#SuperKoderzy, czyli nauka programowania dla dzieci - Dla mediów - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

#SuperKoderzy, czyli nauka programowania dla dzieci

Języki programowania przestają być domeną wąskiego grona specjalistów o zaawansowanych kompetencjach. 11 października, w trakcie interaktywnych warsztatów organizowanych przez Orange, dzieci z czterech krajów udowodnią, że kodowania można nauczyć się w każdym wieku.

Młodzi ludzie wysoko oceniają swoje kompetencje, ale jednocześnie nie wykorzystują w pełni możliwości cyfrowych w edukacji i rozwoju osobistym – wynika z badania „Kompetencje cyfrowe młodzieży w Polsce” przeprowadzonego dla Fundacji Orange . Chociaż przeciętny nastolatek spędza w sieci ponad 2,5 godziny dziennie, niewielu stosuje bardziej kreatywne formy wykorzystania nowych technologii, takie choćby jak edytowanie zdjęć (25% respondentów), filmów (10%), muzyki (9%). Tymczasem szacunki Komisji Europejskiej nie pozostawiają złudzeń – do 2015 roku na rynku pracy będzie brakować 900 tysięcy specjalistów z zakresu ICT.  Dlatego ważne jest, aby już teraz wspierać młodych ludzi w zdobywaniu cyfrowych kompetencji, w tym tych związanych z programowaniem.

Aby zachęcić dzieci do zapoznania się z podstawami kodowania oraz rozwijania kreatywności i umiejętności logicznego myślenia, Orange zainicjował projekt #SuperKoderzy. Adepci programowania w wieku 11-13 lat z Francji, Rumunii, Hiszpanii i Polski wspólnie stworzą animowane aplikacje przy pomocy narzędzia Scratch, poznając tym samym podstawy kodowania. W trakcie videokonferencji z rówieśnikami z innych krajów, zaprezentują efekty swojej pracy i podzielą się wrażeniami z pierwszych kroków w świecie programowania.

W #SuperKoderach w Polsce wezmą udział dzieci, które na co dzień rozwijają swoje pasje w Pracowniach Orange – multimedialnych świetlicach, utworzonych w 50 niewielkich miejscowościach. Fundacja Orange od dwóch lat wspiera użytkowników i liderów Pracowni w zdobywaniu nowych kompetencji, a do udziału w warsztatach zaprosiła 50 młodych przedstawicieli najaktywniejszych cyfrowo społeczności: z Czarnego (woj. pomorskie), Firleja, Niedrzwicy Dużej, Czerniejowa (woj. lubelskie) i Tarnowskiej Woli (woj. łódzkie). Zajęcia poprowadzą trenerzy z Fundacji z CoderDojo Polska, którzy w kolejnym etapie projektu odwiedzą dzieci miesiąc po warsztatach, aby  wspierać je w dalszym pogłębianiu umiejętności kodowania.

Nauka programowania przez zabawę pozwala dzieciom kreatywnie spędzić czas oraz odnaleźć się w świecie nowych technologii w roli aktywnych twórców, a nie jedynie biernych odbiorców. W trakcie warsztatów #SuperKoderzy z czterech krajów odkryją swoje „supermoce”, dzięki którym będą mogli świadomie wykorzystywać potencjał nowych technologii, a w przyszłości lepiej odnaleźć się na rynku pracy – podkreśla Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange.

Akcja #SuperKoderzy wpisuje się w Europejski Tydzień Kodowania (11-17 października), podczas którego miliony Europejczyków w ramach oddolnych inicjatyw poznają podstawy programowania. Autorem pomysłu na skalę światową jest grupa młodych doradców ds. agendy cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Uzyskali oni poparcie sieci narodowych Liderów Cyfryzacji, którzy są  jej nieformalnymi ambasadorami.

 


#SuperKoderzy to jedna z licznych inicjatyw społecznych Orange Polska, mających na celu wzmacnianie kompetencji cyfrowych. Dzięki wsparciu Fundacji Orange użytkownicy ponad 3 tys. bibliotek w całej Polsce bezpłatnie korzystają z Internetu, a tysiące seniorów uczestniczą w inspirujących, wirtualnych „Spotkaniach z pasjami”. W Pracowniach Orange – multimedialnych, otwartych dla mieszkańców świetlicach, ufundowanych w 50 miejscowościach, 250 tys. osób może zdobywać nowe umiejętności.  W ramach programu Edukacja z Internetem 10 tys. szkół korzysta z dostępu do szerokopasmowego internetu na preferencyjnych warunkach, a setki tysięcy młodych internautów poznają zasady bezpiecznego korzystania z sieci. W Akademii Orange - programie nowoczesnej edukacji kulturalnej - 5 tys. młodych ludzi odnajduje się w roli twórców, rozwijając swoje talenty dzięki nowym technologiom. Tworzone przez Fundację w szpitalach Edukacyjne Wyspy dają dzieciom możliwość nauki i zabawy.

INFORMACJA PRASOWA_#superkoderzy.pdf