Pracownie Orange - Nasze programy - Fundacja Orange

Pracownie Orange

Multimedialne świetlice w małych miejscowościach

• 100 Pracowni
  • Makerspace'y

Cyfrowa edukacja dla lokalnych społeczności

W społecznościach lokalnych drzemie wielka energia do wspólnych działań. Sojusznikami w jej wyzwalaniu mogą być internet i nowe technologie. Wykorzystywane w kreatywny, odpowiedzialny sposób pomagają ludziom zmieniać otoczenie na lepsze. Dlatego w małych miastach i wsiach (do 40 tys. mieszkańców) otworzyliśmy i pomagamy prowadzić Pracownie Orange.

To multimedialne świetlice wyposażone w darmowy internet i sprzęt. Są otwarte dla wszystkich, nie tylko jako miejsce rozwijania kompetencji cyfrowych, ale także jako przestrzeń spotkań, integracji, kursów, warsztatów czy ciekawych wydarzeń. Zależy nam, żeby poszerzać dostęp do nowoczesnej edukacji w mniejszych miejscowościach.

Pracownie dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców

Pracownie wyposażyliśmy w komputery, bezpłatny internet, telewizory LCD oraz meble. Ich opiekunów i opiekunki wspieramy w prowadzeniu profesjonalnej i atrakcyjnej świetlicy dla mieszkanek i mieszkańców w każdym wieku. Prowadzimy dla nich bezpłatne szkolenia, warsztaty, webinaria, coaching, aby wzmocnić ich kompetencje liderskie i umiejętności cyfrowe. Inspirujemy ich też do organizowania ciekawych, nowoczesnych zajęć edukacyjnych dla mieszkańców. Dzięki temu wiele Pracowni tętni życiem.

Realizują na przykład kursy dla dzieci i dla młodzieży z podstawy bezpieczeństwa w sieci czy programowania. W wielu odbywają się też kursy komputerowe dla seniorek i seniorów, zajęcia ekologiczne i wiele innych inicjatyw.

Otwieramy makerspace'y

Od 2020 r. wyposażamy Pracownie Orange w makerspace'y. Chcemy przenieść doświadczenie FabLabów do mniejszych miejscowości i umożliwić organizowanie warsztatów z użyciem najnowszych technologii w nurcie "zrób-to-sam" (ang. D-I-Y)). Zapewniamy drukarki 3D, plotery laserowe, stanowiska elektroniczne i krawieckie, a także pakiet szkoleń dla liderów, aby wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami jak najlepiej wykorzystali ten sprzęt dla swoich społeczności i podnoszenia kompetencji.