16 tysięcy uczniów skorzystało z naszych lekcji programowania - Dla mediów - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

16 tysięcy uczniów skorzystało z naszych lekcji programowania

Dobiega końca projekt Zaprogramuj Przyszłość, w którym wspólnie z Mistrzami Kodowania szkoliliśmy nauczycieli, aby przygotować ich do prowadzenia nauki programowania dla dzieci.

Wiele szkół zyskało też nowy, niezbędny do tego sprzęt. To ogromna inicjatywa, którą realizowaliśmy dzięki funduszom europejskim.

1200 przeszkolonych nauczycieli i 16 tysięcy uczniów, którzy wzięli udział w zajęciach z programowania - to dwie najważniejsze statystyki Zaprogramuj Przyszłość, czyli naszego wspólnego programu prowadzonego od października 2017 r. we współpracy z Mistrzami Kodowania.

W ramach programu, każdy nauczyciel poprowadził dla swoich uczniów trzydziestogodzinne zajęcia z elementami kodowania i robotyki. Wszystkie szkoły otrzymały od nas tablety, roboty edukacyjne i inne, niezbędne sprzęty.

Tablet na swoją wyłączność otrzymał każdy z 1200 nauczycieli.

Dla wielu małych gmin (do których kierowany był program), ZP było pierwszym w życiu spotkaniem z programowaniem w szkole. – Wszystko odbywało się w formie zabaw, które kształciły umiejętności kluczowe dla programistów, takie jak współpraca i komunikacja, logiczne myślenie czy zdolność koncentracji – wyjaśnia Krzysztof Jaworski ze Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. – Przy okazji rozwiązywania labiryntów, ćwiczeń z kubeczkami czy pracy na macie edukacyjnej pokazywaliśmy też, co oznaczają podstawowe pojęcia programistyczne, np. „pętle” - dodaje.

Wedle statystyk z 2017 roku: zaledwie 3% szkół było wyposażonych w pomoce wspierające naukę programowania, jeden na stu nauczycieli korzystał z interfejsów pomiarowych, robotów czy klocków do nauki programowania, a tylko 5% badanych uczniów stwierdzało, że programowało w czasie lekcji. Wierzymy, że dzięki Zaprogramuj Przyszłość te statystyki wzrosną. :)

Więcej informacji o programie.