Zgłoś szkołę i zadbaj o kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli - Aktualności - Fundacja Orange

Aktualności

Zgłoś szkołę i zadbaj o kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli

Od wielu lat w Fundacji Orange pomagamy zdobywać kompetencje cyfrowe uczniom i nauczycielom. Trudny czas epidemii pokazał że są one niemal niezbędne w codziennym życiu. Dlatego też szczególnie zapraszamy szkoły do udziału w kolejnej edycji naszych flagowych programów edukacyjnych – MegaMisji i #SuperKoderów.

- Dziś, kiedy tak wiele aktywności nagle zostało przeniesionych do sieci, umiejętność korzystania z aplikacji, świadomość zagrożeń w internecie i odpowiedzialne podejście do technologii nabierają jeszcze większego znaczenia. Nasze programy edukacyjne uczą dzieci zdrowych nawyków cyfrowych, podstaw programowania i robotyki. Choć otwieramy już kolejną ich edycję, tym razem jeszcze bardziej zmotywowani zapraszamy do niej szkoły - mówi Konrad Ciesiołkiewicz z naszej Fundacji - Dziś, kiedy tak wiele aktywności nagle zostało przeniesionych do sieci, umiejętność korzystania z aplikacji, świadomość zagrożeń w internecie i odpowiedzialne podejście do technologii nabierają jeszcze większego znaczenia. Nasze programy edukacyjne uczą dzieci zdrowych nawyków cyfrowych, podstaw programowania i robotyki. Choć otwieramy już kolejną ich edycję, tym razem jeszcze bardziej zmotywowani zapraszamy do niej szkoły - mówi Konrad Ciesiołkiewicz z naszej Fundacji – Nauczyciele bardzo dobrze oceniają poprzednie edycje, boprzygotowujemy ich do prowadzenia zajęć. Dzięki temu sami zyskują nowe umiejętności, a także więcej odwagi i otwartości na nowe technologie w nauczaniu – dodaje.

Na czym polegają MegaMisja i #SuperKoderzy

Nasze programy dla szkół podstawowych – MegaMisja i #SuperKoderzy – to cykl zajęć, w czasie których uczniowie kształcą zdrowe nawyki cyfrowe i poznają podstawy programowania i robotyki. To cenna lekcja o tym, że nowe media to nie tylko zabawa i gry, ale możliwość rozwoju umiejętności, które z pewnością będą niezbędne w przyszłości. Już dziś istnieje ogromna potrzeba przygotowania programistów.

MegaMisja jest dedykowana uczniom klas 1-3. Dzieci, przy wsparciu nauczyciela podążają za wciągającą fabułą bajki. Dzięki temu uczą się, jak zachować bezpieczeństwo i umiar w korzystaniu ze smartfonów, jak chronić swoją prywatność w internecie, jak odróżniać reklamę od informacji, a nawet jak zrobić grafikę i film. Szkoły otrzymują sprzęt multimedialny, a także książki, audiobooki, gry itp.

#SuperKoderzy to natomiast program dla uczniów klas 4-8. To nauka programowania i robotyki nie tylko na informatyce, ale też na wielu innych przedmiotach. Szkoły do wyboru mają jedną z 13 ścieżek, na których uczniowie mogą rozwijać kompetencje przyszłości. Co ważne – nauczyciele nie muszą potrafić programować. Szkoła natomiast otrzymuje grant na zakup potrzebnego sprzętu multimedialnego.

Obie inicjatywy są bezpłatne, wpisują się w podstawę programową i mają patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak zgłosić szkołę?

Tegoroczny nabór do MegaMisji i #SuperKoderów potrwa do 15 maja. Szkoły mogą zgłaszać się do obu programów lub tylko jednego, wypełniając prosty formularz online na https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol i rozwiązując wspólnie z uczniami zadanie rekrutacyjne. Przygotowaliśmy je z uwzględnieniem realiów zdalnego nauczania. Komisja oceni je pod kątem pomysłowości, zaangażowania dzieci i wykorzystania cyfrowych narzędzi. Listę szkół przyjętych do programów opublikuje w czerwcu, aby zajęcia mogły zacząć się od nowego roku szkolnego.