Jak działaliśmy dla innych w trakcie pandemii [WYNIKI BADAŃ] - Fundacja Orange

Otwórz / zamknij menu mobilne

Menu główne

Wyszukiwarka

Jak działaliśmy dla innych w trakcie pandemii [WYNIKI BADAŃ]

Jak działaliśmy dla innych w trakcie pandemii [WYNIKI BADAŃ]

Jak działaliśmy dla innych w trakcie pandemii [WYNIKI BADAŃ]

Mówienie o tym, że czas lockdownu podczas COVID-19 jest dla wielu osób trudny, jest truizmem. Pandemia jednak wyzwoliła w wielu osobach dobre cechy, które owocują wspieraniem innych, szczególnie tych, którzy są szczególnie zagrożeni skutkami wirusa.

Galeria zdjęć

 • Orange zlecił przeprowadzenie badania, które miało za zadanie sprawdzić, jak w czasie pandemii koronawirusa zmieniło się podejście Polaków do dobroczynności. Rezultaty mogą nas pozytywnie nastroić!

  Jakie są wyniki badania?

  Epidemia pozwoliła 59% respondentów uświadomić sobie, że ważne jest nie tylko nasze własne zdrowie, ale również wspieranie przyjaciół i rodziny (57%), znajomych (50%) oraz zupełnie obcych osób – wskazało je 46% badanych. Ponad 56% osób pod wpływem doświadczeń związanych z koronawirusem, zdało sobie sprawę, jak cenne jest pomaganie i jak dzięki wzajemnemu wsparciu można łatwiej radzić sobie w trudnych czasach.

  null

  Podczas pandemii aż 3/5 Polaków prowadziło działania na rzecz innych. 51% osób przekazało środki materialne – w postaci wsparcia finansowego, ubrań i jedzenia. Natomiast 40% respondentów zadeklarowało, że dzieliło się, swoim czasem i umiejętnościami np. poprzez szycie maseczek, robienie zakupów dla seniorów, przygotowanie posiłków dla medyków czy udzielanie korepetycji dzieciom.

  Jak wyglądała sytuacja przed pandemią?

  W ramach badania Orange Polska zapytał również o to, jak Polacy angażowali się w dobroczynność przed pandemią. Ponad 90% osób odpowiedziało, że pomaga innym, jednak wsparcie najczęściej otrzymywali najbliżsi – rodzina, przyjaciele i bliscy znajomi. Ponad 1/3 osób nigdy nie pomagała osobom z dalszych kręgów, a pozostałe osoby pomagały sporadycznie.

  Wyjątkowy przykład

  Osobą, która zrobiła na nas niesamowite wrażenie ze względu na zaangażowanie w pomoc innym podczas pandemii jest Ireneusz Dybziński, który naprawił i przekazał blisko 800 komputerów dzieciom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym, aby mogły uczestniczyć w zajęciach zdalnej edukacji. Jako Fundacja mieliśmy niesamowity przywilej spotkać się z nim na debacie współorganizowanej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem. Warto posłuchać nagrania z tego spotkania:

  <iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FFundacjaOrange%2Fvideos%2F274039233655541%2F&show_text=0&width=750" width="750" height="422" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

   

  ***

  Badanie „Dobroczynność a COVID-19” zostało zrealizowane metodą CAWI OMNIBUS w czerwcu 2020 r. przez Havas Media na zlecenie Orange Polska.

  Autor:

  Opublikował: Fundacja Orange