Nauczycielka Jutr@ 2022 - przemówienie - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Nauczycielka Jutr@ 2022 - przemówienie

Aldona Rumińska-Szalska, pedagożka wspomagająca z Krakowa została tegoroczną laureatką w konkursie Nauczyciel Jutr@. Odbierając nagrodę, podzieliła się z nami ważnymi refleksjami, którymi teraz chcielibyśmy podzielić się z Wami.

"Bardzo serdecznie dziękuję. Gratuluję wspaniałym nauczycielom, koleżankom i kolegom, którzy również są zwycięzcami konkursu Nauczyciela Jutr@.

Nauczyciel Jutr@ w moim odczuciu jest nauczycielem różnych epok. Nauczycielem zakorzenionym w historii, w teraźniejszości i w przyszłości. Jest to nauczyciel, który działa pomimo wszystko, pomimo trudów, pomimo różnych zawirowań, różnych kwestii spornych w oświacie. Jest to też również nauczyciel, który działa „mimo to”, który przezwycięża siebie, ale też pozwala przezwyciężyć innym siebie.

Nauczyciel Jutr@ […] jest to nauczyciel, który pozwala wzrastać innym i tym samym unosi swoje skrzydła. Jest to nauczyciel, który łączy ze sobą świat cyfrowy ze wspaniałą tradycją z której się wywodzimy. […]

Jest to przede wszystkim nauczyciel, który ma w sobie pokój, ale nie zawsze spokój. Jest to nauczyciel, który tworzy w męce, ale i w pasji. Pasja może być również męką, ale twórczą – taką, która potrafi zamienić minus na plus. To taki pozytywny recykling u nas w edukacji, który wywodzi się ze środowiska wspierającego.  Z tej dobrej niszy środowiskowej.

Chciałam serdecznie podziękować rodzinie, ponieważ wszyscy z nas są tutaj dlatego, że mają wspaniałe wsparcie rodziny. Te rodziny monitorują, przeżywają to, co my przechodzimy poza granicami domów. Dziękuję również środowisku szkolnemu, dyrekcji.

Nauczyciel Jutr@ jest również nauczycielem, który będzie dalej działał i który nie osiądzie na laurach, bo laur –  jak roślina – może zwiędnąć, dlatego musimy go podlewać dobrą energią, pracowitością i działaniem pomimo wszystko.

Kiedyś Henry Ford powiedział, że jest dwóch najmądrzejszych nauczycieli - czas i życie. Życie pomaga nam ocenić ten czas, a czas weryfikuje życie i właściwie ten czas nigdy nie powinien być stracony. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję."

-Aldona Rumińska-Szalska