Konkurs na najciekawszy pomysł na grywalizację - Dla mediów - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Konkurs na najciekawszy pomysł na grywalizację

Do 30 października trwa konkurs na najciekawsze pomysły na grywalizację, która zaangażuje ludzi w rozwiązanie lokalnych problemów. Do wygrania są warsztaty z ekspertami – autorami poradnika „Grywalizacja. Zrób to sam!”. Koncepcje można zgłaszać na stronie www.grywalizujemy.pl

Jak zmienić szkodliwe nawyki, zachęcić ludzi do działania i rozwiązać lokalny problem społeczny, wykorzystując mechanikę gry i elementy zabawy? Na to pytanie odpowiada poradnik  „Grywalizacja. Zrób to sam!”, który zawiera instrukcję tworzenia grywalizacji oraz przykłady jej wdrożeń z wielu krajów i różnych branż. Książkę wydały Fundacja Orange, Fundacja Highlight/Inaczej i firma Laboratorium EE, aby promować zastosowanie nowatorskich metod wpływania na zmianę społeczną. Autorzy zapraszają także do konkursu.

Czym jest grywalizacja?


To zastosowanie w działaniach mechaniki gier, która zachęca użytkowników do realizacji różnych zadań.
Umiejętnie przygotowana może być nie tylko narzędziem motywacji, ale także sprawiać, że jej uczestnicy będą dobrze się bawić i z entuzjazmem wykonywać czynności, które do tej pory nie były pasjonujące.
Metoda ta opiera się na systemie punktów i nagród przyznawanych za podjęcie wyzwania oraz wciągającej fabule, dzięki której każdy może poczuć się bohaterem z misją do spełnienia. Grywalizacja zachęca ludzi na przykład do segregowania śmieci, regularnych ćwiczeń, leczenia objawów depresji, czytania książek i zmiany szkodliwych nawyków. W Polsce pierwsze wdrożenie tej metody w projekcie społecznym na szeroką skalę odbyło się w programie Pracownie Orange w małych miejscowościach.

Więcej niż publikacja

Poradnik „Grywalizacja. Zrób to sam!” można pobrać za darmo na stronie www.grywalizujemy.pl. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej – w której czytelnik może stworzyć swoją koncepcję grywalizacji.
Całość wzbogacona jest przykładami z całego świata, a ćwiczenia zostały przetestowane, dzięki czemu autorzy mają pewność, że oddają w ręce czytelników sprawdzony zestaw wskazówek.
Wydaniu książki towarzyszy konkurs. Do 30 października 2014 na stronie www.grywalizujemy.pl można przedstawić wstępny pomysł na grywalizację społeczną. Twórcy najciekawszych propozycji zostaną zaproszeni na warsztaty z ekspertami, którzy pomogą wdrożyć mechanizm. W konkursie liczy się oryginalność pomysłu, jasne zdefiniowanie potrzeby społecznej oraz  prawdopodobieństwo, że zastosowanie grywalizacji przyniesie pożądany efekt.

- „Zależało nam, aby czytelnik poradnika nie był tylko jego biernym odbiorcą, ale mógł od razu przekuć wiedzę teoretyczną w działania. Dlatego swoje pomysły można zgłosić w konkursie i zrobić pierwszy ważny krok we wdrożeniu grywalizacji. Mamy nadzieję, że ich autorzy i wszyscy czytelnicy dołączą do grona grywalizatorów” – mówi Jacek Siadkowski z Fundacji Highlight/Inaczej, autor tekstu poradnika.

Film pokazujący przykłady zastosowania grywalizacji zobaczyć można na: youtu.be/ZuFqRtsnPW8

Tekst i koncepcja poradnika: Jacek Siadkowski - pasjonuje się wdrażaniem nowych technologii do projektów społecznych, doświadczenie zawodowe zdobywał w Laboratorium EE, a dziś prowadzi Fundację Highlight/Inaczej.
Współautor grywalizacji w programie Pracownie Orange i autor tekstu publikacji „Grywalizacja. Zrób to sam”.
Uwagi i doradztwo: Karolina Kanar-Kossobudzka (Fundacja Orange), Antonina Bojanowska (Fundacja Orange),
Bartosz Stodulski (Laboratorium EE), Lena Głowacka (Laboratorium EE)
Wydanie: Fundacja Orange, Fundacja Highlight/Inaczej, Laboratorium EE
www.grywalizujemy.pl

INFORMACJA PRASOWA_konkurs o grywalizacji_09 10 2014_.pdf