Cyfrowy umiar a planeta. Oto NIEMAPA dla świata - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Cyfrowy umiar a planeta. Oto NIEMAPA dla świata

Cyfrowy detoks jest dobry dla nas i dla planety. „NIEMAPA Halo? Eko!” to darmowy przewodnik, który podpowiada, jak zmienić nawyki i dbać o telefon, aby dłużej nam służył, a przede wszystkim, aby jego użytkowanie było bardziej ekologiczne.

Częste korzystnie z urządzeń elektronicznych powoduje także konieczność częstszego ładowania ich prądem. Im więcej i aktywniej korzystamy ze smartfonów, tabletów, tym więcej tego ładowania potrzeba, a to powoduje, że zużywa się więcej prądu. To pozostawia w naszej atmosferze większy ślad węglowy. Dodatkowo, im częściej wymieniamy nasze urządzenia, tym więcej trzeba ich wyprodukować, co również nie jest zbyt ekologiczne.

Brak kontroli czasu ekranowego ma też wpływ na nasze samopoczucie i zaburza higienę cyfrową.

Z NIEMAPY dowiecie się m.in.: czym jest higiena cyfrowa i EcoRating, na specjalnym kalkulatorze sprawdzicie, które aplikacje generują największy ślad węglowy oraz ile drzew potrzeba, aby zrównoważyć wyemitowaną ilość CO2 w wyniku całodziennego użytkowania smartfona.

NIEMAPA, poza ciekawostkami i radami, jest wypełniona zadaniami i łamigłówkami dla dużych i małych. „NIEMAPA Halo? Eko!” powstała przy współpracy z Orange Polska, wydana jest przez kolektyw Mamy Projekt i zilustrowana przez Tomka Kaczkowskiego.

Pobierajcie za darmo i uczcie się z nami, czym jest ekologia cyfrowa, jak dbać o planetę i umiar w korzystaniu z technologii.