Cyfrowa edukacja - czas start! - Aktualności - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Cyfrowa edukacja - czas start!

150 szkół zacznie przygodę w MegaMisji. Taka sama liczba placówek wyruszy w drogę z #SuperKoderami. To nasze flagowe programy. Zapewniają one wsparcie dla szkół i nauczycieli. A przede wszystkim - cykl angażujących zajęć dla uczniów szkół podstawowych.
Grupa dzieci robiąca plakat

950 szkół z MegaMisją

Uczniowie klas 1-3 zaczynają właśnie dziesięć miesięcy zajęć. Nauczą się, jak odróżniać prawdziwe informacje od fake newsów, jak zadbać o bezpieczeństwo online, zachować równowagę między czasem w sieci a aktywnościami offline, jak stworzyć kampanię społeczną czy korzystać z zasobów internetu z poszanowaniem praw autorskich. MegaMisja funkcjonuje już w 950 szkołach w całej Polsce. W tym roku 150 placówek zaczyna swoją zabawę z Julką, Kubą i Psotnikiem - animowanymi bohaterami, którzy prowadzą uczniów przez kolejne tematy. 

Nauka programowania? Niekoniecznie na informatyce

Ci, którzy nauczanie początkowe mają już za sobą, korzystają z tego, co przynosi program #SuperKoderzy. Polega on na nauce programowania nie tylko na informatyce. Nauczyciele wybierają jedną z kilkunastu ścieżek tematycznych, które wpisują się w podstawę programową większości szkolnych przedmiotów. Uczniowie klas 4-8 uczą się programowania m.in. na lekcjach przyrody, muzyki, języka polskiego, angielskiego i niemieckiego, a nawet na historii.

Jak przyznają nauczyciele, wsparcie Fundacji Orange jest impulsem do wielu twórczych działań. – Od kiedy jesteśmy w #SuperKoderach, działamy jak nakręcony zegarek, wykorzystujemy roboty na lekcjach i na zajęciach pozalekcyjnych – mówi Marek Grzywna, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu. – Skręcamy, programujemy i dobrze się bawimy. Roboty to nie tylko informatyka, teraz wykorzystujemy je również na języku angielskim – dodaje nauczyciel. 

150 szkół zaczynających zajęcia w tym roku wraz ze szkołami, które zaczęły w poprzednich latach daje w sumie liczbe 490 szkół, które tworzą sieć #SuperKoderów w całej Polsce.

MegaMisja i #SuperKoderzy dla wszystkich szkół

Ponieważ zainteresowanie szkół uczestnictwem w obu programach jest co roku bardzo duże, postanowiliśmy wyjść wszystkim naprzeciw. Ci, którzy nie zakwalifikowali się do MegaMisji (wyniki znajdziecie pod adresem: https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/megamisja-i-superkoderzy-znamy-wyniki-rekrutacji/), będą mogły skorzystać z otwartej platformy MegaMisji. Będzie ona dostępna od 14 października na stronie https://megamisja.pl/. Nauczyciele znajdą na niej scenariusze, które pozwolą im przeprowadzić zajęcia bez oficjalnego udziału w programie.

Również scenariusze lekcji programowia są dostępne bezpłatnie, na otwartej licencji, na stronie https://superkoderzy.pl/scenariusze/. Każdy nauczyciel czy rodzic wprowadzający dzieci tematykę kodowania może z nich skorzystać i samodzielnie przeprowadzić zajęcia.

Zaczynamy!

Dla nas rozpoczęcie roku to spotkania z nauczycielami: Zjazd Liderów MegaMisja (Warszawa, 20-21 września), który przebiega pod hasłem Szkoła 2019 - Świat 2029 oraz lokalne szkolenia #SuperKoderów.

– Dzięki rozwojowi technologii świat się intensywnie zmienia. Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy do przetworzenia takiej ilości danych. Każdego dnia scrollujemy blisko 90 metrów ekranu na swoich urządzeniach, a nasz mózg otrzymuje średnio 34 gigabajty informacji  – mówi nasza prezes Ewa Krupa. – Nawet, jeśli trudno nam dziś przewidzieć, jak będzie wyglądał świat za 10 czy 20 lat, musimy szukać dróg rozwoju dla najmłodszych. Jednym z oczywistych sposobów jest nauka mądrego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z technologii, jaką prowadzimy we współpracy z nauczycielami, uzupełniając program szkolny o ważne elementy cyfrowej edukacji – dodaje.

Cieszymy się z kolejnych grup uczniów i świetnych nauczycieli, z którymi współpracujemy. Życzymy Wam dobrego roku! 

MegaMisja i #SuperKoderzy - infografika