Coraz więcej nauczycieli z nowymi kompetencjami - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Coraz więcej nauczycieli z nowymi kompetencjami

Już 5800 nauczycieli(ek) bierze udział w szkoleniach z kompetencji cyfrowych w projektach: „Edukacja na cyfrowo” i „Szkoła Jutr@”. Tu uczą się, jak prowadzić lekcje dostosowane do potrzeb młodych ludzi w dobie internetu, poznają podstawy higieny cyfrowej i cyberbezpieczeństwa. Inicjatywy te prowadzimy w 10 województwach przy wsparciu ze środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Dynamiczny rozwój cyfrowy spowodował, że młodzi ludzie inaczej dziś korzystają z dostępu do wiedzy i potrzebują edukacji dostosowanej do ich potrzeb. To powoduje, że szkoła, nauczycielki i nauczyciele stoją przed wyzwaniem zmiany. Odpowiedni internet, sprzęt i aplikacje edukacyjne to jedno. Ale niezbędne są też nowe kompetencje, które pozwolą edukatorom(kom) lepiej rozumieć cyfrową rzeczywistość i prowadzić zajęcia na miarę XXI wieku.

Szkolenia dla nauczycieli

Z pomocą przychodzą różne inicjatywy szkoleniowe. Mamy przyjemność prowadzić aktualnie dwa projekty bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli i nauczycielek z 10 województw: „Edukacja na cyfrowo”  i „Szkoła Jutr@”. I ich efekty nas bardzo cieszą. W szkoleniach bierze już udział  5800 osób, a w oba projekty zaangażowanych jest kilkadziesiąt trenerów i trenerek. Łącznie chcemy przeszkolić ponad  6300 osób do końca marca 2025. Działamy online i stacjonarnie. Jest intensywnie :)

A naszym celem jest podniesienie takich kompetencji cyfrowych kadry szkolnej, które pozwolą prowadzić angażujące młodzież lekcje. Na szkoleniach nauczyciele(ki) poznają możliwości interaktywnych prezentacji, quizów, robotów i aplikacji edukacyjnych, druku 3d, wirtualnych tablic czy tworzenia materiałów multimedialnych. Program wspiera interdyscyplinarne podejście do edukacji. Uczestnicy i uczestniczki poznają też ważne zagadnienia związane z tematem cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, przeciwdziałaniem cyberprzemocy, dezinformacji i innymi wyzwaniami „ery smartfona”, które mają wpływ na młodych ludzi.

Opinie ze szkoleń są dla nas bardzo budujące: "Świetne szkolenie, dużo nowości, a czas szybko zleciał", "Dowiedziałem się szeregu wartościowych rzeczy, które wykorzystam w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej", "Zajęcia bardzo ciekawe, dużo ćwiczeń praktycznych", "To był piękny czas, zdobyłam nowe umiejętności" - piszą uczestnicy i uczestniczki w opiniach.

Granty dla szkół

Oprócz szkoleń, projekty dają też możliwość pozyskania grantu na doposażenie placówki w wybrane materiały dydaktyczne, które urozmaicą zajęcia i pozwolą nauczycielom i nauczycielkom od razu wdrażać poznane metody w swoją codzienną pracę.

Inicjatywy realizujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, a „Edukację na cyfrowo” także z Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Dziękujemy za współpracę, a wszystkim szkołom i nauczycielom(kom), którzy zgłosili się na szkolenia, za inicjatywę i motywację.

Łączna kwota dofinansowania na oba projekty to 16,4 mln zł przyznana przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To kolejne przedsięwzięcie, które realizujemy przy wsparciu funduszy unijnych. We wcześniejszym projekcie „Lekcja:Enter” (2019-2023)  szkoleniami objętych było ponad 82 tys. nauczycieli i nauczycielek z całej Polski.
#NextGenerationEU #FunduszeEU