FabLab Gdańsk powered by Orange otwarty - Aktualności - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

FabLab Gdańsk powered by Orange otwarty

To już druga taka pracownia, którą współprowadzimy. Zanurz się w morzu kreatywności!
Przecinanie białej wstęgi przez grupę osób
W czasie otwarcia zastępca Prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk powiedział: – Kolejnym już działaniem potwierdzamy, że Dolna Brama 8 to najlepszy adres w Gdańsku. To właśnie stąd będziemy inspirować wszystkich w mieście. Mamy tu dobrą współpracę samorządu, organizacji pozarządowych i biznesu. „Morze kreatywności” to najlepsze hasło, które będzie towarzyszyło tym, którzy skorzystają z warsztatów w FabLabie. Połączenie tradycyjnych narzędzi i nowych technologii to fantastyczne rozwiązanie. Cieszę się, że wybraliście Gdańsk! FabLab Gdańsk powered by Orange to miejsce, gdzie nowe technologie spotykają prawdziwe rzemiosło. Dzięki temu, można tam stworzyć niemal dowolny przedmiot odpowiadający na specyficzne potrzeby wytwórcy. Nowe miejsce znajduje się przy ulicy Dolna Brama 8 w Gdańsku. Składa się z czterech pracowni:
  • prototypowni
  • pracowni elektroniki i druku 3d
  • pracowni cyfrowej obróbki drewna
  • sali czystej pracy (openspace’u).
W gdańskim FabLabie można wziąć udział w projektach, które rozwijają kreatywność i uczą mądrego wykorzystania technologii. Są wielopokoleniowe, a udział w nich nie wymaga umiejętności czy doświadczenia w obsłudze maszyn. Jednym z nich jest projekt Młodzi Technicy. Jego efekty – projekty nastolatków z Gdańska – można było obejrzeć w czasie otwarcia FabLabu. Staś zaprezentował zbudowaną i zaprogramowaną przez siebie zdalnie sterowaną łódkę, a Szymon – drukowaną w 3d protezę ręki. Uczestnicy przeszli kurs programowania blokowego, wykorzystania plotera laserowego i drukarki 3d, modelowania 3d i podstaw pracy z drewnem.
Gdańska pracownia wpisuje się w międzynarodowy ruch FabLabów (z ang. fabricaton laboratory), zrzeszający fanów ruchu DIY (do-it-yourself), mejkerów, konstruktorów, elektroników. Dotychczas już ponad 1000 takich miejsc powstało w 78 krajach na świecie. Pierwszy FabLab został stworzony na prestiżowej uczelni Massachusets Insitute of Technology w USA. Natomiast pierwszy FabLab powered by Orange powstał w Warszawie w 2017 roku. Od tego czasu 48 kobiet przygotowało prototypy swoich urządzeń w ramach projektu Maker Woman, zaś młodzież opuszczająca domy dziecka skorzystała z 243 godzin warsztatów przygotowujących do pracy zawodowej. W 2018 1568 mieszkańców Warszawy skorzystało z 577 godzin bezpłatnych zajęć, a w ramach projektu Startup Jump prowadzonego wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawą FabLab odwiedziły 24 szkoły. Informacje o kolejnych projektach i warsztatach prowadzonych w FabLab Gdańsk powered by Orange będą pojawiać się na stronie www.FabLab.Gdansk.pl. Zachęcamy do udziału.