Nawyki cyfrowe a ekologia - scenariusze zajęć - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Nawyki cyfrowe a ekologia - scenariusze zajęć

Niech każdy z nas na świecie wyśle 3 niepotrzebne maile dziennie, a wspólnie wygenerujemy zbędny ślad węglowy. Jak to się dzieje? Jak ograniczać negatywny wpływ technologii na planetę? I na nasze samopoczucie. 

Aby budować ekologiczne postawy, potrzebujemy działać już dziś. Skorzystaj z darmowych scenariuszy zajęć dla dzieci w wieku 8-12 lat. To duża dawka wiedzy, inspiracji, pomysłów na ciekawe i angażujące aktywności dla młodych.  Materiały powstały we współpracy z Kamilem Śliwowskim z naszej Rady Programowej oraz konsultantką merytoryczną Mariolą Fik.

Zachęcamy Was do korzystania ze scenariuszy i niesienia w świat ważnej wiedzy na temat wpływu technologii na naszą planetę.

Dział@j dla klimatu, aby budować świadome postawy.

To, ile zużywamy energii, korzystając z Internetu, jak dbamy o urządzenia cyfrowe i w jaki sposób robimy zakupy, ma wpływ na środowisko i klimat. Wszystko, co robimy w Internecie, czy to za pomocą smartfona, komputera czy tabletu, potrzebuje energii elektrycznej. Uruchomienie strony WWW, streamowanie filmu, wyszukiwanie w sieci, każda czynność online zużywa energię, zarówno po stronie naszego urządzenia, jak i po tej drugiej, serwerów i sieci, które muszą działać, aby treści te były dla nas stale dostępne.

Warto:

  • Wiedzieć, w jaki sposób produkcja sprzętu cyfrowego wpływa na środowisko.
  • Wiedzieć, w jaki sposób e-odpady i elektrośmieci mogą zanieczyszczać środowisko i że niechciane towary elektroniczne mogą być ponownie użyte lub poddane recyklingowi.
  • Znać podstawowe zasady wydłużania życia sprzętu cyfrowego i dbać o ten, co mamy.
  • Rozumieć, jak korzystanie z sieci zwiększa zapotrzebowanie na energię, wiedzieć, czym jest cyfrowy ślad węglowy i w jaki sposób korzystanie ze stron i usług cyfrowych wpływa na klimat i środowisko.
  • Potrafić określić i zastosować podstawowe zasady ograniczenia negatywnego wpływu technologii na środowisko.
  • Znać sposoby na ograniczanie zużycia energii urządzeń używanych na co dzień.

Dla planety i swojej cyfrowej higieny.


Działaj dla klimatu – scenariusze zajęć: