Jak działaliśmy dla innych w trakcie pandemii [WYNIKI BADAŃ] - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Jak działaliśmy dla innych w trakcie pandemii [WYNIKI BADAŃ]

Zdjęce mężczyzny na tle narzędzi

Mówienie o tym, że czas lockdownu podczas COVID-19 jest dla wielu osób trudny, jest truizmem. Pandemia jednak wyzwoliła w wielu osobach dobre cechy, które owocują wspieraniem innych, szczególnie tych, którzy są szczególnie zagrożeni skutkami wirusa.

Orange zlecił przeprowadzenie badania, które miało za zadanie sprawdzić, jak w czasie pandemii koronawirusa zmieniło się podejście Polaków do dobroczynności. Rezultaty mogą nas pozytywnie nastroić!

Jakie są wyniki badania?

Epidemia pozwoliła 59% respondentów uświadomić sobie, że ważne jest nie tylko nasze własne zdrowie, ale również wspieranie przyjaciół i rodziny (57%), znajomych (50%) oraz zupełnie obcych osób – wskazało je 46% badanych. Ponad 56% osób pod wpływem doświadczeń związanych z koronawirusem, zdało sobie sprawę, jak cenne jest pomaganie i jak dzięki wzajemnemu wsparciu można łatwiej radzić sobie w trudnych czasach.

null

Podczas pandemii aż 3/5 Polaków prowadziło działania na rzecz innych. 51% osób przekazało środki materialne – w postaci wsparcia finansowego, ubrań i jedzenia. Natomiast 40% respondentów zadeklarowało, że dzieliło się, swoim czasem i umiejętnościami np. poprzez szycie maseczek, robienie zakupów dla seniorów, przygotowanie posiłków dla medyków czy udzielanie korepetycji dzieciom.

Jak wyglądała sytuacja przed pandemią?

W ramach badania Orange Polska zapytał również o to, jak Polacy angażowali się w dobroczynność przed pandemią. Ponad 90% osób odpowiedziało, że pomaga innym, jednak wsparcie najczęściej otrzymywali najbliżsi – rodzina, przyjaciele i bliscy znajomi. Ponad 1/3 osób nigdy nie pomagała osobom z dalszych kręgów, a pozostałe osoby pomagały sporadycznie.

Wyjątkowy przykład

Osobą, która zrobiła na nas niesamowite wrażenie ze względu na zaangażowanie w pomoc innym podczas pandemii jest Ireneusz Dybziński, który naprawił i przekazał blisko 800 komputerów dzieciom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym, aby mogły uczestniczyć w zajęciach zdalnej edukacji. Jako Fundacja mieliśmy niesamowity przywilej spotkać się z nim na debacie współorganizowanej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem. Nagrania z tego spotkania można posłuchać TUTAJ.

***

Badanie „Dobroczynność a COVID-19” zostało zrealizowane metodą CAWI OMNIBUS w czerwcu 2020 r. przez Havas Media na zlecenie Orange Polska.