Polska po raz 10 obchodzi Dzień Bezpiecznego Internetu - Dla mediów - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Polska po raz 10 obchodzi Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego w ponad 100 krajach na świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczne hasło przewodnie "Razem tworzymy lepszy Internet" zwraca uwagę internautów na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata. W Polsce po raz dziesiąty obchody organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu organizatorzy chcą szczególnie podkreślić potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Centralnym punktem obchodów DBI w Polsce jest konferencja dla przedstawicieli sektora edukacyjnego i profesjonalistów pracujących       z dziećmi, która odbywa się 11 lutego 2014 r. w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. 
 

- „Razem tworzymy lepszy Internet” – to hasło, które ma nas uczulić na ogromną rolę każdego internauty w kształtowaniu przyszłości internetu – internetu, który zrewolucjonizował naszą codzienność i wymaga stałej troski i zaangażowania wszystkich użytkowników, aby był zjawiskiem bezpiecznym, pozytywnym i stwarzającym nieograniczone możliwości twórcze. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do dzieci i młodych ludzi -  podkreśla Anna Rywczyńska z NASK, Koordynator Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
 

Problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie oraz wykorzystywania nowych mediów w edukacji jest coraz szerzej dostrzegany w szkołach w całej Polsce. W ramach DBI organizowane są liczne akcje edukacyjne, zarówno lokalne jak i ogólnopolskie. W tegorocznej edycji DBI zgłoszono już ponad 600 różnorodnych inicjatyw promujących temat bezpieczeństwa w sieci wśród dzieci, młodzieży i rodziców. Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze włączyć się w organizację DBI mogą zgłosić swoje działania na rzecz bezpieczeństwa online poprzez stronę www.dbi.pl, a tym samym wziąć udział w konkursie z nagrodami. Głównym partnerem konkursu jest Fundacja Orange.
 

- Aby zapewnić bezpieczne środowisko w internecie, niezwykle ważna jest współpraca pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin. Dlatego punktem obchodów DBI będzie debata o pozytywnym wykorzystaniu internetu i nowych technologii, do udziału w której zaprosiliśmy ekspertów: nauczycieli, psychologów, socjologów, policję, przedstawicieli biznesu, a także młodzież – zapowiada Szymon Wójcik, Koordynator Projektu Safer Internet w FDN
 

Podczas konferencji zaprezentowane będą również nowe inicjatywy edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie. W programie obchodów podkreślona będzie też rola, jaką powinni pełnić dorośli – rodzice, opiekunowie, dziadkowie – w towarzyszeniu dzieciom w poznawaniu wirtualnej rzeczywistości. Temat jest szczególnie ważny w odniesieniu do ostatnich wyników badań prowadzonych w ramach projektu EU Kids Online, z których wynika, że pomimo deklarowanego przez 90 proc. rodziców stosowania różnego rodzaju ochrony aktywności dzieci w internecie, tylko 72 proc. dzieci w Polsce potwierdza, że jakiekolwiek ograniczenia czy ochrona ich dotyczą. 
 

- Odnotowana w Polsce rozbieżność między odsetkiem rodziców deklarujących stosowanie ograniczeń a odsetkiem dzieci dostrzegających te ograniczenia jest znacząca. Wynik ten wskazuje, że w Polsce możemy poprawić międzypokoleniową komunikację na temat tego, jakie aktywności w internecie i w jakich warunkach dzieci mogą podejmować, a jakich nie powinny – mówi dr Lucyna Kirwil, Przedstawiciel Polski w EU Kids Online 3. 

   

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. 
 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
 

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
 

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów DBI w Polsce: www.dbi.pl, kontakt@dbi.pl
 

 Polska po raz 10 obchodzi Dzie Bezpiecznego Internetu - informacja_prasowa_11_02_2014