Wiele szkół zyskało też nowy, niezbędny do tego sprzęt. To ogromna inicjatywa, którą realizowaliśmy dzięki funduszom europejskim.
1200 przeszkolonych nauczycieli i 16 tysięcy uczniów, którzy wzięli udział w zajęciach z programowania - to dwie najważniejsze statystyki Zaprogramuj Przyszłość, czyli naszego wspólnego programu prowadzonego od października 2017 r. we współpracy z Mistrzami Kodowania.
W ramach programu, każdy nauczyciel poprowadził dla swoich uczniów trzydziestogodzinne zajęcia z elementami kodowania i robotyki. Wszystkie szkoły otrzymały od nas tablety, roboty edukacyjne i inne, niezbędne sprzęty.
Tablet na swoją wyłączność otrzymał każdy z 1200 nauczycieli.
Dla wielu małych gmin (do których kierowany był program), ZP było pierwszym w życiu spotkaniem z programowaniem w szkole. – Wszystko odbywało się w formie zabaw, które kształciły umiejętności kluczowe dla programistów, takie jak współpraca i komunikacja, logiczne myślenie czy zdolność koncentracji – wyjaśnia Krzysztof Jaworski ze Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. – Przy okazji rozwiązywania labiryntów, ćwiczeń z kubeczkami czy pracy na macie edukacyjnej pokazywaliśmy też, co oznaczają podstawowe pojęcia programistyczne, np. „pętle” - dodaje.
Wedle statystyk z 2017 roku: zaledwie 3% szkół było wyposażonych w pomoce wspierające naukę programowania, jeden na stu nauczycieli korzystał z interfejsów pomiarowych, robotów czy klocków do nauki programowania, a tylko 5% badanych uczniów stwierdzało, że programowało w czasie lekcji. Wierzymy, że dzięki Zaprogramuj Przyszłość te statystyki wzrosną. :)