Zadbaj o dziecięcy mózg.  - Aktualności - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Zadbaj o dziecięcy mózg

Kampania społeczna w ważnej sprawie. „Zadbaj o dziecięcy mózg!” - pomóż mu zachować umiar w używaniu technologii. Wprowadź zasady, dzięki którym cyfrowe urządzenia nie zaburzą rodzinnych relacji, a będą je wzbogacać w wartościowy i zrównoważony sposób.
Zadbaj o dziecięcy mózg

Prawie 30% dzieci w wieku 1-2 lat korzysta z tabletów lub smartfonów codziennie lub prawie codziennie1.  Nowe technologie dają mnóstwo wartościowych możliwości i mogą pozytywnie stymulować mózg, ale używanie ich zbyt wcześniej i w nadmiarze może mieć negatywny wpływ zarówno na rozwój i zdrowie dziecka, jak i na relacje w całej rodzinie.

Mózg dziecka do prawidłowego rozwoju potrzebuje bliskości, uwagi dorosłych i możliwości poznawania świata wszystkimi zmysłami. Zastępowanie tych potrzeb przez udostępnianie smartfonów czy tabletów może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych mózgu dziecka. Dlatego rusza kampania „Zadbaj o dziecięcy mózg”, której jesteśmy partnerem i wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę promujemy domowe zasady ekranowe.

-Nie nadmiar, a umiar. Szczególnie w czasie pandemii, kiedy wiele aktywności przenosi się do internetu, warto dbać o zdrową równowagę w używaniu technologii. Oby ta kampania pomogła nam zatrzymać się na chwilę refleksji, przyjrzeć się naszym nawykom, rozmawiać o cyfrowych aktywnościach w rodzinie. - mówi Konrad Ciesiołkiewicz z naszej Fundacji. - Przekaz zachęca do wzajemnej uważności na to, kiedy technologie są niezbędne, kiedy wzbogacające, a kiedy warto odłożyć smartfony. – dodaje.

Zasady Ekranowe w zgodzie z dziecięcym mózgiem

Na potrzeby kampanii powstał film przedstawiający historię dziecięcego mózgu, który niepostrzeżenie wchodzi w fascynującą relację z ekranami, a ta z czasem okazuje się szkodliwa, bo dominuje jego życie kosztem relacji rodzinnych.

 

Zachęcamy do uważnego towarzyszenia dziecku - także w jego cyfrowych aktywnościach, i spędzania z nim czasu - także bez ekranów. Jednym ze sposobów jest wypracowanie w rodzinie tzw. domowych zasad ekranowych, które pomogą zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, zachować umiar między online i offline oraz pozytywnie wpłynąć na życie rodzinne. Jak je wprowadzić? Dowiedzcie się na darmowym webinarze 27 sierpnia w godz. 20:00-21:30. Wydarzenie już na Facebooku https://www.facebook.com/events/342840770418185/ .

A na stronie kampanii domowezasadyekranowe.fdds.pl znajdziecie materiały wideo, grafiki i szereg eksperckich artykułów i podcastów dotyczących m.in.: wpływu nadużywania ekranów na rozwój mózgu dziecka, sposobów zapobiegania uzależnieniu od ekranów czy sposobów budowania relacji z dzieckiem. Będziemy dawali znać o kolejnych krokach tej ważnej dla nas kampanii.

_______________

1 Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce. Wyniki badania ilościowego. Badanie Millward Brown Poland dla FDN, Warszawa 2015.