Poradnik: Dzieci i ekrany - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Poradnik: Dzieci i ekrany

Dziewczynka siedząca obok chłopca patrząca się w ekran tableta

Skąd pomysł na taki przewodnik?

Urządzenia ekranowe z dostępem do sieci, jak smartfon i tablet, stały się nieodłączną częścią naszego życia. Udostępniamy je coraz młodszym dzieciom. Internet daje szereg możliwości, ale używany nadmiarowo może negatywnie wpływać na rozwój dziecka, a nawet prowadzić do uzależnienia. Przewodnik „Dzieci i ekrany” opracowany został przez psychologów z myślą o rodzicach, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom świadome i zdrowe korzystanie z urządzeń cyfrowych.

To dotyczy wszystkich!

Trudno nie widzieć i nie doceniać zalet cyfrowego świata. Łatwiejsza przynależność do grupy, nawiązywanie nowych relacji, łatwiejsze zaspokajanie potrzeb, które są bardzo ważne dla osób młodych (m.in. potrzeba informacji, rozrywki, komunikacji i socjalizacji, łatwiejsze zarządzanie czasem przeznaczonym na rozrywkę i wypełnianie obowiązków). Ale nowe technologie mogą być wykorzystywane w niewłaściwy sposób przez wszystkich członków rodziny, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Trzeba więc nauczyć się identyfikować rozmaite zagrożenia związane z problematycznym korzystaniem z tych technologii i zarządzać nimi – chodzi tu o złe samopoczucie w przypadku braku urządzenia, bezsenność, siedzący tryb życia, brak skupienia i niepowodzenia szkolne, desocjalizację w stosunkach międzyludzkich, przemoc... To właśnie w kręgu rodzinnym rodzice powinni nauczyć dzieci odpowiedniej „higieny” cyfrowe.