały zgłoszone na nią po raz trzeci, stają się członkami Honorowej Listy 100.  Pierwsza Lista 100 ogłoszona była w 2017 roku. Nasza Fundacja jest partnerem tej inicjatywy, aby doceniać wyjątkowe zaangażowanie wielu osób w rozwój cyfrowych umiejętności Polek i Polaków oraz budowanie świadomości społecznej na ten temat.