2022 w Fundacji Orange | Podsumowanie - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

2022 w Fundacji Orange | Podsumowanie

Jak wyglądał Wasz 2022? W fundacji to czas mnóóóóstwa działań na rzecz edukacji, dwie nowe inicjatywy, podjęcie refleksji na temat poszanowania praw dziecka w środowisku cyfrowym i nie tylko, a poza wszystkim wsparcie Ukrainy – na bardzo wiele sposobów. Jeśli jesteście ciekawe i ciekawi, co w tym roku robiliśmy – zapraszamy do lektury.

Nowości w Fundacji

W 2022 wystartowały dwie nowe inicjatywy. Pierwsza z nich to Orange Digital Center, w ramach którego działamy na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości (nie tylko tych cyfrowych, ale także, a może przede wszystkim społecznych). ODC łączy nasze projekty edukacji pozaformalnej – Pracownie Orange, FabLaby powered by Orange i od niedawna także Szkołę Kodowania, czyli naukę programowania dla osób w trudniejszej sytuacji. Okazało się, że Szkoła Kodowania to strzał w dziesiątkę – na szkolenia zgłosiło się prawie 4 tysiące osób!

Drugą inicjatywą jest nowy program dla nauczycielek, nauczycieli oraz edukatorek i edukatorów - #BurzaMózgów, czyli kurs online o sztucznej inteligencji od strony społecznej i bardziej ogólnie o krytycznym podejściu do mediów cyfrowych. Do projektu zgłosiło się ponad 1400 chętnych!

Wsparcie Ukrainy

Od samego początku wojny, aż do dzisiaj staramy się jak najlepiej pomagać osobom, które uciekają przed wojną Dlatego połączyliśmy siły z wieloma organizacjami społecznymi i zaprosiliśmy do współpracy nauczycielki, które trafiły do Polski z Chersonia. Wsparliśmy powstanie telefonu zaufania 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w języku ukraińskim i rosyjski, aby mogły z niego korzystać dzieci z Ukrainy przebywające w Polsce. Wspomogliśmy szkołę online w ukraińskim systemie edukacji prowadzoną przez Stowarzyszenie Klanza i Fundację EduSen, a także kursy języka polskiego dla osób z Ukrainy, które organizowane są przez Ukraiński Dom w Warszawie. Zorganizowaliśmy także wsparcie psychologiczne dla osób z Ukrainy, które przyjęliśmy w ośrodku Orange w Serocku. A do tego wszystkiego 3 000 naszych wolontariuszek i wolontariuszy zorganizowało 142 lokalne projekty pomocowe.

Rozwój kompetencji – dzieci, młodzieży, nauczycielek i nauczycieli

W naszych programach – MegaMisji dla klas 1-3 oraz #SuperKoderach dla starszych uczennic i uczniów szkół podstawowych bierze udział prawie siedem tysięcy uczennic i uczniów. W MegaMisji udział bierze także 10 świetlic Środowiskowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Dzięki tym programom młodsi uczniowie i uczennice poznają zdrowe nawyki cyfrowe, a #SuperKoderzy łączą nowoczesne lekcje z nauką programowania.

W tym roku także do Lekcji:Enter dołączyło ponad 18 000 nauczycielek i nauczycieli. W sumie już ponad 60 tysięcy osób bierze udział w bezpłatnych szkoleniach przygotowujących do zmiany sposobu nauczania na bardziej nowoczesny i adekwatny do potrzeb uczniów i uczennic wychowywanych w świecie pełnym technologii.

Nauczycielki i nauczycieli,  a także rodziców, wsparliśmy również publikacją poradnika „Nadużywanie ekranów przez dzieci i młodzież”, który pomaga w uczeniu odpowiedzialnego podejścia do technologii.

Wraz z Głosem Nauczycielskim chcieliśmy docenić nauczycielki i nauczycieli za ich pracę i zaangażowanie. Dlatego w tym roku miała miejsce druga edycja konkursu Nauczyciel Jutr@ towarzyszącemu konkursowi Nauczyciel Roku. Zależy nam, aby wyróżnić tych, którzy mają odwagę uczyć inaczej, z troską pielęgnować relacje z uczniami i podążać za ich potrzebami, a także mądrze wykorzystywać technologie. Tegoroczną laureatką konkursu została Aldona Rumińska-Szlaska.

Prawa dziecka

W 2022 roku wspólnie z nowo powołaną Radą Programową naszej fundacji, rozpoczęliśmy monitoring ekspercki poszanowania praw i podmiotowości dzieci w środowisku cyfrowym. Efekty tej pracy mam nadzieję, że zobaczycie już w czerwcu 2023.

Czujemy się docenieni

Kluczowe jest dla nas, aby robić rzeczy, które są ważne i potrzebne – na tym skupiamy się cały rok, nie tylko ostatni, ale od kiedy powstała Fundacja Orange. Nie ukrywamy jednak, że bardzo miłe jest docenienie naszej pracy – w tym roku otrzymaliśmy tytuł Dobroczyńcy Roku 2022 w kategorii związane w edukacją, a także wyróżnienie w Nagrodzie im. Janusza Korczaka za wieloletnie działania na rzecz edukacji cyfrowej dzieci i wsparcia nauczycieli.

***

Dziękujemy wszystkim, każdej i każdemu z Was – którzy bierzecie udział w naszych programach i wszelkich inicjatywach, wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, nauczycielkom i nauczycielom, partnerom, Radzie Fundacji i Radzie Programowej, a także wszystkim, którzy czytają ten wpis. W przyszły rok wchodzimy z kolejnymi inicjatywami, a także z ogromną nadzieją i marzeniem, żeby skończyła się wojna w Ukrainie.